Uskrs u prirodi: 4 kreativnih aktivnosti za djecu na otvorenom

by Petra Šafranko

Boravak u prirodi dobro djeluje na djecu – i fizički i mentalno. Proljeće je savršeno vrijeme za istraživanje, igru i učenje na svježem zraku. No, samo šetanje šumom nije uvijek dovoljno da ih zainteresira. Zato smo pripremili nekoliko zabavnih aktivnosti koje će djeci približiti prirodu, pogotovo kroz uskrsne aktivnosti u prirodi, i potaknuti ih na kreativno istraživanje svijeta oko sebe.

1. Vrtlarenje – mini vrt za male ruke

Proljeće je idealno vrijeme kada se možete posvetiti vrtlarenju, ali i istovremeno djeci pružiti uvid u cjelokupni proces. Nije važno imate li dvorište, balkon ili samo prozorsku dasku – svaka površina može postati mali vrt. Uključite djecu u sadnju cherry rajčica, jagoda ili začinskog bilja. Možete im pokazati kako se sadi, zalijeva i njeguje biljke. Osim toga, izgradite zajedno hotel za kukce. Djeca će kroz igru naučiti o biljkama, životnom ciklusu i važnosti brige o okolišu.

Ne zaboravite ih dodatno podsjećati i motivirati da svoje posađene biljkice redovito zalijevaju, ali i pohvaliti ih kako biste nagradili njihov trud.

2. Potraga za proljetnicama

Iako su visibabe već prošle, još uvijek možete pronaći šafrane, ljubičice i jaglace. Pretvorite šetnju u malu znanstvenu ekspediciju. Prije izlaska, zajedno pretražite slike proljetnica koje ćete tražiti. Djeca mogu nositi male bilježnice za crtanje biljaka koje ih se najviše dojmile. Kada se djeca umore, pronađite mjesto za odmor na nekoj klupici, pojedite pokoji zdravi zalogaj ili se osladite voćem, a prije nego što krenete u daljnju potragu, predložite im, ako to žele, da nacrtaju cvijet koji ih se najviše dojmio.

3. Potraga za pisanicama – uskrsna zabava na otvorenom

Uskrsna potraga za pisanicama ne mora biti rezervirana samo za kućna dvorišta. Ako živite u stanu, organizirajte potragu u obližnjem parku, šumici ili na travnatoj površini. Sakrijte male šarene pisanice (prave, plastične ili čokoladne) i pripremite jednostavne tragove koji vode do njih. Možete ih označiti trakicama, crtežima ili kratkim porukama. Ova igra ne samo da potiče kretanje, već razvija i logičko razmišljanje i timski duh ako sudjeluje više djece.

4. Lov na prirodne blago (bonus aktivnost)

Napravite popis “blaga” koje djeca trebaju pronaći: borovu šišku, okrugli kamen, pero, cvijet određene boje, četiri listića djeteline… Dajte im papir i olovku pa neka križaju pronađene predmete. Lov na prirodno blago uči djecu promatranju, strpljenju i poštovanju prirode.

Moglo bi vas zanimati i: Ovo su načini uz koje od djece možemo naučiti što je istinska sreća

Tekst: Slowliving

Foto: Pexels

Možda će vam se svidjeti

Želite pratiti novosti vezane za slowliving concept?

Povremeno ćemo vam slati notifikacije sa savjetima kako živjeti bolje, zdravije i sretnije!