Održiva moda: 10 jednostavnih koraka do održivog ormara

Pritom smanjite nered i potrošnju

by Anđela Sabranović

Modna industrija već je dugo na udaru zbog svog utjecaja na okoliš. Brza moda, koju karakterizira jeftina jednokratna odjeća, značajno pridonosi zagađenju, otpadu i nepoštenoj radnoj praksi. Privlačnost stalnih trendova i povoljnih cijena dovela nas je do toga da gomilamo ormare pune stvari koje rijetko nosimo, samo da bismo ih prerano odbacili. Vrijeme je da preispitamo svoj pristup modi, damo prednost kvaliteti nad kvantitetom i izgradimo održivu garderobu koja će koristiti i nama i planetu. Održiva moda je srećom danas prisutnija nego ikad prije.

Održiva moda 

Zašto stvoriti održivu garderobu

Možda se pitate zašto uopće sada odjednom baviti se svojom garderobom ili promijeniti navike i stvoriti održivu garderobu. No razloga je mnogo:

  • Razmišljajte o svom utjecaju na okoliš – Smanjenje potrošnje odjeće smanjuje ugljični otisak, potrošnju vode i zagađenje povezano s modnom industrijom.
  • Kvaliteta umjesto kvantitete – Ulaganje u visokokvalitetnu, izdržljivu odjeću dugoročno štedi novac jer ti predmeti traju dulje i zahtijevaju manje zamjena. Možda vam je poznata ona: “Nisam bogat da kupujem jeftine stvari”. 
  • Podupiranje etičkih praksi – Podupiranje brendova posvećenih etičkoj proizvodnji znači zagovaranje poštene radne prakse i boljih radnih uvjeta za ljude koji rade u toj industriji, a time indirektno potičete promjene i u ostalim industrijama.
  • Smanjeni nered – Manje odjevnih predmeta pojednostavljuje vaš život, olakšava odabir odjeće i smanjuje nered.
  • Jedinstveni stil – Održiva garderoba potiče izražavanje osobnog stila, izbjegavajući trendove. Ako kupujete dugoročne kvalitetne komade i izbjegavate kupnju svega što je samo sada u trendu, na kraju ćete imati bezvremensku kolekciju odjeće u kojoj ćete uvijek izgledati dobro.

10 načina za izgradnju održivog ormara

Postoje razni načini kako možete postići da vaš ormar bude održiviji, no vjerojatno ne znate ni gdje početi. Zato smo složili popis stvari koje možete učiniti kako biste s vremenom došli do toga da imate ormar na koji možete biti ponosni. I zapamtite, ne morate sve odjednom. Krenite polako, jednu po jednu stvar i s vremenom ćete doći do toga što želite.

Procijenite svoju trenutnu garderobu

Započnite provjerom onoga što već posjedujete. Odredite stvari koje često nosite i one koje rijetko ugledaju svjetlo dana. Bilo da radite popis stvari, koristite Marie Condo metodu ili svaki dan izbacite po jednu stvar, nađite način koji vama odgovara i krenite. Kada skupite sve što više ne nosite ili što znate da nećete više nositi, premalo vam je ili preveliko, donirajte, prodajte ili odgovorno odložite. 

Uložite u  kvalitetu

Kako smo već spomenuli, dajte prednost klasičnim, svestranim komadima koji neće izaći iz mode. Razmislite o kvalitetnim trapericama dobrog kroja, pamučnoj ili svilenoj bijeloj košulji, krojenom vunenom sakou i udobnim bijelim tenisicama i crnim čizmama. To su sve bezvremenski komadi koje ćete uvijek rado obući.

Kupujte rabljeno 

Ako već imate potrebu kupiti nešto novo ili počastiti se nečime, posjetite trgovine rabljenom odjećom. Tamo vrlo često možete pronaći kvalitetne komade u odličnom stanju po povoljnim cijenama. Na taj način kupujete održivo, ali i štedite. Ako volite putovati, posjetite trgovine rabljenom odjećom u drugim državama koji imaju zaista fenomenalan izbor stvari.

Odaberite održive tkanine 

Dodatan pomagač u procjeni što želite u ormaru li ne, može biti i odabir materijala koji želite u ormaru. Prednost uvijek dajte prirodnim materijalima poput pamuka, vune ili svile, a sve što je od umjetnih materijala (poput poliestera) probajte minimizirati. Imajte to na umu kada se rješavate stvari iz ormara, ali i kada kupujete nove. Kod kupnje birajte odjeću izrađenu od ekološki prihvatljivih materijala kao što su organski pamuk, tencel ili bambus, koji imaju manji utjecaj na okoliš.

Podržite etičke brendove i kupujte lokalno

Istražite i podržite brendove koji daju prednost poštenoj radnoj praksi, transparentnosti i održivosti u svojim opskrbnim lancima. Također, dajte prednost domaćim brendovima za koje znate da se izrađuju u Hrvatskoj i da ne putuju preko pola svijeta da dođe do vas.

Svjesna potrošnja 

Probajte izbjegavati impulzivnu kupnju. Prilikom svake kupnje zapitajte se “Treba li mi ovo zaista?”. Vrlo vjerojatno će u 90% slučajeva odgovor biti ne. Ovo jednostavno pitanje će vas sigurno potaknuti da manje trošite i tako ćete uštedjeti novce, ali i smanjiti broj predmeta u ormaru.

Održavanje, popravak i prerada

Mnogo ljudi se s vremenom prestalo truditi popravljati svoju odjeću. S pojavom jeftine robe kojoj je kratak rok trajanja, navikli su se da takvu robu se ne isplati ni popravljati već baciti i kupiti novo. Vrijeme da se vratimo u doba kada je odjeća trajala generacijama jer se radilo kvalitetno i o njoj se brinulo. Tako birajte kvalitetnu robu, održavajte ju (pravilno ju perite, peglajte i slično) te joj produžite životni vijek popravkom ili preradom. Naučite osnovne vještine šivanja ili ih odnesite profesionalnom krojaču.

“Capsule” garderoba 

Stvorite “capsule” garderobu gdje je cilj imati ograničen broj svestranih komada koji se mogu međusobno kombinirati za različite izglede i prilike.

Donirajte ili reciklirajte 

Kada dođe vrijeme da se odvojite od odjeće koju više ne nosite, razmislite o doniranju dobrotvornim organizacijama ili o recikliranju kroz programe recikliranja tekstila kako biste smanjili otpad. Ako imate vremena, možete ih prodavati na jednoj od mnogih stranica za prodaju odjeće poput Njuškalo, Moje krpice ili Facebook market.

Pravilo “One in, one out”

Ne funkcioniraju sva ova pravila za sve, netko se možda ne želi riješiti svoje odjeće ali želi napraviti neku promjenu. Jedno pravilo koje dosta dobro pali kod većine ljude je “jedno unutra, jedno van” što znači ako želite kupiti novi komad odjeće, prvo se riješite jednog starog komada koji ne nosite.

Moglo bi vas zanimati i: Zero waste vodič za početnike – odvažite se pokušati!

Tekst: Tina Sarajlić

Foto: Pexels

Možda će vam se svidjeti

Želite pratiti novosti vezane za slowliving concept?

Povremeno ćemo vam slati notifikacije sa savjetima kako živjeti bolje, zdravije i sretnije!