Ovo su biljke koje možete uzgojiti u vrtu i u njima uživati tijekom jeseni i zime

by Dalida Tomek

Ako ste u posljednjim mjesecima uživali u plodovima vlastitog rada iz vašeg pažljivo zasađenog i njegovanog vrta, kraj ljeta ne znači da se morate oprostiti od užitka koji vrt donosi. Uostalom, ne postoji ništa slađe od rajčice ili svježe salate netom ubrane iz vrta. Iako dolaskom jeseni i zime nema toliko vrsta voća i povrća, kao u ljetnim mjesecima, donosimo popis najboljih biljaka koje možete uzgojiti u vrtu ili na balkonu i uživati u njima tijekom jeseni i zime.

Ružmarin

Ova biljka koja raste u obliku grma i ima uske listove ugodnoga mirisa najpoznatiji je začin mediteranske kuhinje. Kuhari savjetuju korištenje svježeg ružmarina umjesto sušenog jer je svježi ružmarin bogatiji okusom i aromom. Možete ga dodati u juhe, mesna jela i krumpir, ali se i poigrati s njime u dekoraciji. Prije same uporabe ružmarin isperite pod mlazom vode i tapkajući ga osušite. Osim svježeg ružmarina u kuhanju,  čaj od ružmarina djeluje na jetru, ptiče izlučivanje mokraće te se koristi kod neuravnotežene probave. Jednako tako, za ružmarinovim uljem možete posegnuti ako patite od niskog krvnog tlaka, loše cirkulacije ili težite boljoj koncentraciji i pamćenju.

Lavanda

Lavanda također raste u obliku grma koji može doseći visinu i od jednog metra. Zbog ugodnog mirisa i ljekovitih svojstava koristi se od davnina, a danas se osušeni cvjetovi lavande nalaze u gotovo svakom ormaru. Ova biljka umiruje i ublažava simptome nesanice, glavobolje, anksioznosti, depresije, stresa i napetosti. Razlog je to i zbog kojega se osušeni listovi lavande koristite za punjenje jastuka za bolji san i dozu opuštanja. Lavandino ulje nanosi se na područja vrata, prsa i leđa kod kašlja, prehlade, bronhitisa ili začepljenih sinusa. Suhe cvjetove lavande možete iskoristiti i u opuštajućoj kupki tako što ćete 50 grama cvijeta lavande preliti proključanom vodom te nakon pola sata procijediti dodati u vodu za kupanje.

Majčina dušica

Majčina dušica ljekovita je biljka koja, u pogledu zemljišta, ima skromne zahtjeve. Potrebno joj je puno svjetlosti i topline, ali u fazi mirovanja podnosi niske temperature. Tlo na kojemu najbolje uspijeva jest srednje lako, plodno tlo s dovoljno vlage, ali valja naglasiti da ova biljka podnosi i sušu. Pripada porodici Lamiaceae u koju se ubraja većina ljekovitih i začinskih biljaka. Može se koristiti svježa i osušena te poslužiti kao dodatak različitim jelima. Osim u kulinarstvu česta je njezina uporaba i u proizvodnji pića. Zbog jake aromatičnosti potrebno ju je konzumirati u malim količinama, a ako vas muči kašalj možete se inhalirati majčinom dušicom.

Origano

Origano je jedan od osnovnih sastojaka talijanske kuhinje, a idealno vrijeme za njegovu sadnju jest u kasnoj sezoni. Može se koristiti usitnjen ili u obliku svježih listova, a osim u kulinarstvu koristi se i u kozmetici za njegu tijela te u domaćinstvu protiv moljaca. Origano djeluje na probavu, jetru i žuč, a odličan je odabir i kod viroze, prehlade, kronične glavobolje i upale sinusa. Jedan je od najjačih prirodnih antioksidansa, a za čajem od origana možete posegnuti kod prehlade, upale grla, bolova u crijevima i bronhitisa. Jednu čajnu žlicu usitnjenih cvjetova origana prelijte šalicom vruće vode i nakon deset minuta procijedite.

Vlasac

Vlasac dobro podnosi hladne temperature, a može narasti do 20 centimetara u visinu. Njegovi su listovi dugi i uski, a riječ je o višegodišnjoj biljci koju možete uzgajati ili u vrtu ili na balkonu i uživati u njezinim prednostima. Vlasac je poželjno koristiti kao dodatak u juhama, salatama, varivima, ali i u namazima koje izrađujete sami. Jelima će obogatiti okus, a pri tomu ne zaboravite da je najbolje dodati ga na kraju kuhanja jer će u protivnom izgubiti svoju aromu.

Češnjak

Češnjak ima dug popis zdravstvenih prednosti, a na tome može zahvaliti svojoj visokoj nutritivnoj vrijednosti. Naime, sjemenke češnjaka sadrže vodu, masti, ugljikohidrate, vlakna, bjelančevine, minerale, magnezij, kalcij, fosfor, željezo, natrij i kalij. Pojedinci ga izbjegavaju zbog intenzivnog mirisa, a dobro je znati da miris možete ublažiti peršinom, majčinom dušicom ili metvicom. Na konzumaciju češnjaka trebale bi pripaziti osobe koje imaju nizak tlak jer češnjak dodatno snižava tlak.

Moglo bi vas zanimati: Kava vs čaj – koje su njihove zdravstvene prednosti

Tekst: Ana Carević

Foto: Pinterest

Možda će vam se svidjeti

Želite pratiti novosti vezane za slowliving concept?

Povremeno ćemo vam slati notifikacije sa savjetima kako živjeti bolje, zdravije i sretnije!