Zašto me opet peče i boli dok mokrim?

by Anđela Sabranović

Čak 60 posto žena najmanje je jednom u životu imalo infekciju mokraćnog sustava. Oko 15 posto njih taj problem ima najmanje jednom godišnje. Ako je upala nekomplicirana, najčešće prolazi za dva do tri dana uz pravilnu terapiju, njegu, mirovanje i hidrataciju.

Jeste li se i vi našli u situaciji da odjednom morate juriti na toalet jer imate neizdrživ nagon za mokrenjem? A onda pomokrite svega nekoliko kapi uz osjećaj jakog peckanja? Ili osjećate bol dok mokrite? Nije to ništa neobično jer infekcije mokraćnog sustava, nakon respiratornih, spadaju među najčešće bakterijske infekcije. Čak 60 posto žena najmanje je jednom u životu imalo infekciju mokraćnog sustava. Oko 15 posto žena reproduktivne dobi taj problem ima bar jednom godišnje.

– Žene deset puta češće obolijevaju od muškaraca i to je najčešći medicinski problem pripadnica nježnijeg spola u reproduktivnoj dobi. Kod jedne četvrtine njih razviju se ponavljajuće infekcije što postaje učestali zdravstveni problem koji znatno umanjuje kvalitetu života. Ove brojke jasno pokazuju da je upala mokraćnog mjehura vrlo raširen problem s kojim se velik broj žena muči tijekom cijelog života – kaže dr. Zlatko Topalović, spec. ginekologije i opstetricije.

 

Infekcije mokraćnog sustava u znatno se većoj mjeri javljaju kod žena nego kod muškaraca zbog anatomske različitosti spolnog i mokraćnog sustava.

-Žene imaju znatno kraću mokraćnu cijev od muškaraca, njezin je otvor odmah iznad ulaza u rodnicu te bakterije lako mogu prijeći iz rodnice i rektuma u mokraćnu cijev. Taj ulazni put infekcije iz područja rodnice ili rektuma je ujedno i najčešći način nastanka infekcija – kaže dr. Topalović.

Infekcije gornjeg i donjeg dijela urinarnog sustava

-Infekcije mokraćnog sustava dijelimo na infekcije donjeg i infekcije gornjeg dijela urinarnog sustava. U infekcije donjeg dijela spadaju upala izlazne mokraćne cijevi (uretretis) i upala mokraćnog mjehura (cistitis). U infekcije gornjeg dijela urinarnog sustava spadaju upale bubrega i mokraćovoda. Daleko češće su infekcije donjeg dijela urinarnog sustava. To je dobro jer su simptomi i moguće posljedice po zdravlje kod upala gornjeg dijela urinarnog sustava mnogo ozbiljnije – kaže dr. Topalović.

 

 

Simptomi cistitisa i uretritisa su učestalo mokrenje, pečenje pri mokrenju, bol po dnu trbuha i ponekad bol u leđima. Simptomi pijelonefritisa, odnosno infekcije gornjeg dijela urinarnog trakta koja se razvija u bubregu su lumbalna bol, povišena tjelesna temperatura, često zimica, opće loše stanje, iscrpljenost, ponekad mučnina i povraćanje.

Escherichia coli najčešći krivac

-Najčešći uzročnik infekcija mokraćnog sustava je bakterija Escherichia coli. To je bakterija koja obitava u crijevima ljudi, a nalazi se u sklopu fiziološke flore i u rodnici žene. U uvjetima dobrog imuniteta žene i održavanja pravilnih higijenskih navika, bakterija neće prodrijeti u mokraćni sustav. No, ukoliko je imunitet žene oslabljen zbog nekih drugih bolesti ili su sluznica vulve i rodnice atrofične, lako može doći do upale. Razlog može biti i ako je dno mjehura spušteno. Sva se ta stanja često javljaju u postmenopauzi. Upali su sklone i žene koje su više puta rodile jer bakterije lako prodiru s područja vulve (vanjskog genitalnog sustava) u mokraćnu cijev i mjehur. Tijekom seksualnih odnosa je vanjski otvor mokraćne cijevi otvoren pa i u tom slučaju bakterije lakše prijeđu u mokraćni sustav – upozorava dr. Topalović.

Kako spriječiti infekcije

  • Svakodnevna intimna njega, odnosno higijena vanjskog spolovila Ph neutralnim perparatima za intimnu njegu.
  • Uzimanje dovoljne količine tekućine, najmanje osam čaša vode dnevno.
  • Popiti čašu vode nakon spolnog odnosa. Dokazano je da se pojava upale mokraćnog mjehura smanjuje ako žena nakon spolnog odnosa mokri, a prije planiranog odnosa uzima više tekućine.
  • Svakodnevno popiti neki od čajeva s uroseptičnim djelovanjem kao što je čaj od brusnice.
  • Uvijek nakon mokrenja ili velike nužde brisati se od naprijed prema nazad.
  • Nositi samo pamučno donje rublje.
  • Nakon poroda, a posebno žene koje su više puta rodile, trebale bi raditi Kögelove vježbe za jačanje mišića dna zdjelice. Na taj će način prevenirati spuštanje maternice i posljedično dna mokraćnog mjehura što pogoduje nastanku infekcija mokraćnog sustava.

 

Kako se postavlja dijagnoza

-Dijagnoza infekcija mokraćnog sustava se postavlja na osnovu simptoma, odnosno kliničke slike i nalaza urina te po potrebi urinokulture. Nalaz povišenog broja leukocita u sedimentu urina je dovoljan za postavljanje dijagnoze kod nekompliciranih infekcija. Kod kompliciranih infekcija i ponavljanja simptoma treba napraviti urinokulturu, izolaciju uzročnika i antibiogram na osnovu kojeg se postavlja antibiotska terapija – kaže dr. Topalović.

 

Dr. Topalović naglašava da se čak 15 posto cjelokupne antibiotske izvanbolničke terapije pripisuje za liječenje infekcija mokraćnog sustava. Zato je potrebno da svaka žena provođenjem preventivnih mjera spriječi njihovu pojavu.

Moglo bi vas zanimati: Na ove stvari trebate pripaziti prilikom nanošenja maske za lice

 

Tekst: M.M

Foto: Pinterest, Canva

Možda će vam se svidjeti

Želite pratiti novosti vezane za slowliving concept?

Povremeno ćemo vam slati notifikacije sa savjetima kako živjeti bolje, zdravije i sretnije!