Ovo su mitovi koji se odnose na detoksikaciju

by Dalida Tomek

Za većinu su godišnji odmori završili ili se pak približavaju kraju, a vrijeme odmora za mnoge je bilo i vrijeme opuštanja na polju prehrane. Zdrava i uravnotežena prehrana ključ je zdravlja, a dobro je naglasiti da jedan nezdrav obrok neće učiniti razliku kao što, s druge strane, jedan obrok salate neće organizam vratiti u ravnotežu. Rujan je mjesec u kojemu se dosta govori o detoksu. Međutim, u kojoj mjeri je on zdrav, jesu li svi detoksikacijski proizvodi i suplementi u potpunosti sigurni, hoće li dovesti do eliminacije toksina, je li nam uopće potrebna pomoć detoksa? Niz je pitanja koja se vežu za ovu temu, a na neka od njih donosimo odgovore spominjući mitove koji se tiču procesa detoksikacije.

Vašem tijelu je potrebna pomoć kako bi nastupio proces detoksikacije

Tijelu nije potreban plan detoksikacije kako bi izbacilo nakupljene toksine, ono je samo po sebi dizajnirano tako da svaki organ ima zadaću. Primjerice, bubrezi, jetra i crijeva glavni su organi koji vode brigu o izbacivanju toksina. Naime, razlikujemo dva oblika toksina – endotoksine i egzotoksine. Prvi oblik odnosi se na nusproizvode koje proizvodi tijelo u što se ubraja izmet dok se drugi odnosi na toksine koji dolaze izvan našega tijela. To uključuje kemikalije iz proizvoda za čišćenje i kozmetike, pesticide u hrani te zagađivače iz zraka i vode. Zdravlje jetre vrlo je važno za sami proces detoksikacije, a s obzirom na to najvažnije je voditi brigu o njezinom zdravlju. Dakle, trebali biste izbjegavati svu hranu i pića koja bi mogla preopteretiti jetru pa tako umjerena konzumacija masti, šećera i alkohola održava jetru zdravom te ona ostaje zdrava i uspješno provodi proces detoksikacije. Dakle, prakticirate li određeni program detoksikacije deset dana, a zatim se vratite starim navikama možemo reći da niste učinili ništa dobroga za sebe i svoje zdravlje.

Detoksikacijom možete poboljšati zdravlje

Ako je vaša prehrana neuravnotežena i često imate trenutke opuštanja koji mogu oštetiti jetru, neće vam pomoći niti jedan detoks. Jetra teško prerađuje prženu hranu i slatka pića, a u slučaju da konzumirate previše ovakvih vrsta može doći do masne jetre. Kada se masnoća u jetri počne razvijati, ona je tu zavijek bez obzira na to jeste li u međuvremenu izgubili kilograme ili ne. Jednako tako, jetri smeta alkohol koji je potrebno ograničiti, posebno ako se masnoća u jetri već razvila. Uravnotežena prehrana koja obiluje nemasnim proteinima, cjelovitim žitaricama, voćem i povrćem smanjit će upale, poboljšati probavu, imat ćete više energije, a vaš imunološki sustav bit će jači. Dakle, poboljšanje cjelokupnog zdravstvenog stanja jest proces u kojemu je potrebno biti ustrajan, a ne posvetiti mu se isključivo na maksimalno mjesec dana.

Detoksikacija je u potpunosti sigurna

Neki detoksikacijski programi pozivaju na potpunu post, drugi na strogu prehranu samo voćem i povrćem. Strogi režimi mogu uzrokovati neravnotežu elektrolita, nedostatak vitamina i minerala, proljev, želučane probleme i umor. Zbog toga detoksikacijski programi, posebno oni na koje ste naišli pretražujući neprovjerene internetske stranice, mogu biti opasni te za njima ne biste trebali posezati bez savjeta s liječnikom. Osjećate li se umorno i iscrpljeno konzultirajte se s liječnikom kako biste saznali trebate li nadomjestiti neke hranjive tvari koje vam nedostaju.

Gubitak težine detoksikacijom je održiv

Detoksikacijom se obično gubi nekoliko kilograma što je posljedica gubitka tekućine i mišićne mase, a ne tjelesne masti. Privremena dijeta daje i privremene rezultate dok stvaranje uravnoteženih navika kombiniranih s tjelesnom aktivnošću daju dugoročne rezultate. Ugljikohidrati, masti i proteini su tijelu potrebni kako bi ono bilo zdravo. Oni igraju bitne uloge kao što su pomoć u apsorpciji vitamina i minerala, opskrbljuju organizam energijom te utječu na rad mozga. Ugljikohidrati su i tjelesno i mentalno gorivo, proteini su gradivni dio mišića i održavaju nas sitima dok su masnoće zaslužne za zasićivanje i uljepšavanje, ponajprije kože. Eliminirate li ove važne hranjive tvari primijetit ćete da vam je metabolizam usporeniji, koža suha, a energija značajno manja.

Moglo bi vas zanimati: Hara Hachi Bu: Japanski recept za dug i zdrav život!

Tekst: Ana Carević

Foto: Pexels, Pinterest

Možda će vam se svidjeti

Želite pratiti novosti vezane za slowliving concept?

Povremeno ćemo vam slati notifikacije sa savjetima kako živjeti bolje, zdravije i sretnije!