Na što obratiti pažnju prilikom odabira SPF-a i koji SPF je najbolji za vas?

by Dalida Tomek

O sun protection factoru (SPF) uoči ljeta se sve više priča iako naša koža zahtjeva njegovo cjelogodišnje korištenje. Pravilo s kojim smo upoznati jest – pravilan odabir SPF-a omogućuje zaštitu i zdravlje kože pri čemu se ne javljaju posljedice nošenja zaštitnog faktora. Tržište su preplavili zaštitni faktori raznih proizvođača pa je važno znati razlikovati proizvode u koje se uistinu isplati uložiti i koji su primjereni našemu tipu kože. Ne znate kako izabrati najbolji SPF? Saznajte u nastavku!

Ovi proizvodi su obično i skuplji od ostalih preparata za njegu kože jer zahtijevaju detaljniju obradu i testiranja u farmaceutskim laboratorijima.

Uoči ljetnih mjeseci najviše se počinje razmišljati o zaštiti kože od sunčevih zraka, a najmanji faktor koji dermatolozi preporučuju za vrijeme ljeta jest 30. Nakon dužeg izlaganja suncu na plaži naša koža, pa tako i lice, potamne što nije znak da se trebamo prestati koristiti zaštitnim faktorom. Naime, tamnija boja ne štiti nas od utjecaja UV zraka na kožu. Nakon odabira odgovarajućeg faktora i najboljeg SPF-a za vašu kožu nemojte zaboraviti ni na mehaničku zaštitu koju čine sunčane naočale te kape i šeširi za kožu lica kao i odabir ugodnih i dužih materijala odjeće za ostale dijelove tijela.

Na što obratiti pažnju prilikom odabira SPF-a?

1.Godišnje doba i lokacija

Koža lica bi se tijekom cijele godine trebala štiti od sunca jer je lice i tada pod izravnim utjecajem UV zraka. U proljeće sunčeve zrake imaju intenzivniji utjecaj na našu kožu i to je vrijeme kada je potrebno krenuti s većim zaštitnim faktorom. Dakle, od proljeća je SPF 30 obvezan, a za osobe koje imaju svjetliju put, sklone su alergijama i imaju hiperpigmentaciju dermatolozi naglašavaju važnost korištenja zaštitnog faktora 50, što osim za proljeće i ljeto vrijedi i za cijelu godinu. Lokacija također igra ulogu, pa tako boravak na plaži uz znojenje i kupanje zahtjeva veći faktor i njegovo češće obnavljanje. Zapamtite, SPF nije otporan na znoj i vodu, a oni vodootporne varijante nas štite također od dva do tri sata nakon čega gube učinkovitost i potrebno ih je obnavljati. S druge strane, ako se krećete po gradu uz puder koji već ima zaštitu potrebno je nositi i SPF, a poželjno ga je i obnavljati redovito za što su praktični faktori u spreju.

2.Tip puti i SPF

Osobe koje imaju jako svijetlu i osjetljivu kožu kao i pjegice i hiperpigmentacijske mrlje trebale bi se posebno štiti od ultraljubičastog zračenja, a minimalni SPF koji je poželjan jest 30 iako dermatolozi naglašavaju da je za njih idealan faktor 50. Osim toga, trebale bi izbjegavati izravna izlaganja suncu koja se duža od 10 do 15 minuta.

Svijetla koža koju uglavnom krase i svijetle oči sklona je brzom tamnjenju, a jednako tako lako pocrveni. Zaštitni faktor i najbolji SPF za svijetlu put ne bi trebao biti ispod 30, a njihovo dugotrajno i direktno izlaganje suncu trebalo bi svesti na što manju moguću mjeru. Oni tamnije puti često misle da su i sigurniji pa često izbjegavaju korištenje SPF-a prilikom čega rade grešku i već u mlađim danima stvaraju plodno tlo staračkim borama i posljedicama sunčevih zraka pa ovaj korak nipošto ne bi trebale preskakati.

Kako izbjeći prištiće i nepravilnosti na licu korištenjem SPF-a?

Osobe sklone začepljenju pora, aknama i komedonima posebno bi trebale obratiti pažnju na sastojke proizvoda koje biraju. S obzirom na to da za ovaj korak ne moramo biti stručni poznavatelji farmaceutske industrije i svakoga sastojka dovoljno je birati one proizvode na kojima je naznačeno da su nekomedogeni. Previše proizvoda na licu stvara težinu, posebno u ljetnim mjesecima i za vrijeme nošenja maske, što za posljedicu ima veću mogućnost začepljivanja pora. Razlog je to zbog kojega bi osobe s masnom i nedehidriranom kožom trebale birati hidratantne serume i SPF. Osim toga, posebnu je pažnju potrebno obratiti i na skidanje zaštitnoga faktora koji zahtjeva dvostruko čišćenje kako bi se u potpunosti odstranio. Dakle, izbjegavanje SPF-a nije rješenje već njegov pravilan odabir i korištenje.

S obzirom na to da je nemoguće izbjegavati sunce potrebno je pravilno se brinuti o svojoj koži i svakoga dana nanositi SPF koji se u jednakoj količini nanosi i na lice i na vrat. Direktno izlaganje na suncu i sunčanje trebalo bi izbjegavati od 10 do 16 dok na zaštitni faktor ne smijemo zaboraviti ni za vrijeme oblačnih dana. Zapamtite, UVB zrake prodiru na površinski sloj kože i stvaraju trenutna oštećenja u oblicima dehidracije i crvenila dok UVA zrake prodiru dublje u kožu i njihove se posljedice vide tek kasnije. Pokušajte pronaći najbolji SPF za sebe i svoju kožu i ne zaboravite nanositi ga redovito.

Moglo bi vas zanimati: Strije: prevencija i prirodni načini smanjenja vidljivosti strija

Tekst: Ana Carević

Foto: Pinterest

Možda će vam se svidjeti

Želite pratiti novosti vezane za slowliving concept?

Povremeno ćemo vam slati notifikacije sa savjetima kako živjeti bolje, zdravije i sretnije!