Znate li što je intermittent fasting?

by Anđela Sabranović

Odmah da vas riješimo nedoumica, ovaj zbunjujući izraz na engleskom jeziku iz naslova zapravo označava povremeni post o kojem se već neko vrijeme ne prestaje pričati.

Ne, tu se ne misli na post kao dio religije, nego na obrazac prehrane koji ukazuje na to da raspored i broj obroka nisu toliko bitni koliko ukupna količina unesene hrane u svrhu gubitka masnog tkiva. Ovaj relativno novi trend u prehrani ne izjednačuje se s dijetom, nego se pravilnijim raspoređivanjem obroka svrstava u oblik prehrane koji uključuje post, odnosno vrstu restrikcije u postojećim prehrambenim navikama. Intermittent fasting je praksa koja je dakle fokusira na vremenski okvir unutar kojeg se jede u odnosu na vremenski okvir kada ne jedete. Taj dugi period u kojem nećete jesti, trebao bi dovesti do pada glukoze i inzulina u krvi i na taj način omogućiti spomenutu redukciju masnog tkiva.

Možete ga provoditi na više načina: kroz naizmjenični post koji se provodi svaki dan, kroz post koji ćete provoditi dva dana u tjednu prema vašem odabiru ili ćete se fokusirati na određeni dio dana kada ćete prakticirati post i tako svaki dan.

Ipak, kao i kod svake redukcije prehrane, bilo da ona pripadala dijetama ili posebnim načinima odabira namirnica, pa čak i ovakvom specifičnom načinu prehrambenih navika poput intermittent fastinga, važno je savjetovati se s obiteljskim liječnikom i uzeti u obzir sve vaše zdravstvene tegobe, bolesti i moguće neželjene posljedice. Ako se pitate kako otprilike znati je li intermittent fasting nešto s čime biste trebali pokušati, a liječnik vam je već dao zeleno svjetlo, provjerite jeste li zaista osoba za to.

DORUČAK

Za doručak se kaže da je najvažniji obrok u danu, no ipak ga mnogi preskaču. Neki radije odabiru kavu i cigaretu, a nekima jednostavno ne odgovara jesti rano. Ukoliko i vi pripadate takvoj skupini, a željeli biste izgubiti masno tkivo, intermittent fasting može biti dobar izbor za vas.

UBRZANI STIL ŽIVOTA

Ako vam se čini da po cijele dane samo jurite za obavezama i zadnje što vam je na pameti je hrana, pokušajte s intermittent fastingom. Razmišljajte o kalorijskom deficitu kojeg biste trebali postići.

REALNE POTREBE

Razmislite što sve pojedete tijekom dana. Ako vam je tako lakše pratiti, vodite dnevnik svega što jedete. Kada sve to sagledate, jeste li zadovoljni svojim odabirom? Ako su to zaista vaše realne potrebe, onda ćete lako savladati i intermittent fasting jer dobro procjenjujete vlastite kalorijske potrebe i poznajete svoje tijelo.

Moglo bi vas zanimati i: Pet plus i pet minus – koja je to najbolja i najlošija hrana za crijeva

Tekst: Dalia Žmegač-Kunić

Foto: Pinterest

Možda će vam se svidjeti

Želite pratiti novosti vezane za slowliving concept?

Povremeno ćemo vam slati notifikacije sa savjetima kako živjeti bolje, zdravije i sretnije!