Oblutci složeni u piramidu potpuni su zen… Ali nemojte to činiti!

by Anđela Sabranović
oblutci

Kamenčići, odnosno oblutci složeni jedan na drugi, od većeg prema manjem, poput male piramide, tik uz neku vodu. Sigurno ste takve fotografije vidjeli na Instagramu, Facebooku i drugim društvenim mrežama. Djeluju smirujuće, zar ne? Potpuni zen. Dođe vam da i vi prvom prilikom napravite svoj!

E, pa nemojte.

Posljednjih nekoliko godina takve su građevine postale uistinu hit, a lajkane i voljene su kad god se pojave. Da, stručnjaci za meditacije kažu da oblutci složeni jedan na drugi u pokušaju nalaženja ravnoteže imaju nešto meditativno u sebi i to slaganje dobro je za naše mentalno zdravlje. A i djeca to vole, pa…

Šteti životinjama

Dok jedni stručnjaci kažu da je ovo idealno, drugi kažu da ovo ne čini ništa dobro za prirodu. Ovakve „građevine“ prije svega na neki način naruše mir mjesta na koje ste došli. Jer takvo što nam padne na pamet posebno onda kad se nađemo na nekom pustom mjestu, gdje nema puno ljudi. Vrlo je jednostavno, za početak, to nije napravila priroda. A znamo da su jedini poželjni tragovi koje trebamo ostavljati iza sebe oni naših stopala.

No, osim tog, može naškoditi životinjama. Na primjer, ptice zvane oštrigari liježu jaja na kamenitim obalama. Ta su jaja savršeno skrivena i ne možete ih vidjeti, ali ako mičete kamenje u sezoni parenja, mogli biste oštetiti jaja. Osim tog, takvo kamenje može biti zaklon od vrućine za tisuće beskralješnjaka. Na nekim mjestima može uzrokovati i eroziju tla.

Sačuvajte mir

Sve to narušava mir i ravnotežu prirode koju ste posjetili. I ako vam se čini kao pretjerano dramatiziranje, pokušajte razmisliti o tome kako ćete desetak oblutaka pomaknuti vi, desetak netko iza vas, pa desetak netko sutra, pa… Shvaćate.

No, nije baš da nikad i nigdje ne možete napraviti ovakvo nešto. Ako se radi o vrlo posjećenoj plaži ili mjestu, neće biti problem, jer će životinje ionako izbjegavati takvo mjesto. Ili ako to činite za vrijeme oseke, ispod linije koja je inače pokrivena morem kad je plima.

Dakle, idući put kad to poželite raditi, promislite još jednom i zamijenite to nekom drugom zabavom. A mjesto fotografirajte baš onakvo kakvim ste ga i našli, jer tako mu činite najveću uslugu.

Moglo bi vas zanimati i: Znanstvenici upozoravaju: plankton bi mogao u potpunosti nestati iz oceana

Tekst: Nataša Krstičević

Foto: Canva, Pexels

Možda će vam se svidjeti

Želite pratiti novosti vezane za slowliving concept?

Povremeno ćemo vam slati notifikacije sa savjetima kako živjeti bolje, zdravije i sretnije!