NLP trening: 5 tehnika koje će vam koristiti svaki dan

by Dalida Tomek
nlp-metode-slowliving

Neurolingvističko programiranje (NLP) nas podsjeća da su kvalitetna komunikacija i uspješno organiziranje informacija od iznimne važnosti za osobni rast i razvoj. NLP trening namijenjen je svima koji su spremni i žele raditi na boljoj komunikaciji i razumijevanju, kako samih sebe tako i drugih oko sebe, te postići višu razinu samopouzdanja i motiviranosti prema svim željama i ciljevima. Osim toga, ovom metodom je moguće utjecati i na mentalne poremećaje kao što su depresija, anksioznost, razne fobije, ali i kronični manjak koncentracije i smetnje u učenju i napredovanju.

Koja je uloga NLP trenera?

NLP treninzi održavaju se u malim grupama uz vodstvo licenciranih trenera, a cilj malih grupa jest što veći individualni pristup. Treneri se obrazuju kako bi postavljali pitanja koja su usmjerena ostvarivanju određenoga cilja. S obzirom na to da je NLP psihoterapijski pristup potrebno je dorađivanje glavnih ciljeva prema kojima se osoba kreće, a to može biti bolji javni nastup, iskorištavanje vlastitih talenata, rješavanje poslovnih i osobnih problema i slično. Metamodel je jedan od glavnih modela NLP-a koji pomoću točno određenih pitanja vodi ka potrebnim informacijama. Takvim pitanjima treneri grade povjerenje i odnos s klijentima te uz razgovor dolaze do srži problema koji su prepreka na putu.

nlp-trener-slowliving

Kada se stvori odnos povjerenja između trenera i klijenta dolazi do prvih koraka koji vode k cilju. Treneri se sve više usmjeravaju na iskorištavanje potencijala i talenata pojedinaca kako bi napredak bio što prije vidljiv. Treninzi su zasnovani na kombinaciji teorije i prakse, a već nakon prvog treninga polaznici su spremni praksu na ispravan način prenijeti u vlastite životne situacije. NLP treninzi omogućuju otkrivanje sebe, svojih potencijala i talenata na zabavan način te spremnost na nošenje sa svakodnevnim životnim situacijama koje su prije predstavljale izazove.

5 NLP tehnika koje je korisno uvesti u živote

Ponovno oblikovanje sadržaja

Postoje osobe koje se ne mogu otrgnuti mislima što ako. Tako se njihovi dani i sati svode na scenarije koji bi se potencijalno mogli dogodite pa svoju energiju i vrijeme ne usmjeravaju na sve prilike pred njima i ljude kojima su okruženi. Ovakvi tipovi ljudi skloni su razmišljanju o nepovoljnim događajima i situacijama pa se tako, primjerice, svakodnevno pitaju što ako ih partner napusti ili što ako ne budu dovoljno dobri na poslu i dobiju otkaz. Jedna od NLP tehnika koja pomaže pri rješavanju ovoga problema jest ponovno oblikovanje sadržaja, a riječ je o tomu da pažnju sa straha usmjeravamo na djelovanje i odgovornost. Tako dolazimo do situacija koje nisu usredotočene na gubitak partnera već nastojanje poboljšavanja odnosa, bolju komunikaciju i razumijevanje te kvalitetno zajedničko provedeno vrijeme ili pak ulaganje u sebe, znanje i edukacije kako bismo na poslu i u poslovnim prilikama sve više napredovali.

Tehnika usidrenja

Postoje situacije u kojima se osjećamo nesigurno, bilo da je riječ o razgovoru za posao, javnom govoru, ispitu ili nečemu sličnomu. Pomoću tehnike usidrenja možete doseći i izazvati mentalno stanje koje će biti od pomoći za lakše svladavanje izazova. Prvo je potrebno definirati koju emociju želimo osjetiti, sreću, mir ili pak sigurnost. Sljedeći korak jest prisjećanje kada smo se u životu osjećali baš tako i vizualiziranje trenutka te odaberite frazu koja će vam poslužiti kao sidro. Fraza može biti sve će biti u redu te ju je potrebno ponavljati dok se ne usidri u naš um kada će doći do toga da ćemo se njome početi koristiti automatski i bez razmišljanja.

nlp-tehnike-slowliving-2

Tehnika uzroka

Ova tehnika koristi se prvenstveno za rješavanje problema jer je za svaki problem potrebno pronaći i uzrok kako bi se moglo govoriti o mogućim posljedicama same situacije. Uzrok problema se nikad ne krije isključivo u jednoj osobi, a stručnjaci ističu da je svaka osoba odgovorna barem 30 % za izbijanje konflikta. Iz toga razloga je potrebno razmisliti o cjelokupnoj situaciji i o povodu nesuglasica te se odlučiti za smiren razgovor koji će voditi rješenju problema.

Tehnika razdvajanja

Ključno je kontrolirati procese poput anksioznosti, stresa i nepovjerenja i okrenuti ih u svoju korist kako bismo mogli normalno funkcionirati. Ova tehnika naziva se tehnikom disocijacije ili razdvajanja jer njezin prvi korak predstavlja identificiranje emocije koje se želimo osloboditi. U sljedećem koraku potrebno je pažnju usredotočiti na određenu emociju i situaciju u kojoj se ona javlja. Primjerice, stanje bijesa i ljutnje kada kolege na poslu razgovaraju o vama iza vaših leđa. NLP treneri u idućem koraku pozivaju svoje klijente da scenu zamisle kao filmsku i priključe joj zabavnu muziku kako bi se umanjila napetost i drama same situacije. Scenu je u glavi potrebno ponoviti više puta kako bi se se negativna emocija eliminirala, a svaki sljedeći put situacija bila pod kontrolom.

nlp-2-tehnike-slowliving

Tehnika stanja

Ovom tehnikom koriste se uspješni javni govornici koji za cilj imaju da njihov govor utječe na publiku i stvori situaciju u kojoj će oni biti motivirani na određeno djelovanje. Kako najučinkovitije provoditi ovu tehniku? Naime, govornik prvo mora biti u stanju motivacije i spremnosti na akciju kako bi to isto stanje mogao prenijeti i na slušatelje. Dakle, prvo je sebe potrebno uvesti u željeno stanje iako se mogu dogoditi trenutci u kojima ćemo izaći van stanja za vrijeme govora. Međutim, time se ne treba opterećivati već se vratiti u prvobitno stanje i nastaviti dalje.

nlp-3-trening-slowliving

 

Moglo bi vas zanimati: Koji stilovi meditacije postoje? Vratite balans tijelu i umu i isprobajte neku od vrsta meditacije

Tekst: Ana Carević

Foto: Canva, Pinterest

Možda će vam se svidjeti

Želite pratiti novosti vezane za slowliving concept?

Povremeno ćemo vam slati notifikacije sa savjetima kako živjeti bolje, zdravije i sretnije!