covid-slowliving

Covid vam je uništio kosu? Oporavit će se, a vi joj možete pomoći

by Anđela Sabranović

Kosa nam je često prvi pokazatelj općenitog stanja organizma. Kada vidimo sjajnu i lijepu kosu nekako to odmah povezujemo sa zdravljem. Nažalost, pored sveg što nam je donio, Covid utječe i na to.

Ako ste preboljeli virus vrlo vjerojatno ste primijetili da vam kosa pojačano opada. Odmah vam moramo naglasiti kako razloga za veliku brigu nema jer je riječ o prolaznoj pojavi poslije koje slijedi opravak i postupno vraćanje u prvobitno stanje.

ZAŠTO DOLAZI DO GUBITKA KOSE?

Postoji čak i medicinski naziv (telogen effluvium) za gubitak kose koji je uzrokovan virusom. Do gubitka kose dolazi prvenstveno zbog snažne iscrpljenosti organizma i proživljenog stresa.
To znači kako ovaj tip ispadanja kose nije vezan isključivo za Covid nego se pojavljuje i kod različitih infekcija, hormonskih poremećaja, emocionalnih trauma i slično.

To je jednostavno objasniti. Naime, kada je organizam ugrožen, on svu energiju usmjerava na vitalne funkcije, pa tako primjerice rast kose stavlja “na čekanje”.
Zbog toga kosa više opada i stane s rastom kroz period od 2 do 6 mjeseci. Dakle, vrlo je vjerojatno da ćete dobiti natrag svoju kosu, ali je potrebno dosta strpljenja.

ŠTO MOŽETE UČINITI?

Do sada provedena istraživanja su pokazala kako je za oporavak vlasišta izuzetno važno hraniti se zdravo.
Osim toga možete unositi neke dodatke prehrani kao što su cink i vitamin B6.
Kada osnažite organizam iznutra, možete početi i s korištenjem specijalnih losiona za tretman vlasišta. Takvi losioni sadrže biljne esencije za poticanje rasta kose.

Također, ono što se pokazalo kao dobro rješenje su tretmani kisikom kojima razbuđujete korijen kose. Takve tretmane možete pronaći u nekim frizerskim salonima.

Ono što vam dodatno može pomoći u bržem vraćanju zdrave kose jeste tjelovježba jer potiče cirkulaciju te tako djeluje na mikrocirkulaciju vlasišta.

Uvjereni smo kako će kombinacija svega navedenog sigurno pomoći, ali ono što je sigurno kod općenitog oporavka organizma od Covida je očito još uvijek najprije strpljenje.

Moglo bi vas zanimati i: Je li lutajući živac vagus jedan od “krivaca” za Covid?

Tekst: Anđela Sabranović

Foto: Unsplash

Možda će vam se svidjeti

Želite pratiti novosti vezane za slowliving concept?

Povremeno ćemo vam slati notifikacije sa savjetima kako živjeti bolje, zdravije i sretnije!