body-neutrality-slowliving

Body neutrality – ne moramo voljeti svoje tijelo, prihvatimo ga kakvo jest

by Anđela Sabranović

Naše tijelo je naš hram, odnosno barem se tako trudimo ponašati što više. Donedavno je popularno bilo razmišljati o tijelu na pozitivan način – body positivity – a sad je došlo do promjene. Novi pokret naziva se body neutrality, odnosno neutralan stav o tijelu.

Body neutrality drukčiji je od pozitivnog stava o tijelu utoliko što govori da je bitno prihvatiti svoje tijelo, takvo kakvo jest – čak i ako ga ne volimo baš.

Cijenimo tijelo

Dakle, u čem je fora? Naše tijelo sadrži sve vitalne organe koji nas održavaju na životu i zbog kojih funkcioniramo. Tu je i naš um, naše srce i duh – sve ono što čini našu osobnost i čini nas osobama kakve jesmo. Body neutrality potiče nas da prihvatimo svoje tijelo baš onakvo kakvo je, da priznamo tijelu njegove sposobnosti i sve osobine, a ne samo njegov izgled.

Cilj ovog pokreta je decentralizirati tijelo kao objekt, potičući nas da razmišljamo kako tijelo ne određuje našu vrijednost. Osim toga, potiče se što veći odmak od razgovora o tijelu.

Na ovaj način mijenja se perspektiva koju imamo o našem tijelu, pa se odmičemo od štovanja tijela i ljubavi prema njemu, a više se usredotočujemo na ono što možemo i radimo tijelom, kako se osjećamo i razmišljamo.

Da se razumijemo, nema ništa loše u tom da volimo svoje tijelo. Dapače, to je poželjno! Mnogi ljudi vole svoje tijelo, iako ga ne smatraju savršenim. No, to ne znači da oni koji nisu potpuno zaljubljeni u svoje tijelo moraju svakodnevno trošiti energiju na to da ga zavole i pronađu tako mir.

Tijelo ima zadatak

Tijelo ima cijeli niz zadataka i cijeli niz karakteristika, a na oboje može utjecati cijeli niz stvari. Na primjer, nečista koža može utjecati na to kako doživljavate svoje tijelo. Možda imate neku bolest zbog koje se ne možete osjećati prepuni energije i blistati svježinom.

Zbog svega toga mogli biste biti daleko od ljubavi prema svom tijelu, čak i ako se uistinu potrudite. Prihvaćanje tijela i ljubav prema tijelu nije isto, a body neutrality je upravo na toj sredini između ljubavi i mržnje. Ne morate uvijek voljeti svoje tijelo, ali to ne znači da ne možete živjeti sretno i ispunjeno.

Važno je da se pomirite sa svojim tijelom.

Ni ljubav ni mržnja

Razlika je otprilike u ovom: pokret body positivity potiče vas na to da volite svoje tijelo bez obzira na to kako ono izgledalo, naglašava se da je svatko od nas lijep. Body neutrality jednostavno kaže da svatko od nas – jest. Postojimo i tijelo funkcionira.

Osim tog, naglašava se da je svaka osoba toliko više od svog tijela, te da ljepota nije jedina vrijedna vrlina. To ovaj pokret čini daleko realističnijim od one prekomjerne pozitive. Ne moramo voljeti svoje tijelo svakoga dana od jutra do mraka. Moramo ga prihvatiti onakvim kakvo jest, čak i ako ga ne volimo u pravom smislu riječi.

Body neutrality, sve u svemu, poručuje nam da ne moramo niti mrziti, niti voljeti svoje tijelo. Možemo ga prihvaćati takvo kakvo jest zbog onog što jest: sredstvo koje nas dovede od jednog mjesta do drugog i omogućuje nam da uživamo u svem što nam život može ponuditi.

Nemamo nikakvih problema s ovim pokretom, stavom, načinom razmišljanja, kako god. Dapače, u potpunosti se slažemo i prihvaćamo ga!

Moglo bi vas zanimati i: Food freedom – zaboravite dijete i slušajte svoje tijelo

Tekst: Nataša Krstičević

Foto: Canva

Možda će vam se svidjeti

Želite pratiti novosti vezane za slowliving concept?

Povremeno ćemo vam slati notifikacije sa savjetima kako živjeti bolje, zdravije i sretnije!