Proljev: što ga uzrokuje i kako ga se riješiti?

by Anđela Sabranović

Proljev, ako nije kronični, najčešće nije niti opasan. Naravno, ne zaboravljamo na činjenicu da je uvijek neugodan. Riječ je o obilnom i iznenadnom izlučivanju stolice koja je tekuća ili polutekuća i traje više puta u danu, a može se rastegnuti i na nekoliko dana. Organizam tako zapravo izbacuje štetne toksične tvari, neprobavljenu hranu ili bakterije i parazite prisutne u crijevima.

Akutni proljev traje svega nekoliko dana, dok onaj kronićni može potrajati i dulje od mjesec dana. To može biti znak nekih ozbiljnijih bolesti, poput sindroma nadraženog crijeva, upalne crijevne bolesti, problema sa apsorpcijom nekih posebnih namirnica ili čak tumora. U nastavku vam donosimo činjenice koje se najčešće vežu uz proljev, te vam nudimo rješenje kako ga ublažiti i kako ga se u konačnici riješiti.

Dehidraciju uvijek treba shvatiti ozbiljno

Proljev dovodi do naglog gubitka velikih količina vode, a to može u konačnici dovesti i do dehidracije, posebice kod djece. Simptomi su žeđ, suhoća usta te smanjeno izlučivanje mokraće, a moguće je i da se jave simptomi poput upale očiju ili letargije. Ako simptome ne držite pod kontrolom i ne unosite dovoljno tekućine, lako bi vam se moglo dogoditi da ćete se biti primorani javiti liječniku.

Za vrijeme proljeva potrebno je izbaciti masnoće

Zapravo, to je mit. Masna, teška i šržena hrana često će pogoršati proljev, ali konzumacija manjih količina određenih masnoća pomoći će vam ublažiti ili čak u potpunosti smanjiti proljev. Proljev je jedna od češćih nuspojava velikog broja lijekova – stoga, ukoliko trenutno koristite neki antibiotik posebnu pažnju obratite na crijeva i svoju stolicu.

Slatkiši će pojačati proljev

Ne samo slatkiši nego i zaslađena pića i slatka hrana. Neki ljudi posežu za sportski napicima ili gaziranim pićima kako bi što brže nadoknadili izgubljenu tekućinu zbog proljeva. No, to nije dobro niti ispravno. Zaslađena pića i hrana, pa čak i prirodni šećeri iz voća vrlo lako će pogoršati simptome proljeva. Šećeri tijekom probave privlače svu tekućinu u crijeva i na taj način dodatno razrjeđuju stolicu.

Vlakna mogu pomoći kod proljeva, ali ovisi o kojem tipu vlakna je riječ

Vlakna uvelike mogu pomoći kod proljeva, ali moramo biti oprezni i znati o kojem tipu vlakna je riječ. Topljiva vlakna, poput onih iz mahunarki, voća, kuhanog povrća ili zobenih pahuljica apsorbiraju vodu u crijevima i čine stolicu čvrstom i tvrđom. No, kada govorimo o netopljivim vlaknima, poput onih koja su prisutna u kori svježeg povrća i voća, cjelovitim žitaricama i mekinjama, ona mogu ubrzati prolazak stolice i pogodovati prolongiranju proljeva.

Jeste li znali?

Jogurt ublažava proljev! Jogurt može pomoći u bržem prolasku proljeva i oporavku organizma. Žive, dobre bakterije koje su prisutne u nekim jogurtima pomažu u reguliranju probave. Takve kulture mogu spriječiti nastanak proljeva zbog, primjerice, uzimanja antibiotika.

Moglo bi vas zanimati: Probiotici – dobre bakterije koje znače zdravlje

Tekst: Vjera Pađen

Foto: Pexels, Canva

Možda će vam se svidjeti

Želite pratiti novosti vezane za slowliving concept?

Povremeno ćemo vam slati notifikacije sa savjetima kako živjeti bolje, zdravije i sretnije!