Strije: prevencija i prirodni načini smanjenja vidljivosti strija

by Dalida Tomek

Iako je svima poznato da je nemoguće u potpunosti izbrisati trag strija s kože, moguće je utjecati na to da budu što svjetlije i manje vidljive. Osim toga, u nekim slučajevima, je moguće i spriječiti njihov nastanak prevencijom i ravnotežom. Strije se, prvenstveno, vezuju za promjene u pubertetu zbog naglog rasta, a osim puberteta trudnoća je jedan od glavnih uzroka nastanka strija. Je li moguća prevencija strija prirodnim putem, saznajte u nastavku.

Premda često zaboravljamo, ali stres je također čimbenik koji utječe na tijelo pa tako igra ulogu i kod strija. Posebno je važno obratiti pozornost i na održavanje tjelesne mase jer svaki nagli gubitak ili dobitak težine te povećanje mišićne mase vode k riziku od nastanka strija.

Kako nastaju strije?

Osim prethodno nabrojanih čimbenika koji utječu na strije, valja imati na umu da postoji i genetska predispozicija za razvoj strija kao i korištenje krema koje smanjuju sposobnost rastezanja kože, a riječ je o kremama koje u sebi sadržavaju kortikosteroide.  Uzmemo li u obzir da se koža sastoji od tri sloja: epidermisa, dermisa i hipoderme, srednji sloj ili dermis jest sloj kože u kojemu se formiraju strije. Do njihovog nastanka dolazi kada je vezivno tkivo oštećeno, odnosno rastegnuto u većoj mjeri od njegovih mogućnosti. U trenutcima kada se koža rasteže, kolagen nije dovoljno postojan te se više ne proizvodi ili je sami koncept njegove proizvodnje oštećen.

Iz toga razloga, jasno je da strije nisu površinske promjene na tijelu što dovodi i do činjenice da ih je teže liječiti i učiniti manje vidljivima. Mjesta gdje se najčešće pojavljuju svakako su bokovi i bedra te abdomen i grudi, ali čest su gost i na donjem dijelu leđa te na stražnjici i gornjem dijelu ruku. Jedno od čestih pitanja jest pokazuje li koža znakove prije no što će strije postati vidljive na našemu tijelu. Odgovor je da, a u tim trenutcima koža je najčešće iritirana, često svrbi uz što možemo imati i dojam da je tanja, osjetljivija te lagano ružičaste boje. Ako su u samim počecima strije tamnije razloga za paniku nema jer je riječ o velikom broju krvnih žilica u njima, a s vremenom će izblijediti.

Liječenje i prevencija strija

Dobro je poznato da je prevencija pola posla, a ako ipak dođe do nastanka strija vrlo je važno reagirati na vrijeme i krenuti s liječenjem jer u početnoj fazi najviše možemo djelovati na njih. Pravilna prevencija, osim izbjegavanja nagle promjene težine, uključuje i dovoljnu hidrataciju izvana i iznutra te uravnoteženu prehranu. Dovoljno tekućine kožu čini mekšom, vlažnijom te elastičnijom dok hidratacija izvana obuhvaća redovitu upotrebu krema, losiona i ulja što je posebno važno tijekom puberteta kao i za vrijeme trudnoće kako bi se spriječio nastanak novih ili ublažilo stanje strija koje već postoje. Trudnice bi se također trebale savjetovati s liječnikom koji kao prevenciju propisuje posebno prehranu te vježbe koje su sigurne za njihovo trenutno stanje.

Prehrana bi trebala imati što više namirnica koje su bogate vitaminima E i C te cinkom i silicijem. Vitaminom E obiluju maslinovo, kukuruzno i suncokretovo ulje, a ono se nalazi i u orasima, bademima, lješnjacima, pistaciju kao i u bučinim i suncokretovim sjemenkama. Od zelenila je najbolje konzumirati kelj i blitvu. Vitamin C sadrže agrumi, bobičasto voće, ali i zelena i crvena paprika te brokula, špinat i kupus. S druge strane, cikom su bogati plodovi mora, orašasti plodovi, jaja, leća, slanutak te govedina. Želimo li u prehrani povećati unos silicija, potrebno je birati namirnice poput heljde, ječama, prosa, zobenih žitarica, riže, graha, graška, leće, orašastih plodova, krumpira, krastavaca, rajčica, ali i jagoda, malina i borovnica.

Kako smanjiti vidljivost strija na prirodan način?

Kokosovo ulje

Kokosovo ulje slovi kao idealna alternativa u kuhanju, a osim toga zbog njegove ljekovitosti pogodno je i za korištenje na koži. Laurinska kiselina značajan je dio kokosovog ulja zbog toga što je igra važnu ulogu kod obnavljanja kože. Dobro je naglasiti da ono najbolje djeluje na crvenim strijama. Najbolje ga je koristiti na način da se na područje zahvaćeno strijama umasirava laganim kružnim pokretima. Masažu je dovoljno provoditi od dvije do pet minuta, a sami postupak je dozvoljeno raditi svaki dan. Koje su sve blagodati kokosovog ulja saznajte ovdje.

Piling šećerom

Iako u drogerijama postoje već gotovi pilinzi, moguće ih je napraviti i kod kuće. Osim što uklanjaju mrtve stanice, pilinzi utječu i na bolju cirkulaciju, a posebno je važno obratiti pozornost da kožu ne trljamo grubim već nježnim pokretima. Kako biste dobili domći piling potrebno je pomiješati pola šalice šećera s vodom dok se ne formira pasta te nakon nježnog umasiravanja ostaviti da djeluje par minuta nakon čega je tijelo potrebno isprati mlakom vodom. Pilingom je dovoljno koristiti se dva puta tjedno.

Prevencija strija uz masku od bjelanjaka

Osim što bjelanjak sadrži kolagen koji pozitivno utječe na elastičnost kože, bogat je i proteinima i aminokiselinama. Za masku su potrebna dva bjelanjka koja je potrebno umutiti, nanijeti na strije i ostaviti da djeluju dok se sasvim ne osuše nakon čega ih je najbolje isprati toplom vodom. Sljedeći korak jest nanošenje hidratantnog losiona, kreme ili ulja, a ponovni proces moguće je ponoviti jednom do dva puta tjedno.

Maslinovo ulje

Ekstra djevičansko maslinovo ulje potrebno je zagrijati na laganoj temperaturi te njima masirati željena područja. Na koži ga je potrebno ostaviti pola sata kako bi djelovalo te kako bi sve njegove blagodati i vitamini ušli u kožu.

Ulje jojobe, ulje marelice i ružino ulje

Ova tri ulja dobar su izbor za masažu strija i održavanje elastičnosti kože.

Aloa vera

Aloa vera poznata je po tome što liječi kožu, a bogata je antioksidansima i kolagenom što za posljedicu ima mekšu i elastičniju kožu. Potrebno ju je nanijeti na strije, ostaviti da djeluje 15 minuta te isprati toplom vodom. Prevencija strija doista je moguća i prirodnim putem.

Moglo bi vas zanimati: Recite zbogom celulitu! Anticelulitni piling od kave iz kućne radinosti

Tekst: Ana Carević

Foto: Pinterest, Canva, Charlottaeve

Možda će vam se svidjeti

Želite pratiti novosti vezane za slowliving concept?

Povremeno ćemo vam slati notifikacije sa savjetima kako živjeti bolje, zdravije i sretnije!