Drugi dio: Tajna vitke linije – snažan crijevni mikrobiom?

SERIJA EDUKATIVNIH ČLANAKA O DEBLJINI

by Anđela Sabranović

Našu seriju edukativnih članaka o debljini nastavljamo tekstom koji je napisao liječnik Andrija Karačić koji je i vlasnik Centra za crijevni mikrobiom. On nam je kroz dva članka objasnio kako je debljina povezana s našim crijevnim mikrobiomom. Ovdje možete pročitati prvi dio dok vas drugi očekuje u nastavku.

Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

Objavu dijeli Centar za crijevni mikrobiom (@ccm.hr)

Poremećaj crijevnog mikrobioma naziva se disbioza. Slikovito se disbioza može pojasniti kao stanje kad unutar crijevnog mikrobioma dolazi do porasta „loših“ bakterija uz istovremeni gubitak „dobrih“ bakterija. U kontekstu pretilosti „loše“ bakterije su one koje dovode do pojačanog zadržavanja kalorija iz prehrane u organizmu i stanja kronične upale koja potiče skladištenje energije u masnom tkivu. „Dobre“ bakterije su pak one koje ne potiču dodatan metabolizam energije iz prehrane i smanjuju razine upale, čime se smanjuje aktivnost masnog tkivo i ono se može primiriti. „Loše“ bakterije u kontekstu razvoja pretilosti su po literaturi one iz koljena Firmicutes i Proteobacteria, a „dobre“ one iz koljena Bacteroidetes te rodovi Akkermansia, Faecalibacterium te Oscillibacter.

Različiti čimbenici u našem modernom životu mogu doprinijeti disbiozi. Prehrana siromašna vlaknima, fizička neaktivnost, nedostatan i neredovit san, prehrana bogatim aditivima – svi ovi čimbenici malo po malo doprinose porastu gore navedenih „loših“ bakterija i gubitku „dobrih“ bakterija. I tako  bakteriju po bakteriju, crijevni mikrobiom gubi svoju funkcionalnost i sve teže regulira Vaš metabolizam, a time i metabolizam masnog tkiva i posljedično tjelesnu masu.

Otkud tim sitnim bakterijama ovakva moć nad našim organizmom?

Crijevni mikrobiom, cjelokupna zajednica naših crijevnih mikroorganizama je kemijska industrija u malom. Svaka bakterija može proizvoditi bezbroj kemijskih supstanci s najrazličitijim ulogama u našem tijelu. Pošto je evolucija ljudske vrste usko vezana uz njezin crijevni mikrobiom, većina procesa unutar tijela regulirano je upravo od strane tih supstanci. Crijevni mikrobiom nas informira o našoj prehrani, snu, blagodatima i opasnostima naše okoline. Ukoliko se crijevni mikrobiom osjeća na sigurnom, proizvodit će izobilje molekularnih poruka koje će osigurati da se svi tjelesni procesi u našem tijelu odvijaju u pravoj mjeri i pravom smjeru. Od proizvodnje glukoze u jetri do razgradnje triglicerida u masnom tkivu.

Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

Objavu dijeli Centar za crijevni mikrobiom (@ccm.hr)

Najpoznatiji proizvod našeg crijevnog mikrobioma je butirat, odnosno maslačna kiselina. Butirat nastaje bakterijskom fermentacijom vlakana u debelom crijevu. Uredna proizvodnja ove kratkolančane masne kiseline smatra se esencijalnom odlikom zdravog crijevnog mikrobioma. Butirat je kemijska poruka koju on šalje u cirkulaciju kako bi našem organizmu poručio kako je unutar crijeva sve u redu. Ne čudi stoga kako butirat proizveden od strane crijevnih bakterija potiče naš metabolizam: povećava aktivnost mitohondrija ključnih za dobivanje energije iz prehrane, aktivira glukoneogenezu u crijevima, mijenja ekspresiju naših gena koji reguliraju naš metabolizam te čak hormone sitosti, iste na koje djeluju i poznate injekcije za mršavljenje. No, vrlo je zanimljivo kako upravo kroz butirat naš crijevni mikrobiom regulira i naš imunitet: aktivacijom specifičnih receptora na raznim imunosnim stanicama butirat može smiriti prekomjerne upalne odgovore, ili pak potaknuti imunosnu obranu naših sluznica. No, crijevni mikrobiom proizvodni i mnoge druge kemijske signale: druge kratkolančane masne kiseline, indole, poliamine, sekundarne žučne soli i tek polako otkrivam sve potencijalne proizvode rada crijevnih bakterija.

U liječenju pretilosti sve više se okrećemo novim metodama. Saznanja o regulaciji metabolizma od strane crijevnog mikrobioma otvorila su nam brojne mogućnosti. Sve više se u liječenju pretilosti okrećemo crijevima i pokušavamo vratiti mir u crijevni mikrobiom. Činjenica je kako je kod mnogih pretilih pacijenata i oboljelih od drugih metaboličkih bolesti crijevni mikrobiom u disbiozi. Stvaranjem okoline u kojoj će se crijevni mikrobiom osjećati sigurno, nadamo se kako će on svoje zadovoljstvo kemijskim signalima podijeliti s našim tijelom i vratiti kontrolu nad procesima u organizmu. Tako se danas u suvremenom liječenju pretilosti prehrani sve više govori o važnosti primjene probiotika i prebiotika. Kod oboljelih od disbioze unosom probiotika ciljano povećavamo broj „dobrih“ bakterija  unutar mikrobioma, a unosom prebiotika potičemo rast  „dobrih“ bakterija tako što im dajemo hranu koju samo one, a ne „loše“ bakterije mogu iskoristiti. Imamo prva istraživanja koja su potvrdila blagotvorne učinke određenih sojeva probiotika  u liječenju pretilosti, kao i prebiotika. No, neki znanstvenici idu toliko daleko i eksperimentiraju s fekalnim transplantacijama za pretilost, odnosno presađivanjem uzoraka mikrobioma metaboličkih zdravih pacijenata u crijevni mikrobiom pretilih osoba. Iako je još vrlo rano za zaključke, rezultati su obećavajući.

Iako smo daleko od široko primjenjivih oblika liječenja disbioze u kontekstu pretilosti, bitno je shvatiti kako su disbioza i pretilost usko povezani. Odnos „dobrih“ i „loših“ bakterija ikako utječe na naš metabolizam i sastav tijela. Može se reći kako je zdravlje crijeva i njihovog mikrobioma preduvjet za zdrav i stabilan metabolizam koji neće težiti prekomjernom nakupljanju tjelesne mase. Iako ne razumijemo pretilost (još) u potpunosti, danas znamo kako se s ovom suvremenom maštom moramo boriti novim načinima. A upravo nam crijevni mikrobiom otvara nove mogućnosti. Iako se iskreno toplo nadam kako ćemo naći druge, jednostavnije metode za poboljšanje crijevnog mikrobioma osim fekalne transplantacije…

Moglo bi vas zanimati i: Debljina nije samo estetski problem – Donosimo seriju edukativnih članaka

Tekst: dr.med. Andrija Karačić

Foto: Pexels

Možda će vam se svidjeti

Želite pratiti novosti vezane za slowliving concept?

Povremeno ćemo vam slati notifikacije sa savjetima kako živjeti bolje, zdravije i sretnije!