Ajurvedski self – care rituali koji mijenjaju životni stil na bolje

by Petra Šafranko

Dok se moderni self-care rituali mogu razlikovati od osobe do osobe, iako, generalno to mogu biti razni kozmetički tretmani lica i tijela ili pak čitanje knjige i opuštanje uz omiljenu čašu vina, ajurveda donosi određene dnevne rituale koji su sinkronizirani s prirodnim zemljinim ciklusima, određenim periodom dana i našim cirkadijalnim ritmom. Upravo ova usklađenost i svakako dosljednost prakse određenih dnevnih rituala može lako donijeti osjećaj jasnoće, vitalnost i općenito promijeniti životni stil na bolje.

Ayurveda (sanskrtska riječ koja u prijevodu znači “znanost o životu”) je istočnjački sustav medicine koji se temelji na ideji da je bolest uzrokovana neravnotežom ili stresom. Dinacharya u ajurvedi predstavlja dnevnu rutinu koja se sastoji od seta određenih ajurvedskih self-care rituala. „Dina“ na sanskrtu znači dan, sunce ili tok, a „charya“ znači praksa ili ponašanje.

Naše tijelo i um ustvari voli rutinu, pa zašto mu ju ne bismo omogućili slijedeći ove rituale?

Uskladite svoj dnevni ritam s izlaskom sunca

Početak dana uskladite s izlaskom sunca i probudite se ranije. Obično je to u 6 sati ili prije (ovisno o periodu godine). Vrijeme prije izlaska sunce predstavlja ujedno Vata (jedna od tri doshe) period i ono znači energiju pokreta, pa tako prirodno podržava vašu energiju i omogućuje vjetar u jedra.

Izbacite toksine (amu)

Jutarnje izbacivanje toksina iz tijela koje je procesuiralo tijekom noći omogućuje lakoću tijela i uma. Nekoliko je metoda koje možete pri tom primijeniti, zavisno što vam odgovara i za što imate vremena. Od oil pulling ili Gandusha metode mućkanja ulja u ustima kojom se vuku toksini iz organizma,  čišćenja jezika jer se toksini koje tijelo tijekom noći izbacuje talože najviše na jeziku, pa do dobro poznatog znojenja barem 15 minuta svaki dan.

Gandusha

Ovo je zaista moćna praksa detoksikacije organizma metodom mućkanja ulja (jedna žlica) u ustima 15-20 minuta. Pri tom se koristi hladno prešano nerafinirano ulje, najbolje suncokretovo ili maslinovo, ali može i neko drugo. Ono uklanja bakterije iz usne šupljine, održava higijenu i zdravlje zubi i desni, povoljno djeluje na imunitet i optimalan rad stanica i organa. Treba samo paziti da ne progutate ulje, a po završetku ispljunete tekućinu koja bi trebala biti potpuno bijela te dobro operete zube.

Čišćenje jezika

Koristeći strugač za jezik od nehrđajućeg čelika ili bakra, stružite jezik od korijena prema vrhu 7-14 puta kako biste uklonili nakupljeni plak i bakterije s jezika prije pranja zuba.

Dobro se oznojite

Kratki trening, kojeg god oblika vam odgovara, bitno je samo da se dobro oznojite, potaknut će tijelo na izbacivanje otpadnih tvari kroz znoj i tako održava tkiva zdravima. Ključno je to činiti svakodnevno.

Pokrenite tijelo

Potaknuti cirkulaciju može se najbolje umivanjem s hladnom vodom, iako se po ajurvedi ne preporučuje hladan tuš. Ova ajurverdska praksa koja se još naziva Shat Kriya daje osjećaj osvježenja i razbuđenosti.

Suho četkanje kože ili Garshana praksa je četkanje četkom od prirodnih biljnih vlakana kako bi se uklonila mrtva koža i potaknula limfna drenaža u tijelu. Bitno je samo slijediti raspored četkanja od krajeva prema sredini tijela. Slična metoda je Abhyanga ili masaža prirodnim biljnim uljem, najbolje sezamovim, koji smo lagano zagrijali. Ova masaža pomaže tonirati mišiće, hidratizirati kožu, smiriti tijelo i um te opustiti živčani sustav.

I ne zaboravite aktivirati crijeva i probavu te potaknuti njihovo pražnjenje uzimanjem tople vode ujutro na tašte.

Potpuni self-care trenutak

Za centriranje i određivanje pozitivne namjere za cijeli dan zaokružite jutarnju rutinu joga praksom, vježbama disanja (pranajamama) koja energiziraju tijelo ili meditacijom koja pomaže da djelujemo iz nutrine sebstva i lako zadržavamo fokus i stabilnost te otpornost na stres kroz cijeli dan.

Dosha periodi dana za doručak, ručak i večeru

Dok ajurveda za doručak predlaže nutritivno bogatu prehranu bez pržene i prerađene hrane, ručak se smatra glavnim obrokom u danu pa samim time i najobilnijim, a najbolje ga je konzumirati u periodu između 12 i 13 sati kada je naša probavna vatra najveća. Tada ćemo ujedno dobiti najviše energije od hrane. Kapha dosha koja predstavlja energiju vode i zemlje najaktivnija je predvečer između 18 i 22 sati pa je poželjno da večera bude do 18 ili 19 sati. Probavni sustav je nakon toga manje aktivan, pa pridržavanjem ove rutine dozvoljavate tijelu dovoljno vremena da se tijekom noći lakše usmjeri na regeneraciju i probavljanje drugih iskustava skupljenih tijekom dana. Lagana šetnja poslije obroka je svakako dobrodošla.

Navečer otpustite napetost

Masaža glave i Padabhyanga masaža stopala aktivira određene točke koje se po ajurvedi i akupresuri nalaze na glavi i tabanima nogu. Kupka za noge s himalajskom soli i eteričnim uljima može izvući toksine iz organizma nakupljene tijekom dana. Svakako će bilo koja od ovih metoda prijati cijelom tijelu i donijeti osjećaj opuštenosti.

Odlazak na spavanje i usklađen cirkadijalni ritam

Kada padne mrak, naše tijelo počinje lučiti melatonin – hormon regeneracije i obnove koji ujedno daje osjećaj uspavanosti. Najbolje vrijeme za odlazak na spavanje je do 22 sata odnosno do kada traje kapha period (koji izaziva opuštenost organizma) jer nakon tog sata počinje pitta period koji kreće s transformiranjem vaših misli, hrane i emocija nakupljenih tijekom dana. Osim toga, poznato je i pravilo kako svaki sat sna prije ponoći vrijedi dva sata nakon ponoći. Tijelo također najučinkovitije prerađuje toksine između 22 sata navečer i 2 sata ujutro.

Možda je ajruvedska znanost komplicirana za moderan tempo života koji je vrlo često užurban i rijetko nam ostavlja vremena za same sebe. Ali upravo u toj rutini i leži poanta. Osim toga, zasigurno su te drevne discipline znale koliko je bitno znati uskladiti svoj životni tempo i cirkadijalni ritam s ritmom prirode i zemlje. Zašto ne bismo onda našem organizmu omogućili prirodnu regeneraciju, obnovu i pomlađivanje slijedeći ajurvedske self – care rituale.

Moglo bi vas zanimati i: Uz ove trikove imat ćete mirniji i kvalitetniji san

Tekst: Petra Šafranko

Foto: Pexels

 

Možda će vam se svidjeti

Želite pratiti novosti vezane za slowliving concept?

Povremeno ćemo vam slati notifikacije sa savjetima kako živjeti bolje, zdravije i sretnije!