mitovi-o-njezi-kose-slowliving

Mitovi o njezi kose – u ove sigurno i vi vjerujete

by Anđela Sabranović

Frizura i općenito izgled kose važni su nam gotovo svima. To je nešto što definitivno igra ulogu u dojmu koji ostavljamo i koji dobijemo kad nekog upoznamo. Iako svi puno pažnje poklanjaju šišanju, frizuri i boji kose, ono što je daleko bitnije od tog je njega i zdravlje kose.

Iako donedavno nije bilo tako, stvari su se malo promijenile, pa je tržište posljednjih godina doživjelo preobrazbu i sad se uistinu stavlja naglasak na preparativnu kozmetiku, odnosno njegu kose. No, ipak, tržište je i dalje preplavljeno proizvodima koji ne ispunjavaju obećanja koja daju svojim kupcima. S druge strane, mitovi o njezi kose toliko su duboko ukorijenjeni da mnogi i dalje vjeruju u ono u što ne bi trebali.

Kada je riječ o njezi kose, revoluciju je pokrenuo inovativni brend K18. Uporište onog što ovaj brend nudi je u znanosti – inspiriran je biomimetikom, znanstvenim pristupom koji proučava strukture i funkcije bioloških sustava, odnosno prirode, i te modele preslikava u tehnologiji. Patentirani peptid K18 prodire u najdublje slojeve vlasi kose te tamo ponovno povezuje oštećene keratinske lance jačajući ih.

Zasad su dostupna dva K18 preparata: profesionalni mist i maska za kosu. Osim znanosti, brend njeguje načelo održivosti i princip „manje je više“. U ovom slučaju to ne znači ono što mislite, nego razlog leži u činjenici da je u većini slučajeva dovoljno nanijeti svega 1 ml maske, na primjer, da bi rezultati bili vidljivi, i to nakon četiri minute. Cilj ovoga brenda je informirati potrošače o proizvodima koje koriste kako bi se iskorijenilo vjerovanje u netočne informacije. Upravo zato K18 ulaže velike napore u razbijanje mitova o njezi kose. Evo nekih od njih:

MIT 1
REGENERATOR OBNAVLJA OŠTEĆENU KOSU

Nakon pranja kose šamponom, nanosimo regenerator, jer on “popravlja” kosu. Jasno kao dan. Ili? Znamo li što regeneratori u stvari točno rade? Ono što mislimo da rade je – obnavljaju vlasi čineći kosu glatkom, podatnom i elastičnom. I zaista, naša je kosa na dodir mekša i lakše ju je raščešljati nakon nanošenja regeneratora. Problem leži u tome što regenerator zapravo djeluje kao kratkoročno rješenje problema izvana, ali ne njeguje vlas kose iznutra.

Glavni sastojak regeneratora su emolijenti – tvari koje su zaslužne za zaglađeni izgled naše kose. Dugoročno korištenje regeneratora otvara začarani krug u kojem se korisne nuspojave ispiru svakim pranjem i naša kosa traži još. Važno je znati da je pH kose zapravo blago kiseli, a pH regeneratora često nije prilagođen onom našeg tjemena pa uništava njegovu prirodnu ravnotežu zbog čega nam se čini da je kosa oštećena i njome postaje teško rukovati, pa problem pokušavamo riješiti nanošenjem još regeneratora.

MIT 2
SVAKI ALKOHOL, LOŠ JE ALKOHOL

Definicija alkohola u kemiji kaže da je to široki spektar organskih spojeva. Najčešće se namrštimo kad uočimo alkohol na popisu sastojaka beauty proizvoda, međutim alkoholi imaju različite funkcije i uloge. Na primjer, u K18 preparatima su denaturirani, izopropilni, cetearil te benzilni alkohol. Denaturirani alkohol je iznimno koristan jer otvara poroznu strukturu keratina i pomaže u provođenju peptida na oštećena mjesta vlasi.

Izopropilnog alkohola u formuli K18 ima u vrlo maloj količini (oko 0,5%) i on je dio mješavine sastojaka, ali se ne dodaje izravno u proizvod. Djeluje kao otapalo koje povezuje sredstva za regeneriranje kose. Cetearil alkohol masni je alkohol konzistencije slične vosku i često se koristi u formulama za njegu kose zbog svojih svojstava zaglađivanja i omekšavanja te ne sadrži etanol. Benzilni alkohol aromatični je alkohol koji djeluje kao konzervans i koristi se u vrlo niskom udjelu (0,5%), također bez prisustva etanola.

MIT 3
VIŠE PROIZVODA – BOLJA KOSA

Kosa nije zamišljena kao prazno platno na koje u slojevima dodajemo gomilu proizvoda. Mnogi proizvodi nemaju optimalni pH za našu kosu, što u konačnici opterećuje vlasište i folikule te kosu čini sve zahtjevnijom za održavanje. Korteks kose (koji je odgovoran za jačinu, snagu i oblik), te stanice kutikule (koje štite unutarnju strukturu kose) mogu se oštetiti, zbog čega isprobavamo razne proizvode, najčešće u velikim količinama, u nadi da će oštećenje nestati.

Stoga, kratki podsjetnik: tradicionalni proizvodi za njegu kose kratkoročno pružaju svilenkasti, glatki osjećaj, ali da bismo kosu dubinski obnovile proizvod mora popraviti oštećene keratinske lance na molekularnoj razini. Također, taloženjem proizvoda na kosi stvara se osjećaj težine i neurednosti, što dovodi do začaranog kruga – učestalog pranja i isušivanja. Upravo zato je savršen onaj proizvod koji prodire u vlas kose te djeluje po načelu „manje je više“.

Moglo bi vas zanimati i: Zašto zapravo Covid uzrokuje ispadanje kose?

Tekst: Slowliving, PR

Foto: PR

Možda će vam se svidjeti

Želite pratiti novosti vezane za slowliving concept?

Povremeno ćemo vam slati notifikacije sa savjetima kako živjeti bolje, zdravije i sretnije!