Vikend enogastro izlet: Međimurje tak’ si lepo zeleno

by Dalida Tomek

Prognoza za vikend je sunčano žuto, temperatura se penje iznad 20°C, pa naša Gušterica predlaže izlet u zeleno Međimurje. Ova enogastro tura na koju vas danas vodimo uključuje šetnju prirodom, fine zalogaj i još finije gutljaje na sjajnom međimurskom vidikovcu. Svi detalji stižu u nastavku!

Jučer je bio 32. kolovoz. Vele svjetski dan svih onih koji ne žele prihvatiti kraj ljeta. Ne znam ubrajte li se vi među te kojima treba čestitati 32. kolovoz? Kako je meni danas 33. kolovoza, imam ja što slaviti do kraja rujna.

Pogled na zeleno Međimurje s Mađerkinog brega (Foto: Gušterica)

Šalu na stranu, povratak na kontinent, jutarnje magle i nagli pad temperature kad nestane sunca nisu moj najdraži dio godine. Dani postaju hladniji, noći dulje i nekako mi se čini da je baš sad pravo vrijeme za upiti svaku zraku sunca. Vikend pred nama je obojan u sunčano žuto i sjajno je vrijeme za điranje po unutrašnjosti Hrvatske.

Pušipel – međimursko bijelo vino koje morate probati

Bregi Međimurja bit će odlična destinacija želite li na jedan dan guštati u prirodi, finoj hrani i još finijoj vinskoj kapljici. A destinacija iz koje možete krenuti – Štrigova u kojoj traje Urbanovo. Idete li iz Zagreba, do Štrigove će vam trebati oko sat i pol (115 km). Automobil ostavite kod crkve u centru Štrigove, pa se uputite asfaltnom cesticom, a kasnije i pješačkom stazom na Mađerkin breg. Proći ćete kroz šumu, pa kroz vinograde zbog čega ćete ožedniti, a i uspon na 341 mnv na kojoj se nalazi Mađerkin breg, otvorit će vam apetit.

Čvarci, kruh z’ zobilom i plata sir (Foto: Vinarija Štampar)
Plata Kiš (Foto: Vinarija Štampar)

Na vrhu vas čeka prekrasan pogled na međimurske gorice i kućica s ukusnom međimurskom hranom. Isprobajte plate s domaćim suhomesnatim narescima, čvarcima ili raznim sirevima, pa ih upotpunite nekim od nagrađenih međimurskih vina. Niste li ga još isprobali, kušajte pušipel umjereno aromatično vino slamnato žute boje i osvježavajućeg okusa koji se proizvodi iz bijele vinske sorte grožđa moslavac. U Sloveniji je on poznat kao šipon, u Mađarskoj kao furmint, a u Austriji i Njemačkoj kao mosler.

Ukoliko ste ljubitelj crvenih vina, obavezno kušajte Urban Red međimurske vinarije Štampar, pa nam javite svoje dojmove. Kako sam sama zaljubljena u ovu etiketu, ne bi bilo moralno ispravno toliko je hvaliti – najbolje da ovo vino sami kušate. Uzmite si vremena za guštanje u blagodatima koje pruža sjever Hrvatske. Zauzmite poziciju na nekoj od klupa na vrhu brega i odmarajte oči na zelenilu kojim ste okruženi. Promatrajte plavo nebo ili igru oblaka na njemu pa kad sva osjetila budu zadovoljena, a trbuščić pun, spustite se natrag do Štrigove.

Međimurski pušipel kušajte baš na vrhu Međerkina brega uz lokalnu hranu (Foto: Vinarija Štampar)
Mohokos, najviši vrh Međimurja ‘uhvatio’ je 344 m nadmorske visine (Foto: Gušterica)

Mohokos – najviši vrh Međimurja

Prije povratka u Zagreb, možete posjetiti i najviši vrh Međimurja – Mohokos (344 mnv) koji se nalazi u selu Pleškovec doslovno uz glavnu cestu. S njega nije poseban pogled, puno je ljepši ovaj s Mađerkinog brega i okolnih brežuljaka, a i razlika u nadmorskoj visini je minimalna. No zgodno je znati da ste stajali na najvišem vrhu Međimurja čak i kad je tako lako dostupan.

Sigurna sam da će izlet u Međimurje na(do)puniti baterije, a naučila sam i kako je najbolji lijek za povratak u ponekad i monotonu svakodnevicu planiranje novih izleta i putovanja. I radost i zadovoljstvo zbog onih na kojima smo bili.

Moglo bi vas zanimati: Slavonija i Baranja su jedne od bitnijih destinacija na karti zdravstvenog turizma

Tekst & naslovna fotografija: Lucija Biondić aka Gušterica

 

Možda će vam se svidjeti

Želite pratiti novosti vezane za slowliving concept?

Povremeno ćemo vam slati notifikacije sa savjetima kako živjeti bolje, zdravije i sretnije!