5 razloga zašto je tišina važna

by Dalia Žmegač-Kunić

Koliko smo naviknuti na zvukove dokazuje činjenica kako još u trbuhu dijete počne reagirati na glasove, bilo kakve jače zvukove, glazbu i vikanje. Kada se rodimo, odmah se suočimo s brojnim zvukovima poput različitih glasova, radija, prometa i elektroničkih uređaja u kućanstvu. Upravo zato bebe posebno umiruje bijeli šum uz koji se ostali zvukovi iz okoline mogu prigušiti. On im pruža šuštanje koje se podudara s onim koje je dijete slušalo dok je bilo u trbuhu majke. No, čim dijete stasa suočeno je s ekranima i svom raskoši zvukova koji iz njih dolaze te ih to privlači, zabavlja, interesira u svakom smislu. Dakle, od malih nogu okruženi smo zvukovima svih vrsta. A gdje je u svemu tome nestala tišina? Možete li se prisjetiti kada ste zadnji put osjetili nekoliko minuta potpune tišine i prepustili se uživanju u njoj? Neki je ne primjećuju, a neki je namjerno izbjegavaju jer u njima izaziva neugodan osjećaj. Koji god da ste tip, pročitajte razloge zbog kojih je tišina zaista važna i dajte joj priliku da vam postane dobar suputnik u svakodnevici koju živite.

Samospoznaja

Kroz tišinu, lakše je razumjeti same sebe. Omogućava nam da se koncentriramo na svoje misli i težnje prema ostvarivanju mira i unutarnjeg balansa. Također, uz tišinu nam je lakše slušati svoju unutarnju intuiciju.

Utjecaj na fizičko zdravlje

Osim na mentalno zdravlje, tišina itekako doprinosi kompletnom stanju fizičkog zdravlja, počevši od srca. Nevjerojatno, ali svakodnevno prakticiranje ugodne i duboke tišine i posvećenost disanju i/ili meditacijama u tišini može doprinijeti zdravlju našeg srca i krvnih žila.

Povezivanje s prirodom

Pokušajte već danas sjesti na neko usamljeno mjesto gdje možete imati svojih pet minuta mira i uroniti u duboku tišinu. To može biti i vaš balkon, dvorište ili obična klupica u kvartovskom parku. Zatvorite oči i fokusirajte se na disanje. Kada se potpuno umirite, pokušajte eliminirati svu nepotrebnu buku i fokusirati se na ptičji pjev, šuštanje obližnjeg drveća, vjetar koji vam prolazi kroz kosu, dotiče obraze, na zujanje zrikavca u grmlju. Vjerujemo kako ćete otkriti jednu sasvim novu dimenziju tišine, prirodnog sklada i mira koji ona može donijeti vašem umu.

Fluidnost misli

Osjetite fluidnost svojih misli uz ugodnu tišinu. Neka vas ona ne straši. Ostati sam sa sobom i svojim mislima nije najveća moguća nesreća i dosada. Baš naprotiv, može učiniti jako puno za vaš osobni rast. Prepustite se svojim mislima. Zatvorite oči i uz ritam svog disanja osjetite kako misli dolaze i odlaze poputa valova u suton. Zar to nije predivno iskustvo?

Bolje razumijevanje drugih

Tišinu možete prakticirati i u društvu. Nevjerojatno na prvu, ali malo razmislite. Koliko zaista slušate jedni druge dok govore o nečemu? Ili u tom trenu u svojim glavama već pripremate svoj odgovor na određenu tematiku? Postanite bolji slušatelji i fokusirajte se na svog sugovornika i priču koju vam priča. Na taj način ostvarit ćete konkretniju, jasniju, empatičniju i dublju konverzaciju, a vaš će se sugovornik osjećati sjajno kada uvidi kako ga slušate s većim fokusom.

Dakle, tišina nije bauk ni ništa što je danas nemoguće prakticirati. Potrebno vam je samo pet minuta dnevno za vježbu. Pokušajte već danas!

Moglo bi vas zanimati i: Možemo li naučiti uživati u malim stvarima?

Tekst: Dalia Žmegač-Kunić

Foto: Pexels

Možda će vam se svidjeti

Želite pratiti novosti vezane za slowliving concept?

Povremeno ćemo vam slati notifikacije sa savjetima kako živjeti bolje, zdravije i sretnije!