Jesmo li zaboravili kako je to “ne raditi ništa”?

by Anđela Sabranović

Jeste li se ikad zapitali zašto uvijek djetinjstvo vežemo za bezbrižnost? Naravno da u svom odraslom životu imamo jako puno obveza, ali isto tako nitko ne može tvrditi da apsolutno nikad ne možemo uživati poput djeteta…
Ono što je naše dječje dane činilo posebnim jeste onaj dobro poznati osjećaj da doista radimo što želimo bez da to uvijek nužno ima nekog smisla.
Tako smo pravili dvorce od pijeska, skupljali školjke, kamenčiće i jednostavno smo upijali sve što se oko nas nalazi.

Nažalost, s godinama smo usvojili razmišljanje da svaki svoj trenutak moramo raditi nešto, pa tako i ono slobodno vrijeme uvijek koristimo za neke aktivnosti.
Potpuno smo zaboravili da svima nama treba ponekad biti dosadno jer se baš tada najviše odmaramo i upijamo svijet oko sebe.

Dalmatinci imaju “fjaku”, a Talijani “Il dolce far niente”, pojmove koji opisuju tu umjetnost uživanja u trenutku i kada je važno jednostavno “ne raditi ništa”.
U nastavku smo izdvojili nekoliko benefita koje “fjaka” ima za naše fizičko i mentalno zdravlje. Možda je češće uvrstite u svoje dane kada postanete svjesni koliko je korisna.

Potaknut ćete svoju kreativnost

Kada isključite sve distrakcije, vaša podsjest potiče vašu kreativnost.

Jednostavnije ćete se nositi s problemima

Ovaj fenomen zapravo leži u prethodno navedenoj većoj kreativnosti jer kada ste opušteniji, spontanije vam dođu na pamet ideje za neke probleme s kojima se nosite i za koje ne vidite rješenje ma koliko ponekad očito bilo.

Povezivanje s emocijama

Danas smo jako skloni zanemarivanju svojih emocija kroz stalne aktivnosti koje nam jednostavno ne ostavljaju prostor da uopće osvijestimo što osjećamo.
Kada ne radimo ništa i kada se potpuno opustimo mogli bismo uvidjeti kako se uopće osjećamo.

Kontrola stresa

Stalna izloženost stresu je značajan izazov s kojim se ljudi danas sve više susreću. Kronični stres dugoročno često rezultira depresijom i anksioznosti.
Prema istraživanjima prisutnost u trenutku i odmor doista nam može značajno pomoći u boljem suočavanju sa svakodnevnim stresnim situacijama.

Bolje pamćenje

Dokazano je kako dugoročno prakticiranje odmora i prisutnosti u trenutku doista pozitivno utječe na naše pamćenje, što je nekako i logično jer dajemo svom mozgu toliko potreban odmor.

Ako vam je ipak nemoguće zamisliti da jednostavno ne radite ništa, možete početi od predloženih aktivnosti:

  • Napravite kupku
  • Odvojite se od tehnologije na jedan dan
  • Pročitajte dobru knjigu
  • Izvodite vježbe disanja
  • Dajte si dan odmora od svakodnevice i provedite ga sami
  • Gledajte svoju djecu kako se igraju
  • Oslobodite umjetnika u sebi pa naslikajte nešto
  • Spavajte popodne
  • Gledajte zalazak sunca ili u zvijezde tijekom noći
  • Uživajte u jelu svjesno
  • Prošećite prirodom
  • Meditirajte

U kulturi koja nam nameće da svaki naš trenutak treba biti produktivan doista je umjetnost postala znati se istinski opustiti, pa ako osjetite grižnju savjesti što ne radite ništa “značajno” podsjetite se da je zapravo najznačajnije za nas sve što služi našem mentalno zdravlju. Zato se nagradite odmorom kada god osjetite potrebu za njim i uživajte!

Moglo bi vas zanimati i: Vježbe za prisutnost – ako meditacija nije vaš izbor, možda vam se ovo svidi

Tekst: Anđela Sabranović

Foto: Pinterest

Možda će vam se svidjeti

Želite pratiti novosti vezane za slowliving concept?

Povremeno ćemo vam slati notifikacije sa savjetima kako živjeti bolje, zdravije i sretnije!