antibes-slowliving

Gastrobajterica: Francuski Antibes krije dvorac koji je Picasso obožavao

by Anđela Sabranović

Audrey Hepburn svojevremeno je u kultnom filmu rekla: “Pariz je uvijek dobra ideja”.
I to je točno.

Ali jednako je tako primamljiv i stari grad Antibes.

Uvjerit ćete se u to kad i sami prvi put kročite onamo. Antibes se mijenja, pa tako i Vieille Vill. Turizam je u uzlaznoj putanji na ovom dijelu Côte d ‘Azur, a prekrasni mali gradovi često su puni posjetitelja. Osim toga, Antibes je odabrao i sam Picasso tijekom svog kratkog boravka tamo 1946. godine.

Evo što ne treba propustiti kad ste ondje.

La Chapelle de Saint-Bernardin

Nekoliko minuta hoda uz ulicu Rue de la Republique, pa lijevo na Rue du Docteur Rostan, dovest će vas pred kapelu iz 16. stoljeća. Impresivna obnova je otkrila originalne freske na prekrasnim bočnim vratima. Nakon užasne epidemije kuge, lokalni preživjeli su ova vrata isklesali u znak zahvalnost Bogu što je epidemija konačno završila.

Uske, kamenite ulice ovog povijesnog kvarta neodoljive su u svako doba godine. U proljeće i ljeto, privlačnost je na vrhuncu zbog živopisnih grmova bugenvilije i vinove loze koji prekrivaju Petite ruelle.

Marché Provençal

Ovo je tržnica na Cours Masseni, gdje se dnevno jutarnje trgovanje pretvara u gurmanski raj. Prijateljski prodavači pozivaju da odaberete nešto sa šarenih štandova prepunih lokalnih proizvoda, mesa, sireva, začina, cvijeća… Na kraju, pridružite se redu za svježe pečenu “Soccu” tradicionalni snack.

Musée Picasso

Samo je jednu ulicu dalje, pored katedrale i usred sela. Možete li zamisliti kako koračate istim stazama kao Picasso?

Muzej je nekadašnja utvrda iz 19-og stoljeća. Izvorno se zove Château Grimaldi, a Picasso je koristio Chateau kao studio samo dva mjeseca u 1946., dok je živio u blizini.

Kao što ime implicira, Chateau je bio u posjedu obitelji Grimaldi, kneževa od  Monaka, tj. princa Alberta II, koji je naslijedio titulu od svog oca princa Rainiera III, 2005. godine.

Srećom, novi zakup života je odobren u dvorcu kada je grad Antibes preuzeo kontrolu nad njim 1925. godine. Tri godine kasnije dobio je državnu klasifikaciju kao povijesni spomenik. Picasso je gajio poseban entuzijazam i ljubav prema dvorcu koji je dekorirao izrađujući niz radova, skica i slika ondje. Među njegovim je radovima “Les Clés d ‘ Antibes” (Ključevi Antibesa) koji pokriva cijelu površinu jednog zida.

Ostavio je ono što je stvorio u dvorcu gradu Antibesu. Zbirka uključuje 23 slike i 44 crteža.

Kakav je bio poseban odnos između Picassa i grada Antibesa  govori podatak da su Picassa proglasili počasnim građaninom na ceremoniji u Château Grimaldi u 1957. godine, a Chateau je preimenovan u  Picassov muzej 1966. To je bila prva galerija na svijetu isključivo posvećena jednom umjetniku.

U kultnom hotelu na Juan-les-Pins, nalazi se slavna terasa koja se ne smije propustiti. Sjedeći na njoj otputovat ćete unatrag u 20-te godine i čuti F. Scott Fitzgerald i Zeldu koji su živjeli tamo za vrijeme kada je to bila privatna vila.

Antibes krije beskrajno puno tema za uživanje i istraživanje, a ako vam se pruži prilika ne propustite godišnji praznik jedrenja –  Les Voiles d ‘Antibes, u lipnju.

Moglo bi vas zanimati i: Znate li tko je El Caganer?

Tekst: Tanja Božić, Gastrobajterica

Foto: Canva, Unsplash

Možda će vam se svidjeti

Želite pratiti novosti vezane za slowliving concept?

Povremeno ćemo vam slati notifikacije sa savjetima kako živjeti bolje, zdravije i sretnije!