Mogu li mame živjeti slow living filozofiju?

by Dalia Žmegač-Kunić

Tko bi rekao da će sporost biti tako popularna, važna i nešto čemu težimo u potpuno kontrastnoj užurbanoj svakodnevici i svijetu koji žuri bez prestanka. Sve to što slow living filozofiju čini tako posebnim postaje još čarobnije baš onda kada se prepustimo trenutku, kada odlučimo zaboraviti na stres i prigrliti sve kvalitete koje život nosi.No, postoje i razdoblja koje život donese koja su istovremeno najljepša i najteža. Majčinstvo je zasigurno na samom vrhu te liste. Životna je to uloga koja donosi nebrojene radosti, ali i izazove od kojih nam se često zavrti u glavi. Preopterećenost, mnogo pitanja na koja nam rijetko tko može dati pravi odgovor, obaveze kojima nema kraja i balans koji uporno bježi iz vidokruga samo su neki od izazova majčinstva. U cijelom tom lunaparku emocija i obaveza neminovno se postavlja pitanje: Mogu li mame živjeti slow living filozofiju? Uz nekoliko prijedloga koje donosimo, napravite mali test u svome životu i pokušajte vjerovati da svjesno življenje itekako uključuje majčinstvo.

Svjesnost

Osvijestite si da je život samo jedan, vjerujte koliko je važno iskoristiti sve ovo vrijeme koje nam je darovano na dlanu. Ne dopustite da ono samo teče u neprestanom iščekivanju nekih budućih događaja. Naučite se radovati čaroliji svakodnevice koju provodite sa svojom djecom. Usporite, zaboravite na sav nered u kući i na frustraciju zbog premalo vremena. Iskoristite baš to malo minuta za šetnju u prirodi sa svojim djetetom ili slatko škakljanje uz poljupce. Uživajte u okusima hrane, jedite zajedno, puno se grlite i ne zaboravite se smiješiti. Namršten izraz lica već dugo nije in.

Ljubav prema sebi

Za zdrav odnos između majke i djeteta ponajprije je važno postaviti zdrav temelj – ljubav prema sebi. Koliko volite sebe možete iščitati iz odnosa prema samoj sebi, prema tome koliku pažnju posvećujete svojim potrebama i možete li postaviti granice između svojih potreba i potreba svoje djece.

Održavanje ravnoteže

Svatko od nas bi trebao zaboraviti na multitasking, a osobito mame. One moraju biti svjesne da je usredotočenost na jedan zadatak kvalitetnije provedeno vrijeme s djecom nego kada misli vrludaju svuda. Tijelom prisutne, a duhom odsutne. Zaboravite na presing, stres i sva moranja. Napravite idealnu ravnotežu između obaveza i odmora, baš onako kako vama odgovara. Ne bojte se, ništa nećete propustiti.

Briga o sebi

Planiranje zdravih obroka, odlazak na masažu, redovita tjelesna aktivnost, hobi koji volite, prakticiranje neke vrste opuštanja, odlazak u prirodu ili na more… sve ove aktivnosti imaju za cilj usvajanje zdrave rutine i posebne dimenzije brige o sebi koja se živi unutar slow living koncepta. Nije poanta biti stalno produktivan, već je ogledalo ispunjenog života u uravnoteženosti, prisutnosti i uživanju u svakodnevnim trenucima koji itekako mogu biti čarobni, pozitivni i veseli.

Majčinstvo je, dakle, jedno od ključnih životnih razdoblja kada možemo istinski upoznati sebe i svoje želje, skrivene potrebe, ali i one koje jasno pokazujemo na van. Uz ove naše male podsjetnike, barem pokušajte malo stati na loptu i dati sebi priliku postati bolja verzija sebe baš sada dok istovremeno jedna mala osoba sasvim ovisi o vama i upućuje vam pogled prepun divljenja. Pokažite joj da je u životu sve moguće ako to dovoljno jako želimo!

Moglo bi vas zanimati i: Kako započeti razgovor s djetetom ako sumnjate da ima problem? Imamo 10 savjeta

Tekst: Dalia Žmegač- Kunić

Foto: Pinterest, Pexels

Možda će vam se svidjeti

Želite pratiti novosti vezane za slowliving concept?

Povremeno ćemo vam slati notifikacije sa savjetima kako živjeti bolje, zdravije i sretnije!