Financijski wellness: Imate li financijske ciljeve?

by Anđela Sabranović

Postavljaš li financijske ciljeve ili imaš financijske želje? Želim više novaca. Koliko puta si izrekla ovu rečenicu? Pomislila? A koliko puta si zaista nešto i učinila kako bi to postalo tvoja stvarnost? Ne brini, nisi izuzetak ako je tvoj odgovor: pa ne baš mnogo puta. Svi smo mi u nekoj fazi našeg života više u fazi željenja umjesto u fazi činjenja.

Financijski cilj vs želja za više novaca

Iako često poistovjećujemo ovo dvoje, postoji ogromna razlika između želje i cilja. Dok je želja nešto za što se nadamo da će se dogoditi. Za cilj smo se spremni potruditi kako bi ga ostvarili. Žao mi je ako ću sada rasplinuti balon o manifestiranju želja, ali vrijeme je da stvari počnemo zvati pravim imenom. Nemam ništa protiv manifestiranja, dapače, i sama manifestiram. Ali potrebno je razlučiti pomodno manifestiranje i manifestiranje.

Manifestiranje je popularna tema koja se koristi kako bi se ljude koji žele rezultat preko noći navuklo na kupnju sa obećanjem da će manifestirati novac. I da, zaista postoje ljudi koji manifestiraju s lakoćom. Međutim, zapitaj te ljude što su sve činili zadnjih mjeseci ili čak i godina kako bi došli u situaciju da im stvari idu s lakoćom.

Manifestacija je događaj, radnja ili predmet koji jasno pokazuje ili utjelovljuje nešto apstraktno ili teoretsko. To je radnja ili činjenica pokazivanja nečega.

Oxford Languages

Iza te lakoće manifestiranja stoji mnogo rada na uvjerenjima, pričama koje si pričamo, obrascima ponašanja. A rad na svemu tome je proces koji se ne događa preko noći.

Manifestiranje je posljedica tvojih odluka, akcija i misli. Kada ovo troje uskladiš tvoje želje i ciljevi će postati stvarnost.

Kako postaviti financijske ciljeve?

Postavljanje financijskih ciljeva je nužno za tvoju financijsku slobodu. Jer ako ne znamo čemu težimo kako ćemo to ostvariti. Ovdje uvijek volim spomenuti razgovor Mačke i Alise u bajci Alisa u zemlji čudesa.

“Molim vas, možete li mi reći kojim putem da krenem odavde?”

“To dobrim dijelom ovisi o tome kamo želiš stići”, reče Mačka.

“Nije me briga kamo”, reče Alisa.

“Onda nije bitno kojim putem ideš”, reče Mačka.

Financijski ciljevi omogućuju ti da postaviš destinaciju prema kojoj ideš. Jer ako ne znaš gdje želiš biti lutati ćeš od mjesta do mjesta.

Da bi neki cilj bio dobro postavljen on mora zadovoljiti određene uvjete, odnosno on mora biti: specifičan, mjerljiv, ostvariv, realističan i vremenski ograničen.

Ostvari svoje financijske ciljeve

Prvi korak je da se zapitaš: Što želim? Želim više novaca! nije dobro postavljen cilj. Jer više novaca može biti i 1 euro više.  Sljedeći korak je pitanje: Kako ću ga ostvariti? Recimo da je tvoj cilj otplatiti minus na tekućem računu koji iznosi 1.000 eura. I to želiš ostvariti u sljedećih 6 mjeseci. To bi značilo da svakog mjeseca moraš odvojiti 166,67 eura na otplatu minusa.

Kako bi tvoj cilj zadovoljio uvjet da je realističan, zapitaj se: Je li ovo realno? Je li realno da ću svakog mjeseca izdvojiti 166,67 eura za otplatu minusa? Ako već sada znaš da ovo nije realno, stavi svoj cilj u realne okvire. U ljudskoj je prirodi da sve želimo odmah i sada, da smo nestrpljivi. Ali naši dugovi nisu nastali preko noći, nije realno očekivati d ćemo ih otplatiti preko noći, zar ne?

Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

Objavu dijeli FARO (@get_faro)

Rekli smo da je manifestiranje posljedica tvojih odluka, akcija i misli. Odluku smo donijeli: želim otplatiti dug na tekućem računu u iznosu od 1.000 eura u sljedećih 6 mjeseci. Zapitaj se sljedeće: koje akcije su nužne kako bi se ovo ostvarilo? Akcija može biti:

  • Napraviti budžet u kojem ću predvidjeti otplatu minusa
  • Pratiti svoje troškove kako ne bi trošila više nego zarađujem (zbog čega je minus vjerojatno i nastao)
  • Otići u banku i dogovoriti s njima da mi ukinu minus po tekućem računu i dogovoriti otplatu na rate trenutnog minusa
  • Napraviti trajni nalog da na dan kada mi sjedne plaća prvo se naplati rata za dug po tekućem minusu

I posljednje čemu posveti svoju pažnju su misli. Uskladi svoje misli sa svojim financijskim ciljem i akcijama. Nemoj očekivati da će tvoj um surađivati zato jer si ti eto postavila želju. Svrha našeg ega, uma je da nas štiti, da nas konstantno vraća u našu zonu komfora. I iako se čini kontra intuitivno, tvoji financijski izazovi ili trenutna financijska situacija na neki način predstavlja zonu komfora, sigurnosti za tebe. Otpori će se javljati i budi spremna suočiti se s njima.

Kako se suočiti sa otporima?

Jedan od načina koji i sama prakticiram je da promijenim fokus. Jer ono na čemu nam je fokus to raste. I ovo je možda najizazovniji dio ostvarivanja naših ciljeva. Upravo zato je izuzetno važno da su naši ciljevi zaista naši a ne posuđene želje.

Posuđena želja je svaka ona želja koja nije naša, nije istinski naša. Mislimo da je naša, ali zapravo realnost je potpuno drugačija. Na društvenim mrežama vidimo tuđe živote.

U jednom trenu pomislimo, čekaj, što ako bih i ja to imala (taj auto, taj stan, tog muškarca, taj posao, stavi svoje „to nešto“) onda bih bila sretna. Da, to je to. To će biti moj cilj, moja želja. Nakon vrlo kratkog vremena posustanemo, pokleknemo, odustanemo…. Zašto?

Zato što to nije istinski naša želja, to je posuđena želja, posuđeni cilj. Želje koje su stvarno naše su one želje oko kojih smo strastveni. One želje za koje smo spremni ići na kraj svijet da ih ostvarimo.

http://

Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

Objavu dijeli FARO (@get_faro)

Moglo bi vas zanimati i: Ivana Legin za Slowliving.hr: “Život od plaće do plaće je za većinu nas normalno stanje jer smo to gledali kod svojih roditelja”

Tekst: Ivana Legin

Foto: Pexels, Instagram

Možda će vam se svidjeti

Želite pratiti novosti vezane za slowliving concept?

Povremeno ćemo vam slati notifikacije sa savjetima kako živjeti bolje, zdravije i sretnije!