Gastrobajterica – Znate li tko je El Caganer?

by Anđela Sabranović
caganer-slowliving

Za petak dobro dođe malo smijeha, posebno ovih dana. Kao naručen nam tako stiže post Tanje Božić, Gastrobajterice, o El Caganeru. Zabavit će vas, vjerujte!

Ovo na naslovnoj slici je El Caganer. Možda na prvu ne biste, bez slike, shvatili o čem se radi, ali uz sliku vam prijevod možda nije pretjerano potreban. Sigurni postoje i finiji nazivi, ali El Caganer je, da ‘prostite, Se*onja, ili ako ćemo biti malo manje izravni – možda Kakač?

Caganer (katalonski KAGNJEU) je figurina prikazana u ovom specifičnom činu, a takve se figurice pojavljuju u Kataloniji i susjednim područjima s katalonskom kulturom kao što su Andorra, Valencia, i Sjeverna Katalonija (u južnoj Francuskoj). Ondje je najpopularniji ali se također može naći u drugim područjima Španjolske (Murcia), Portugalu, i južnoj Italiji (Napulj).

Ime “El Caganer” doslovno znači “seronja”. Tradicionalno, figurica je prikazana kako seljak, koji nosi tradicionalnu katalonsku crvenu kapu (barretinu) i sa spuštenim hlačama, pokazujući golu pozadinu i dok obavlja “ono drugo”.

Točno podrijetlo Caganera nije poznato, ali tradicija seže do 18.st. Postoji čak i društvo Amics del Caganer (Prijatelji Caganera), a vjeruje se da se pojavljuju od kasnog 17. ili početkom 18-og stoljeća. Oko samog porijekla sporili su se Instituta d’Estudis Catalans i Departament Arqueologia u Conselleria de Cultura i Generalitat de Catalunya.

Caganer u Betlehemu?

U Kataloniji, kao i u ostatku Španjolske i u većini Italije i Južne Francuske, tradicionalni božićni ukrasi često se sastoje od modela grada Betlehema, ali obuhvaća cijeli grad, a ne samo jaslice. Caganer i ondje ima posebno značenje. Etnologinja Joan Amades nazvala ga je bitnim dijelom i najpopularnijom figurom. El Caganer je često sakriven u kutu scene Betlehema, obično ni blizu scene jaslice.

Tradicija u Kataloniji je da djeca nađu skrivenu figuru. Praksu podržava i Katolička crkva u područjima gdje je Caganer popularan. Iako tradicija općenito ima popularnu podršku, mišljenja oko toga je li primjereno su podijeljena. Uglavnom, toliko je popularan sa postoje i parodije na temu CAGANERA, izjave eminentnih Katalonaca i štošta…

Izdanja koja su popularna su, osim tradicionalnog caganera, časne sestre, Djed Mraz, slavne osobe, sportaši, povijesne ličnosti, političari, španjolsko plemstvo, britansko plemstvo, druge poznate osobe iz prošlosti i sadašnjosti. Samo nekoliko dana nakon izbora američkog predsjednika u 2008., bio je dostupan “caganero” Barack Obama.

Godine 2005. gradsko vijeće Barcelone organizaralo je jaslice bez – caganera. Objasnili su to tako što su htjeli upozoriti na sve veću pojavu javnog obavljanja nužde i gradu, a caganera pretvorili iz tradicije u simbol te problematike. Ajaaaaj! Katalonci, inače ekipa kratkog fitilja kada je riječ o lokalpatriotizmu, to su shvatili kao napad na katalonsku tradiciju. Caganer je i službeno vraćen – u Betlehem.

Moglo bi vas zanimati i: Koliko (ne) znamo o Ukrajini i Ukrajincima

Tekst: Tanja BožićGastrobajterica

Foto: Tanja Božić, Canva

Možda će vam se svidjeti

Želite pratiti novosti vezane za slowliving concept?

Povremeno ćemo vam slati notifikacije sa savjetima kako živjeti bolje, zdravije i sretnije!