Maskne: kako njegovati kožu prije, a kako poslije maske

by Dalida Tomek

Dok stožeri diljem zemalja savjetuju nošenje maski kako bismo se zaštitili od aktualnog koronavirusa, naša koža ih baš i ne voli. Iako nas čuvaju, one i iritiraju kožu. Kako bismo izbjegli iritacije potrebno je prilagoditi rutinu lica što posebno vrijedi za ljetne mjesece koji su pred nama.

Zašto nastaju maskne?

Stručni naziv za maskne je akne mehanika, to bi značilo da je riječ o aknama koje nastaju trljanjem tkanine o kožu. Najčešće nastaju na područjima brade, nosa i obraza, a njihovoj pojavi sklonije su osobe koje s kožnim problemima poput rozaceje, akni, alergija kao i atopičnog dermatitisa. Možemo izdvojiti tri ključna razloga zašto maskne nastaju.

  1. Vlaga. Dok dišemo i pričamo područje ispod maske postaje vlažno, a vlaga pogoduje razmnožavanju bakterija.
  2. Trljanje. Trljanje maski o kožu stvara najviše iritacija i nadražuje kožu. Vrlo je važno obratiti pozornost i na vrstu maske, odnosno materijala od kojega je maska izrađena. Najvažnije je izbjegavati one izrađene od sintetike. Osobe koje nose višekratne maske na umu moraju imati da je njihovo održavanje vrlo važno. Ne preporučuje se pranje deterdžentima i kemikalijama jer mogu izazvati probleme na koži kao što su crvenilo, osip i svrbež. Dakle, platnene maske zahtijevaju pranje svaki dan dok je kirurške potrebno mijenjati što češće.
  3. Kozmetički proizvodi. Više slojeva krema i šminke plodno je tlo za razvoj iritacija i osjetljivosti kože.

 

 

Ovdje saznajte kako pravilno tretirati rozaceju

Što učiniti prije i poslije stavljanja maske?

Prvi korak njege jest čišćenje lica blagim čistačem koji kožu lica neće dodatno isušiti. Od sastojaka koji se preporučuju kod problema maskni izdvajaju se cink i niacinamid. Ključno je smanjiti količinu slojeva koji se nalaze na licu, jer manje sebuma označava i manju šansu da se pore začepe. Uvijek je dobro imati pri ruci laganu hidratantnu kremu, koja će osim njege uvjetovati i to da se pore neće začepiti. Ono na što treba pripaziti pri stavljanju kreme svakako je količina, viškom kreme ne činimo dobro licu već možemo izazvati začepljene pore. Prije odlaska vani potrebno je nanijeti i zaštitni faktor koji bi također trebao biti lagan jer u protivnom može doći do maskni. Šminka bi trebala biti što jednostavnija, a najbolji odabir su mineralni puderi koji štite kožu i sprječavaju nastanak bakterija.

Nakon dolaska kući i skidanja maske s lica je potrebno odstraniti nečistoće blagim čistačem, a s obzirom na to da je koža već iziritirana od cjelodnevnog nošenja maski potrebno je izbjegavati jaka i gruba trljanja. Čistači s ceramidima i hijarulonskom kiselinom najbolji su odabir. Osim hidratacije koja je koži potrebna preporučuje se i korištenje aktivnih sastojaka. Tu se prvenstveno ubrajaju BHA kiselina, retinol i azaleična kiselina. Međutim, kiselinama treba pristupati oprezno kako ne bismo dodatno nadražili kožu.

 

Moglo bi vas zanimati: Ova 4 koraka vaše lice pripremit će za sunce

Tekst: Ana Carević

Fotografije: Pinterest

Možda će vam se svidjeti

Želite pratiti novosti vezane za slowliving concept?

Povremeno ćemo vam slati notifikacije sa savjetima kako živjeti bolje, zdravije i sretnije!