aerodrom

Ovaj će aerodrom prvi krenuti u borbu s klimatskim promjenama

by Anđela Sabranović

Kako god postavili stvari, putovanje zrakom loše je za okoliš, u to nema sumnje. Zrakoplovi su odgovorni za oko dva posto svih emisija C02 na svijetu, te čak 12 posto emisija uzrokovanih prijevoznim sredstvima. I koliko god smišljali inovacije koje bi to promijenile, kao što je održivo gorivo za zrakoplove, koje je britanska vlada nedavno predstavila iako je, ustvari, već odavno „izmišljeno“, nemamo više dovoljno vremena za isprobavanje.

Jedina stvar koju možemo napraviti, sve u svemu, je – smanjiti drastično količinu letova. Prvi bi to na svijetu najavio aerodrom Schiphol u Amsterdamu, i to poprilično odvažno. Naime, oni će od iduće godine smanjiti broj letova sa svog aerodroma na maksimalno 440.000 godišnje.

Smanjenje od 12 posto

Možda vam se to čini puno, ali to je 12 posto manje nego za njih rekordne 2019. godine. Osim tog, ovo je uistinu važan aerodrom, sjecište puteva na kojem se često presjeda na drugi let. Štoviše, nakon londonskog Heathrowa i pariškog Charles de Gaullea, Schiphol je treći aerodrom po broju letova.

Nizozemska vlada, koja je većinski vlasnik ovog aerodroma, objavila je povodom ovog da će korist od smanjenja broja letova biti daleko veća nego samo usporavanje klimatskih promjena. Smanjit će se razina buke, a zbog tog i smanjenih emisija plinova, uvelike će se poboljšati životi ljudi i životinja nastanjenih u blizini aerodroma.

Rješenje i za gužve

Osim tog, Schiphol je u posljednje vrijeme, kao i mnogi drugi aerodromi diljem svijeta, zakrčen redovima, odgodama i otkazivanjem letova, pa se nadaju da će se i taj novonastali problem na ovaj način riješiti.

Bez obzira na sve, za svaku pohvalu je ovakav potez amsterdamskog aerodroma, posebno ako to pogledamo iz kuta da je na ovaj način stavljen okoliš ispred profita. A to danas nije česta pojava.

Ovdje možete pročitati cijelu objavu – na nizozemskom, ali sigurni smo da će vam pomoći automatski prijevod.

Moglo bi vas zanimati i: A koliki je vaš ugljični otisak i želite li ga smanjiti?

Tekst: Nataša Krstičević

Foto: Canva

Možda će vam se svidjeti

Želite pratiti novosti vezane za slowliving concept?

Povremeno ćemo vam slati notifikacije sa savjetima kako živjeti bolje, zdravije i sretnije!