S Asjom Petersen, začetnicom vježbanja Pilates tehnike u Hrvatskoj razgovarali smo opuštanju, brizi za sebe, ali i o konferenciji koju organizira

by Anđela Sabranović

Predstaviti Asju Petersen doista nije jednostavno jer je ona jednostavno toliko toga do dana današnjeg ostvarila. Ipak, vjerujemo da ste svi već upoznati s njezinim dosadašnjim radom i aktivnim stilom života te će razgovor koji slijedi u nastavku biti fokusiran na konferenciju MenoCure kojoj je tema zdravlje prvenstveno na žena u menopauzi i perimenopauzi. Inače, Asja je začetnica cijele ideje, a sve detalje saznajte u nastavku. 

Draga Asja, tijekom svoje zavidne karijere ostvarili ste toliko toga i treba vremena da se sve to pročita. Ne možemo ni zamisliti koliko je truda uloženo u to da sve i ostvarite. Začetnica ste trenda vježbanja Pilates tehnike u Hrvatskoj. Za pilates često možemo čuti kako je to jedini oblik tjelovježbe koji aktivira svaki mišić. Možete li nam to malo objasniti?

Zapravo to baš nije točna informacija. To ovisi isključivo o komunikaciji između trenera i klijenta, znanju i sposobnosti trenera da prenese svoje znanje i naravno volji vježbača da usavrši tehniku izvođenja određenih kretnji tj.vježbi.

Kako je bilo na samom početku buditi svijest o pilatesu kada je malo tko uopće znao što to znači?

Lijepo. Odaziv je bio ogroman, ja sam bila puna entuzijazma i sretna da je sve tako dobro krenulo. Studio je bio pun unutar par tjedana i većina mojih klijenata je od tada ostala i vježba eto već 19 godina!

Na MenoCure konferenciji koju organizirate, vi ćete govoriti o fizičkoj aktivnost kao nefarmakološkom sredstvu u prevenciji simptoma perimenopauze i menopauze. Možete li nam ukratko objasniti kako to fizička aktivnost može smanjiti ove simptome?

Zapravo je poznato koliko stvari možemo prevenirati aktivnim načinom života i redovitom fizičkom aktivnošću.
To može biti hodanje, planinarenje, vožnja bicikla sve što nekog veseli i što se radi redovito. Tu je naravno potrebna određena doza discipline, naročito sada kad nam dolaze kraći dani, kad je hladnije i kad se čovjek teže natjera na neku vrstu akcije.

Koje su to najčešće bolesti s kojima se žene suočavaju u perimenopauzi i menopauzi, a koje bi se također mogle možda tjelovježbom spriječiti?

Osteoporoza i osteopenija su tu prve na listi. Dobivanje na težini, lakši oblici depresije, Alzheimer… No, uvijek je potrebna sinergija.
Dovoljno sna i odmora, kvalitetan socijalni život, pozitivno okruženje…

O menopauzi i njezinim popratnim pojavama se u javnosti govori samo površno. Što očekuje sudionice prve MenoCure konferencije koja je posvećena upravo ženskom zdravlju s naglaskom na to razdoblje menopauze?

Nadamo se da ćemo pomoći da se makne stigma koja prati taj životni period svake od nas žena, da pojasnimo pozitivne efekte hormonalne terapije, predložimo prirodne, alternativne metode i još mnogo toga.

Mislite li da žene u aktivnom životu u zrelijim godinama sprječavaju različite predrasude društva?

Pomalo da. Nažalost, bojim se da će trebati puno truda i vremena da se to promijeni, ali mislim da je to borba koju moramo voditi i radi mladih generacija žena.

Na vašem Instagram profilu možemo vidjeti da vodite jako aktivan i ispunjen život pa tako plešete, skijate, planinarite… Što biste poručili damama koje sve to privlači, ali im se teško pokrenuti?

Možda je lakše krenuti kad čovjek ima društvo. Često je lakše udvoje, manje su šanse da odustanete.
I ne treba krenuti (pre)ambiciozno. Bolje mali koraci, pa kontinuirano…

Odakle crpite entuzijazam i stalnu motivaciju za rad na sebi?

To me veseli, zanima i nastojim biti bolja prema sebi, ali i prema drugima.
Kad čovjek osvijesti neke svoje obrasce onda ih i lakše korigira.
Motivira me rad s mojim klijetima i mladim generacijama trenera i sve mi to daje dodatnu energiju.

Kako izgleda vaša self-care rutina? Kako se opuštate?

Ništa komplicirano i skupo…
Družim se s ljudima koje volim i koji vole mene, trudim se biti što češće u prirodi i znam biti sama.

Moglo bi vas zanimati i: MenoCure – Dan koji će imati cilj pomoći ženama da ugodnije prolaze kroz perimenopauzu i menopauzu

Razgovarala: Anđela Sabranović

Foto: Privatna arhiva

Možda će vam se svidjeti

Želite pratiti novosti vezane za slowliving concept?

Povremeno ćemo vam slati notifikacije sa savjetima kako živjeti bolje, zdravije i sretnije!