Probiotici: dobre bakterije koje su potrebne vašoj koži

by Dalida Tomek

Probiotike uglavnom vezujemo za prehrambene proizvode, ali dobro je znati da su oni dobar saveznik i u kozmetici. Poznati su kao dobre bakterije koje pozitivno utječu na ljudski organizam i njegovo zdravlje. S obzirom na to da je koža izložena vanjskim utjecajima pogodno je mjesto i za nakupljanje gram pozitivnih organizama koji utječu na kvalitetu kože. Probiotici su definitivno bakterije koje su potrebne vašoj koži. Saznajte zašto.

U trenutku kada je koža ugrožena bakterije, koje do tada normalno žive na našoj koži, postaju patogene i izazivaju upalna stanja kože. Kako bismo taj proces spriječili u njegu je potrebno uvrstiti kreme i serume čiji su sastojci dobre bakterije.

Manjak uravnoteženosti dovodi do osjetljivosti kože

Dobre bakterije i njihova ravnoteža mogu biti narušene zbog loših životnih navika koje uključuju stres, manjak sna, pušenje te loše prehrambene navike. Sve to vodi do upalnih procesa koji utječu na obrambene mehanizme kože što za posljedicu ima kožu bez sjaja koja je podložna aknama, borama i mrljama. Korištenjem probiotika na površini kože moguće je koži vratiti sjaj kao i utjecati na kožu koja je suha, osjetljiva ili sklona upalama. Osim toga, probiotici su i dobri saveznici i u anti age polju te pomažu u liječenju upalnih procesa poput rozaceje, ekcema ili perioralnog dermatitisa. Razlog tomu jest njihova uloga revitalizacije i regeneracije tkiva što im je i otvorilo vrata u industriji ljepote.

 

Još jedan od benefita probiotika u kozmetičkim proizvodima jest njihova uloga hidratacije i zadržavanja vlažnosti. Kod suhe kože koja se peruta ili crveni probiotik za lice može biti jako dobar saveznik. Djelovat će na način da će pospješiti vezivanje vode što će za rezultat imati reguliranu Ph vrijednost kože. Ph vrijednost se narušava prvenstveno zbog vanjskih utjecaja čemu posebno pogoduju sunce i visok UV indeks. Površinski sloj kože postaje tanji, Ph vrijednost se narušava što omogućuje lakši prolaz bakterijama do dubljih slojeva kože gdje se počinju stvarati upale.

Teško vam se opustiti nakon stresnog dana? Pokušajte ovo!

 

Kako nanositi proizvode s probioticima?

Kreme s probioticima osim spomenutih uloga hidratacije i regeneracije pospješuju i zaustavljaju širenje bakterija te imaju utjecaj na to da se akne i slični upalni procesi smire. Serumi, čiji su glavni sastojak probiotici, imaju i dosta dodanih sastojaka koji su potrebni licu za dubinsku njegu te se lako upijaju. Kreme se mogu koristiti dva puta dnevno dok se korištenje seruma savjetuje u večernjoj rutini. Čest je slučaj da se kreme s probioticima drže u hladnjaku kako bi sačuvale svoje benefite i pružile maksimalnu njegu. S obzirom na to da su prirodne rijetko kada ostavljaju reakcije na koži. Međutim, osobe koje imaju posebno osjetljivu kožu kreme mogu isprobati na unutranjem dijelu podlaktice, a u slučaju da iritacije izostanu moguće ju je koristiti u rutini.

Ono zbog čega su probiotski proizvodi pogodni jest i činjenica da ne sadrže kortikosteroide, a i dalje utječu na obnavljanje kože. Najbolje ih je nanositi direktno na kožu kako bismo dobili što bolji učinak. Posljedica pravilnog korištenja jest i stvaranje kolagena te smanjenje upalnih procesa.

 

Moglo bi vas zanimati: Rozaceja: kako ju pravilno tretirati i smanjiti crvenilo kože?

Tekst: Ana Carević

Fotografije: Pinterest

Možda će vam se svidjeti

Želite pratiti novosti vezane za slowliving concept?

Povremeno ćemo vam slati notifikacije sa savjetima kako živjeti bolje, zdravije i sretnije!