Sezona grijanja: Kako uštedjeti?

by Dalida Tomek

Niske temperature – visoki računi za grijanje. Čini se kao pravilo koje se svake godine iznova potvrđuje. No što ako ne mora biti tako? S dolaskom hladnih dana otvaramo ventile na radijatorima bez razmišljanja, jer ne želimo da nam bude hladno. No postoji način da ipak sačuvamo energiju, a time i zadržimo novac u novčaniku. Kako?          

Dobra izolacija spriječit će gubitak topline

Svi stručnjaci, ali i zdrav razum, najprije će vam reći da je najvažnija izolacija. U dobro izoliranom životnom prostoru, energija se neće nekontrolirano gubiti. Mjesta najvećeg gubitka topline jesu zapravo prozori i vrata kroz koje se može gubiti i do 50% topline. Investicija u njih isplati se već kroz dvije sezone grijanja.

Ukoliko se trenutno ne možete odvažiti na takvu investiciju, postoje načini na koji ćete smanjiti gubitak topline. Debeli zastori na prozorima spriječit će gubitak topline, baš kao i večernje spuštanje roleta. Provjerite struji li vam zrak oko prozora ili vrata, pa eventualne pukotine popunite, primjerice, PU pjenom, a možete koristiti i samoljepljivu traku na okvirima za dodatnu zaštitu. Toplina se može jako gubiti i kroz kutiju za rolete, pa je izolirajte.

Foto: Mikhail Nilov / Pexels

Police, ormare i drugi teži i veći namještaj pokušajte staviti na vanjske zidove. Na taj ćete način ‘podebljati’ put izlaska topline i bit će vam toplije. S druge strane, ne zaklanjajte radijatore namještajem i zavjesama jer će to smanjiti njihov toplinski učinak. Prolaze li vam cijevi s toplom vodom kroz negrijane prostore, izolirajte ih, baš kao i cijev koja vodi od kotla do spremnika i sam spremnik.

Mali trikovi zadržat će toplinu u vaša četiri zida

Na početku sezone grijanja odzračite radijatore kako bi iz njih izašao sav zrak koji se eventualno našao u njima tijekom sezone negrijanja. Radijatore očistite, jer naslage prašine također smanjuju toplinski učinak radijatora. Iza samog radijatora možete staviti aluminijsku foliju koja će toplinu reflektirati u prostor, a ne ‘puštati’ kroz zidove.

Zatvarajte vrata prostorija koje vam preko dana ne trebaju. Primjerice, zatvorite li vrata spavaće sobe preko dana, temperatura će u njoj biti niža što je u redu, jer je zdravije spavati u manje grijanoj prostoriji. Ako ne koristite prostoriju, ugasite radijator i zatvorite vrata. Zatvarajte i vrata prostorije koju grijete i u kojoj boravite kako ne biste nepotrebno rasipali toplinu.

Foto: Max Vakhtbovych / Pexels

Kad je o prozračivanju prostora riječ, radije ga prozračite kratko nekoliko puta dnevno otvaranjem svih prozora, nego da konstantno držite ‘naškrinute’ prozore ili vrata. Prije otvaranja prozora isključite  grijanje. No otvaranje prozora i vrata neka vam služi za prozračivanje, ne i regulaciju topline prostorije. Ne ‘luftajte’ kad vam je vruće, radije toplinu prostora regulirajte termostatima.

Preporučene temperature jesu: dnevni boravak 20-23°C, radna soba i kuhinja 17-21°C, kupaonica 23°C, spavaća soba 27°C i hodnik 14-17°C. Ako trenutno niste kod kuće, temperatura neka bude 16°C, a ukoliko vas neće biti nekoliko dana, ostavite radijatore na *. U tom slučaju, radijatori će se aktivirati kad se temperatura približi nuli kako ne bi došlo do smrzavanja.

Ostaviti grijanje upaljeno kad niste doma – DA ili NE?

Pravi je energetski mit treba li ostaviti grijanje upaljenim i kad niste doma ili je štedljivije ugasiti ga potpuno? Mišljenja su oprečna. Naime, ostavite li grijanje upaljenim cijeli dan, trošit će se određena energija kako bi se temperatura održala na zadanoj razini. S druge strane, ukoliko grijanje isključite, trebat će vam više energije kad dođete u stan / kuću kako biste zagrijali hladni prostor.

Foto: Alex Perz / Unsplash

No, ako je dom dobro izoliran, potrošit ćete manje energije bez obzira na to je li grijanje upaljeno cijeli dan ili ga palite tek kad ulazite u njega. Što nas vraća na početak priče.

Moglo bi vas zanimati:Kako organizirati svoj dom? Donosimo vam savjet stručnjakinje za organizaciju!

Tekst: Lucija Biondić
Naslovna fotografija: Kübra Arslaner / Pexels

Možda će vam se svidjeti

Želite pratiti novosti vezane za slowliving concept?

Povremeno ćemo vam slati notifikacije sa savjetima kako živjeti bolje, zdravije i sretnije!