putovanje-s-ljubimcem-slowliving

Putovanje s ljubimcem – na što trebate misliti kad planirate

by Anđela Sabranović

Planiranje putovanja dovoljno je naporno samo za sebe, još teže u dvoje, višečlanu obitelj da ni ne spominjemo. A što ako u tu jednadžbu moramo dodati i kućnog ljubimca? Putovanje s ljubimcem zahtijeva dodatno planiranje.

Tu je cijeli niz stvari koje morate ponijeti, na koje morate misliti, a ako putujete izvan zemlje, putovanje s ljubimcem može postati pravi pothvat. Valja provjeriti kakvo je stanje s ljubimcima u toj zemlji, kakva je politika pri ulasku u zemlju, kako stoje stvari u smještaju…

No, ako na vrijeme sve uzmete u obzir, putovanje s ljubimcem ne mora biti ništa teže od putovanja s djetetom, na primjer. Nekad čak i lakše?

Evo koje savjete daju veterinari!

Komotan transporter

Iako ste zasigurno u iskušenju da date svom ljubimcu što više prostora tijekom putovanja, obično je ograničeni prostor bolja opcija. Dovoljno komotan transporter na koji su navikli i koji poznaju je najmudrije imati kad idete na putovanje s ljubimcem. Transporter na koji su navikli pruža im sigurnost, a i općenito je sigurnija opcija u vožnji.

Ne dajte mu igračke

Dati psu igračke kod kuće je uvijek dobra ideja, ali na putu je sasvim druga priča. Ako mu u transporter stavite igračke, imat će manje mjesta za sebe. Uz previše igračaka, vaš ljubimac se neće moći namjestiti u položaj koji mu odgovara. Ipak, jedna igračka će biti dovoljna, i to neka koja će ga dovoljno zaokupiti.

Ispravna papirologija

Kad planirate putovanje s ljubimcem, možda najvažnija stvar su ispravni papiri – posebno ako prelazite granicu. Ljubimci moraju imati svoju putovnicu i većina će država to zahtijevati. U njoj mora biti naznačeno da je pas cijepljen i zdrav. Dakle, neposredno prije putovanja morate obaviti pregled kod veterinara i imati potvrdu o tom. Uvijek unaprijed kontaktirajte prijevoznika (ako ne idete autom), osoblje ili vlasnike u smještaju u koji idete, te graničnu kontrolu. Ne želite se vraćati samo zato što nemate neki papir za vašeg ljubimca.

Mislite na mogućnost da se izgubi

Bit ćete na nepoznatoj lokaciji, daleko od kuće, a to je ujedno i najgore mjesto na kojem se vaš pas može izgubiti. Osigurajte psu mogućnost da uputi potencijalne nalaznike na vas. Drugim riječima – neka pas obvezno ima mikročip (koji ionako mora imati), pa će svatko tko mu očita čip moći doći do vas. Isto tako, možete mu nabaviti i privjesak za ogrlicu s vašim podatcima, a možda i GPS tragač.

Preskočite obrok na dan putovanja

Bez obzira na to koliko vi ugodili svom ljubimcu i bez obzira na to koliko on bio naviknut na putovanja, neizbježna je određena doza anksioznosti na dan putovanja. Jedan od najčešćih pokazatelja ove vrste stresa je – proljev. A to je ujedno zadnja stvar kojom se želite zamarati na putu. Možete im pomoći tako da ne putuju punog želudca, pa svakako preskočite obrok koji prethodi putovanju. To ne znači da morate izgladnjivati životinju, nego samo preskočite zadnji obrok prije puta.

Dajte mu dovoljno vode

Budući da nemaju stalan pristup vodi tijekom putovanja, ljubimci mogu lako dehidrirati. Imajte to na umu kad pakirate stvari za put, pa ponesite dovoljno vode za svog ljubimca. Češće stanite kako biste vašem dlakavcu omogućili priliku da popije vode. Osim tog, posljednji obrok koji mu dajete može biti vlažna hrana, a ne suha, jer vlažna hrana sadrži – tekućinu.

Smještaj kao doma

One igračke koje nisu dobra ideja za transporter, svakako ponesite za smještaj. Ponesite mu omiljene igračke, najdraži krevetić, nešto za što je vezan. Ako imaju poznate stvari, lakše će podnijeti novo odredište i osjećat će se sigurnije i ugodnije.

Nikad ne ostavljajte psa u autu

Nikad, ali nikad nije dobra zamisao ostaviti psa samog u autu. Ljeti vam ta ideja ne smije niti pasti na pamet, baš kao niti kad se radi o djeci. Ovo nije uopće podložno raspravi.

Procijenite kad je vrijeme da ostane kod kuće

Nije svaki put putovanje s ljubimcem dobra ideja. Neka odredišta i neke vrste putovanja jednostavno nisu pametna ideja za ljubimca. Ako namjeravate na putovanju puno vremena provesti u restoranima, muzejima ili zabavnim parkovima, možda bi bilo bolje organizirati čuvanje psa kod kuće. Isto tako, vi najbolje poznajete svog ljubimca. Ako je prestar i previše anksiozan, možda neko ludo putovanje s previše aktivnosti nije za njega. U tom slučaju bit će sretniji kod kuće ili na organiziranom, provjerenom smještaju. Ne brinite se – oprostit će vam.

Moglo bi vas zanimati i: Kućni ljubimci pozitivno utječu na razvoj djeteta

Tekst: Nataša Krstičević

Foto: Canva

Možda će vam se svidjeti

Želite pratiti novosti vezane za slowliving concept?

Povremeno ćemo vam slati notifikacije sa savjetima kako živjeti bolje, zdravije i sretnije!