Čemu nas uči kakao ceremonija – relativno novi trend koji postaje sve popularniji

by Petra Šafranko

Možda ste se već zapitali zašto se u posljednje vrijeme diže tolika pompa vezana uz kakao ceremoniju koja se sve više može pronaći, pogotovo na raznim joga retreatovima i new age radionicama. Oduvijek smo znali da se kakao svrstava u tzv. superfood namirnice i da je bogat antioksidansima koji pomažu u borbi protiv stresa te donosi opuštanje uz onaj feel good osjećaj. Nešto poput osjećaja čokolade koja, topeći se u ustima, oslobađa arome zadovoljstva i sreće. Ali kakao napravljen u kakao ceremoniji nije isto što i čokolada, dapače, nije isto što i kakao napitak koji napravite sami od kupovnog kakao praha.
Provjerili smo i je li kakao ceremonija nešto poput čajne ceremonije.

Možda upravo riječ ceremonija najviše dotiče ovo dvoje, a ujedno najviše ističe magiju koju donosi kakao ceremonija. Dakle, čajna ceremonija, barem ona tradicionalna japanska, obredni je način pripreme i ispijanja zelenog čaja obično u tradicionalnoj čajani sa tatamijem te stavlja u odnos domaćina koji priprema čaj i gosta, s ciljem invociranja unutarnjeg mira. Kakao ceremonija definitivno je nadahnuta zenom i povezana sa spiritualnim aspektom (jer ne bi onda niti bila ceremonija), ali kakao ovdje ima istovremenu ulogu uzemljenja i uzdizanja te otvaranja srčane čakre kako bi se prihvatile namjere koje si kroz ceremoniju postavite, dok se dublje povezujete sa sobom i drugim polaznicima. Važno je naglasiti, da bi kakao ceremonija imala ljekovit i energetski učinak, važno je pristupiti joj otvorenog uma i s poštovanjem prema njenom kulturnom i povijesnom značenju.

Povijest kakao ceremonije

Povijest kakao ceremonije seže tisućama godina unazad u doba majanskih i astečkih tradicija u Srednjoj i Južnoj Americi. Iako se ne može sa sigurnošću reći da se današnje kakao ceremonije rade po ondašnjim, sigurno je da su namjera ceremonija i općenito dobrobiti kakaa ostale iste. Kakao se već tada smatrao svetom biljkom i koristio se na ceremonijalnim okupljanjima za stvaranje iscjeljenja, povezivanja i nadahnuća. Kakao je plod stabla Theobroma Cacao i u doslovnom prijevodu znači “hrana bogova”. Riječ kakao ustvari izvorno dolazi od majanskih riječi Ka’kau – što znači krv srca – i Chokola’j – piti čokoladu zajedno. Ova krvna veza dolazi iz uvjerenja da su bogovi Maja krvarili na zrna kakaovca.

Razlika ceremonijalnog i „običnog“ kakaa

Neobrađena najkvalitetnija i najčišća zrna kakaovca, najčešće s područja Srednje i Južne Amerike, koja se pripremaju i konzumiraju na određeni način u ceremonijalnom okruženju čine ceremonijalan kakao. Isključivo takav kakao zadržava izvorne hranjive tvari i potencijalne zdravstvene dobrobiti koji pridonose njegovom jedinstvenom okusu i učincima. Minimalna i jednostavna obrada uključuje fermentiranje i sušenje svježe ubranih zrna kakaovca te vrlo kratko prženje na nižim temperaturama i mljevenje u pastu ili oblikovanje u blokove dok se još kakao maslac nije odvojio od praha.
I upravo to čini razliku ceremonijalnog kakaa od običnog. U običnom kakao prahu odstranjene su masnoće, dok su pak za nastajanje čokolade potrebne dodatne obrade. Tako, ceremonijalni kakao ima čisti oblik čokolade, bogatog je i gorkog (nezaslađenog) okusa, a napitak od ceremonijalnog kakaa gušće je konzistencije. Dok se priprema ceremonijalni kakao napitak, mljeveni kakaovac se najčešće miješa s običnom toplom vodom (iako može i s mlijekom) te mu se može dodati kakao maslac, prirodni zaslađivači poput agave ili meda, kao i začini poput cimeta, kajenskog papra, kardamoma, kurkume. I ne zaboravite, sama konzumacija ovog napitka treba svakako biti s namjerom i pažnjom.

Kako izgleda kakao ceremonija

Kakao ceremonija može trajati jedan do dva sata, a najbolje vrijeme za njegovu pripremu je između 10 sati prijepodne i 4 sata poslijepodne. Iako kakao sadrži zanemarivo malo kofeina, odnosno 0,2 % kofeina po težini zrna u usporedbi s kavom koja iznosi 1,01 -2,4 %, stimulans u kakaovcu je teobromin. I tako, dok kofein djeluje na živčani sustav, teobromin djeluje na kardiovaskularni sustav – potiče bolji protok krvi, širi krvne žile, smanjuje krvni tlak i opušta mišiće. Teobromin navodno daje i nježnu energiju koja otvara srce.

S obzirom na to da kakao sadrži još niz feel good neurotransmitera, poput anandamida – takozvane ‘molekule blaženstva’ (ananda na sanskrtu znači blaženstvo), serotonina – hormona sreće, dopamina – kemikalije za dobar osjećaj i feniletilamin (PEA) – regulator raspoloženja tzv. ljubavna droga koja pomaže kod uzbuđenja, budnosti i pažnje, nije stoga čudno kako ceremonija kakaovca potiče introspekciju, emocionalno iscjeljivanje te povezivanje sa samim sobom i drugima. Ceremonije s kakaovcem obično uključuju stvaranje svetog prostora, postavljanje namjera i konzumaciju kakaovca na obredni način.

Moglo bi vas zanimati i: Znate li što je cirkadijalni ritam? Donosimo tri načina kako ga popraviti

Tekst: Petra Šafranko

Foto: Canva

 

Možda će vam se svidjeti

Želite pratiti novosti vezane za slowliving concept?

Povremeno ćemo vam slati notifikacije sa savjetima kako živjeti bolje, zdravije i sretnije!