Zdrava kosa uz ovih 7 navika

by Dalida Tomek

Zdrava kosa zahtijeva kvalitetnu rutinu, a pri tomu ne mislimo na more proizvoda već na svakodnevne navike. Postoje neki čimbenici koje možemo kontrolirati te na taj način spriječiti ispucale vrhove, lomljenje kose ili pak opadanje kose.

Kako dolazi do ispucalih vrhova?

Brojni su čimbenici koji utječu na ispucale vrhove, a to su svakako toplina, vjetar, sunce, uređaji za oblikovanje kose kao i agresivni šamponi. Sve su to razlozi zbog kojih dlaka gubi svoj zaštitni sloj, a kada je zaštitni sloj oslabljen posljedica je suha i lako lomljiva kosa. Kosu je potrebno zaštiti, a kako ne bi došlo do ispucalih vrhova nakon pranja se poslužite ručnikom od mikrofibre ili pak pamučnom majicom. Razlog za taj korak u njezi kose jesu mekši materijali koji neće dodatno opterećivati kosu. Ako želite da vaša kosa bude zdrava, pazite kod češljanja četkom ili češljem.

Kako dolazi do lomljenja kose?

Ispucali vrhovi i lomljenje kose dva su drugačija pojma iako ih laici često miješaju. Ispucale vrhove prepoznajemo po oštećenim vrhovima kose koji se počinju listati dok lomljenje kose rezultira oštećenom strukturom dlake. Lako se prepoznaje po malim bijelim točkama koje su jasni pokazatelji da je dlaka oštećena i slomljena, a razlikuje se i po tomu što se ne događa isključivo na vrhovima već se može dogoditi na bilo kojemu dijelu dlake. Iako je svaka dužina kose izložena ovomu problemu, najviše se naglasak stavlja na dugu kosu.

Ne izlažite kosu jakom suncu

Pravila kojih se držimo njegujući kožu, potrebno je držati se kada je riječ i o kosi. Izbjegavajte jako sunce jer kosa koja se često izlaže jakom UV zračenju gubi elastičnost te je sklona lomljenju. Neka ovoga ljeta vaš glavni saveznik bude šešir, a u njegu možete uključiti i proizvode za kosu koji sadrže UV zaštitu.

Izbjegavajte čvrsto vezanje kose

Iako za vrijeme velikih vrućina često biramo kosu skupljenu u visoki rep ili pundžu dobro je podsjetiti se da je kosi potrebno pružiti odmor od te navike. Posljedica jest pucanje kose, ali često se javlja i ispadanje kose uz rubove zbog prezategnutosti. Nastojte ju što češće nositi raspuštenu, a kada ju vežete najprije posegnite za gumicama od tkanine te ne zaboravite da ju nije dobro vezati uvijek na istom mjestu, a probajte nekada gumice zamijeniti kopčama.

Ne pretjerujte s uređajima za stiliziranje

Jedan od glavnih uzročnika slabe i lomljive kose jest toplina. Nastojte što manje posezati za fenom, figarom ili peglom, a to posebno vrijedi za ljetne mjesece kada kosu možete odmoriti od svih ovih uređaja. Svaki puta kada se koristite nekim od izvora topline ne zaboravite prethodno nanijeti zaštitu na kosu u obliku spreja ili kreme.

Budite nježni prema mokroj kosi

Prvo što je potrebno naglasiti jest to da je kosu potrebno prati mlakom vodom, a najbolje bi bilo isprati ju hladnim mlazom jer vruća voda dehidrira kosu što uzrokuje isušenost i lomljivost. Važno je da prema mokroj kosi budete nježni i posebnu pažnju obratite na raščešljavanje koje mora biti nježno, grubi pokreti i trljanje moraju otići u prošlost. U slučaju da imate kovrčavu kosu, koja je sama po sebi suha, ispucale vrhove možete spriječiti nanošenjem nekoliko kapi ulja na vrhove.

Suho pranje da, ali ne prečesto

Često korištenje šampona za suho pranje ostavlja traga na vlasištu. Naime, njegovo nakupljanje na vlasištu može dovesti do pojave peruti, ali i do toga da kosa ne diše kao inače pa je rezultat i jako spori rast kose. Šampone za suho pranje ne trebate izbaciti već ih koristiti s mjerom i svaki put dubinski oprati i hidratizirati kosu kako biste bili sigurni da su sve nečistoće odstranjene.

Uložite u svilenu jastučnicu -zdrava kosa voli svilu!

Svila je nježna, a osim za kožu lica preporučuje se i za kosu jer se na taj način sprječava pucanje vrhova. Pamučne i platnene jastučnice ostavit više će utjecati na kosu i njezinu teksturu od onih svilenih.

Hranite se sezonski i zdravo

Sve ono što unosimo u organizam, vidljivo je u izgledu naše kože i kose. Stoga, što rjeđe posežite za namirnicama koje imaju visoku koncentraciju soli i šećera već se usmjerite ka onima koje su bogate vitaminima i bjelančevinama.

Moglo bi vas zanimati: 3 loše beauty navike koje utječu na ubrzano starenje kože

Tekst: Ana Carević

Foto: Pexels

Možda će vam se svidjeti

Želite pratiti novosti vezane za slowliving concept?

Povremeno ćemo vam slati notifikacije sa savjetima kako živjeti bolje, zdravije i sretnije!