Može li rodiljni dopust biti vaša prilika za novi početak?

by Dalia Žmegač-Kunić

Briga za dijete glavna je svrha rodiljnog dopusta koji zakonski u Hrvatskoj traje godinu dana. No, unatoč tome, mnogim ženama je jako teško prihvatiti da više nisu zaposlene i da nemaju nikakve obaveze osim posvećivanja djetetu u svrhu njegovog njegovanja i odgoja u prvih godinu dana njegova života.
Svaka žena, koja je istovremeno i majka na rodiljnom dopustu, itekako dobro zna koliko je ovaj period iscrpljujuć i težak te kako se često čini da dani nemaju dovoljno sati za sve obaveze. A ipak…duboko u sebi vječno se pitamo možemo li to bolje i kako da u sav taj pretrpan raspored uguramo još i nešto što će nas vratiti nama samima, našem osobnom razvoju i stvoriti makar malo vremena za odmor i opuštanje.
Rodiljni dopust ne mora biti ekvivalent za podočnjake do pupka i neoprane kose, za kroničan nedostatak sna i zapuštenost.
Gledajte na njega kao na priliku za reset i jedan sasvim novi način života koji je zapravo pred vama.

U svemu tome, briga o sebi ne bi trebala nužno biti na zadnjem mjestu jer – ne kaže se bezveze: “sretna mama, sretna beba”! Kako bismo vas potaknuli na veće zadovoljstvo tijekom ovog perioda i zaintrigirali za poboljšanje svoje svakodnevice, otkrijte nekoliko prijedloga kako možete dobro (ili bolje) iskoristiti svoj rodiljni dopust.

5 načina kako koristiti rodiljni dopust

Njegujte ljubav

Ne mislite samo na neprospavane noći, bolove i ostale tegobe koje se doživljavaju u postpartumu. U svoj toj boli i neugodi rodilo se novo biće, za vas najposebnije u svemiru – vaše djetešce. A ono, osim hrane, jedino treba vaš zagrljaj i ljubav. Njegujte tu ljubav na najbolji mogući način. Ne propuštajte niti jednu priliku za još malo zagrljaja, nježnosti, poljubaca u nježnu dječju glavicu. Samo je jednom u životu ovako mala beba, zato upijajte sve te mirise i trenutke koji život znače.

Usavršite roditeljske vještine

Roditeljstvo je dio naše ljudske prirode, ali je i također nešto na čemu se, kao i na mnogočemu drugome, treba itekako raditi. Iskoristite ovo vrijeme za brušenje roditeljskih vještina uz zanimljive podcaste, filmove i knjige koji će vas inspirirati na kvalitetnije življenje roditeljske uloge.

Ne zaboravite socijalnu dimenziju

Jako često se dogodi da se u moru majčinskih obaveza nađemo zapetljani u klupku dosadne rutine za bebe koja šteti i njima i vama. Poradite na obnavljanju odnosa koje ste možda nehotice zapustili, a te osobe vam nedostaju. Povežite se s drugim mamama i izmijenite svoja iskustva.

Otkrijte novi hobi

Vjerujemo kako je uz majčinstvo, osobito u vrijeme kada imate malu bebu, jako teško posvetiti se vlastitim željama, hobijima ili bilo čemu sličnome. Međutim, isto je vrlo nužno za mentalno zdravlje svake majke jer je dio self care rutine koja ne bi smjela ostati zaboravljena u dijelu života dok niste bili ostvareni kao majka. Dajte si priliku i razmislite o idejama za istraživanje i učenje novih stvari koje vas zanimaju.

Ojačajte vaše partnerstvo/ brak

Kada žena postane mama, fokus neminovno pada na dijete i sve njegove potrebe, rutinu i slično. To je sasvim prirodno i normalno, no ne dopustite sebi upasti u zamku u kojoj partnera gurate u paralelni dio svemira i ponašate se kao da vi kao par više ne postojite. Neke stvari će se promijeniti jer je to dolaskom djeteta neminovno, ali na mnogočemu se još uvijek može i treba raditi i svakodnevno birati male slatke trenutke u kojima zajedno uživate.

Moglo bi vas zanimati i: Kako se snaći u trudnoći u trenutku kada još uvijek imamo malu bebu?

Tekst: Dalia Žmegač-Kunić

Foto: Pexels

Možda će vam se svidjeti

Želite pratiti novosti vezane za slowliving concept?

Povremeno ćemo vam slati notifikacije sa savjetima kako živjeti bolje, zdravije i sretnije!