Zašto nestaje želja za seksom i kako ju vratiti?

by Dalida Tomek

Stres na poslu, problemi u vezi kao i drugi problemi s kojima se svakodnevno suočavamo uzimaju svoj danak i u spavaćoj sobi, a tomu svjedoči sve veći broj žena. Naime, gubitak spolne želje najčešći je oblik seksualne disfunkcije među ženama svih dobnih skupina. Jedno od istraživanja pokazuje da gotovo jedna trećina žena u dobi između 18 i 59 godina pati od izgubljenog interesa za seks. Za razliku od glavnog seksualnog problema kod muškaraca, erektilne disfunkcije, najveći seksualni problem žena uzrokovan je kombinacijom mentalnih i fizičkih čimbenika. O tomu zašto do toga dolazi te kako vratiti želju za seksom raspravljamo u nastavku.

Istraživači koji se bave seksualnim temama rijetko kada su pokušavali proučavati seksualnu želju. U pedesetim i šezdesetim godinama fokus proučavanja bio je na takozvanom ciklusu spolnog odgovora pri čemu seksualnu želju nisu uzimali u obzir. Međutim, u sedamdesetim godinama na scenu stupa Helen Kaplan koja na početak ciklusa spolnog odgovora stavlja želju i ističe da je potrebno nešto kako bi seks pokrenuo. Budući da je seksualna želja poprilično duboka i nije lako opipljiva njome se nije bavilo mnogo znanstvenika te je i dan danas riječ o vrlo nedorečenoj temi. Istraživači ovoga polja raspravljaju čak o tome jesu li seksualna želja i seksualno uzbuđenje dvije različite stvari.

Koje su odlike seksualne želje?

Možemo reći da seksualna želja ima i gas i kočnicu. Um u trenutku u obzir uzima sve zbog čega biste mogli poželjeti seks kao i sve ono zbog čega ne biste poželjeli seks. Isto pravilo vrijedi i za žensku i za mušku želju dok muške kočnice obično nisu vrlo osjetljive. Od sitnica koje bi mogle zasmetati nekoga od partnera pa sve do razloga poput iscrpljenosti i stresa koji su karakteristični za današnji ubrzani životni tempo. Podjednako, tu su i mržnja prema vlastitom tijelu, trauma iz prošlosti, osjećaji poput ljutnje ili zabrinutosti te prevelik pritisak da morate doživjeti orgazam. Stručnjaci iz sfere seksualne psihologije ističu da je gubitak seksualne želje kod žena uzrokovan kombinacijom fizičkih i psiholoških čimbenika što je složen proces koji zahtijeva pažljiv pristup u liječenju.

Problemi sa željom jedan su od najčešćih razloga zbog kojih se parovi odlučuju za seksualne terapije. U obzir je potrebno uzeti i seksualno stanje duha kao i zapitati se je li seks koji ste imali uistinu vrijedan želje, koji su razlozi zbog kojih ste nagazili na kočnicu te što je to što vam nedostaje. Postavljanje ovakvih pitanja može biti vrlo korisno, ali samo poznavanje odgovora neće vas uvijek dovesti do rješenja problema. U tom slučaju najbolje je savjet potražiti kod psihologa koji su specijalizirani za pitanja odnosa i seksa te su stručni za postavljanje akcijskog plana koji će vas dovesti do odgovora i rezultata.

Nadalje, rješenje može biti i promjena lijekova ili pak tek promjena doze. U tom slučaju liječnik preporučuje alternativnu terapiju ako sumnja da je oralna kontracepcija kriva za smanjenje seksualne želje. Žene u menopauzi se često susreću sa suhoćom rodnice, a u tomu problemu im mogu pomoći vaginalne kreme, poput Vagisana.

Moglo bi vas zanimati: 8 toksičnih načina ponašanja kojih se odmah trebamo riješiti

Tekst: Ana Carević

Foto: Pexels

Možda će vam se svidjeti

Želite pratiti novosti vezane za slowliving concept?

Povremeno ćemo vam slati notifikacije sa savjetima kako živjeti bolje, zdravije i sretnije!