Probiotik za kožu? Ako još niste, uključite ga u rutinu pripreme za sunce

by Anđela Sabranović
probiotik

Jeste li među onima koji su se već uvjerili u učinkovitost probiotika i njihovu korist za zdravlje crijeva i crijevne flore? Sigurni smo da jeste, jer probiotici su nam postali prva stvar na koju pomislimo uz zdravlje probavnog sustava. No, jeste li znali da probiotici mogu biti od pomoći za druge stvari, kao, na primjer, za kožu? Da, filozofija koja se temelji na probioticima donijela je pravu revoluciju u skin care svijet.

Posljednjih je godina na tržište stiglo više linija za njegu kože koje se temelje isključivo na podršci mikrobiomu kože. Naime, istraživanja pokazuju da proizvodi za njegu kože koji sadrže prebiotike, probiotike i postbiotike pomažu dovesti zdrave mikrobiome u ravnotežu.
Takav uravnotežen mikrobiom može pomoći ublažiti ekceme, akne, suhu kožu, pa čak i bore, te umanjiti rizik od raka kože.

Probiotik za kožu kao priprema za sunce

No, najnovija istraživanja pokazuju da korištenje probiotika može pomoći spriječiti i liječiti stanja kože koji uključuju upravo ekcem, akne, suhu kožu, ali i štetu koju može uzrokovati UV zračenje. Neki probiotici čak dokazano potiču proizvodnju ceramida u koži ili lipida koji zadržavaju vlagu u koži.

UV zrake oslabljuju sposobnost kože da se bori protiv slobodnih radikala, koji su normalan nusproizvod naših tjelesnih metaboličkih procesa koji oštećuju stanice naše kože. Istraživanja su pokazala da neki probiotici hrane zdrave bakterije i tako dovode u ravnotežu pH kože i štite od štete koju nanose slobodni radikali.

Sve u svemu, zaključak koji se može izvući iz ovog, posebno u ovom razdoblju godine u kojem se nalazimo, jest da probiotik može pomoći u pripremi vaše kože za sunčanje. A s obzirom na činjenicu da smo svjesni koliko je sunce štetno, iz godine u godinu sve više, nije uopće ludo pokušati zaštititi svoju kožu, odnosno pripremiti je za sunce.

Što to pomaže?

Uz pravu pripremu, vaša koža neće reagirati raznim promjenama kad prva zraka sunca padne na  nju. Slažete se, sigurni smo, da nije uopće loše probati, pa kako bilo. Loše od probiotika ne može biti.

Evo koji živi probiotički ekstrakti mogu doprinijeti zdravlju kože:

  • Bifidobacterium može umanjiti osjetljivost i potaknuti proizvodnju ceramida.
  • Lactobacillus može ojačati barijeru kože i umanjiti crvenilo i akne.
  • Vitreoscilla može smanjiti gubitak vode i popraviti stanje s ekcemom.
  • Bacillus coagulans može povećati broj onih stanica koje uništavaju slobodne radikale.
  • Staphylococcus hominis i Staphylococcus epidermidis potiskuju rast bakterija koje mogu dovesti do nekih simptoma ekcema i suhe kože.

Uz uzimanje probiotika koji možemo svakako preporučiti u ovu svrhu, potrebno je dvaput dnevno oprati lice, te nanijeti sredstvo za hidrataciju, te sredstvo za zaštitu od sunca. Tako ćete očuvati zdrav mikrobiom kože, te zdravu kožu.

Ako dosad ovakva njega nije dio vaše rutine, krajnje je vrijeme da ju uključite. Još uvijek stignete pripremiti kožu za najtopliji dio godine, u kojem ćete sigurnu uživati u sunčevim zrakama. Pa neka to onda bude uz maksimalnu zaštitu i njegu kože.

Moglo bi vas zanimati i: Masaže lica – ne samo da ih koža voli, nego su i korisne

Tekst: Nataša Krstičević

Foto: Canva

Možda će vam se svidjeti

Želite pratiti novosti vezane za slowliving concept?

Povremeno ćemo vam slati notifikacije sa savjetima kako živjeti bolje, zdravije i sretnije!