Kolumna: Joga kao terapija

by Anđela Sabranović

Uvjerenja

Joga je disciplina koju najčešće doživljavamo kao još jedan oblik fizičke aktivnosti za one koji vole lagane vježbe i za one fleksibilne. Istina je, na satove joge dolaze i takvi ljudi koji vole prisutnost uma dok izvode fizički pokret, a na jogu stvarno dolaze i fleksibilni ljudi. Neka samo dolaze, više su nego dobrodošli i sigurno im se raduje svaki učitelj joge, baš kao što se raduje i svakoj polaznici ili polazniku svoga sata koji su nefleksibilni tijelom i umom, takvi su najveći izazov za nas joga učitelje, a vjerujte mi da volimo izazove čim smo odlučili krenuti putem joge.

Analiza

Promatrajući sve to i ulazeći sve dublje i dublje u pore joge, ono što mene najviše fascinira, uz inverzije koja su moja strast i izazov, to je terapeutsko djelovanje joge. Joga terapija je područje kojem sam se posvetila zadnjih godina i proučavam je kroz sve njene dijelove uz kontinuiranu edukaciju.

Ono što je važno istaknuti da se prava joga terapija radi samo i isključivo jedan na jedan, što znači joga učitelj i klijentica ili klijent. Nema grupne joga terapije.

Joga sama po sebi spada u holistički disciplinu i cilj joj je zdravlje na svim razinama, na fizičkoj, mentalnoj, energetskoj i emotivnoj razini našeg bića. Jogijske tehnike pravilno korištene, same po sebi su preventivna terapija. Terapija jogom integrira tradicionalne joga tehnike s modernom znanošću i to iz područja medicine, kineziologije i psihologije. Integrirajući sve navedeno, pravilnom primjenom na pojedincu možemo postići poboljšanje našeg općeg stanja, usporiti napredovanje neke bolesti, ublažiti ili ukloniti simptome, otkloniti neke poremećaje te podržati imunološki sistem.

Joga tehnike u službi prevencije

Joga tehnike su u službi našeg zdravlja. Praksom joga asana ili jednostavnije rečeno vježbanjem postularne joge povećavamo snagu i fleksibilnost našeg tijela što izravno djeluje na naš lokomotorni sustav.

Zdrave krvne žile i zdravo srce jedne su od najvažnijih predispozicija za naše sveukupno zdravlje. Praksa joge i pranayama poboljšat će cirkulaciju i rad krvožilnog sustava.

Probavni sustav odgovoran je za mnoge probleme u našem tijelu, a loš probavni sustav uzrok je nastanka mnogih bolesti. Joga pospješuje rad probavnog trakta.

Starenjem se smanjuje kapacitet naših pluća. Za dobar rad respiratornog sustava odgovorni su mišići, a da bi održali snagu i fleksibilnost kratkih međurebrenih mišića, jedina vježba je disanje, odnosno vježbe pranayame. Pranayama općenito pospješuje rad pluća i dišnih organa, te podražava jak imunološki sustav.

Na naš imunološki sustav uz pranayamu direktno utječu i same joga pozicije.

Naša suptilna anatomija povezana je s endokrinim sustavom, kao što je svaka čakra povezana s nekom žlijezdom u našem tijelu. Određene asane, meditacija, vizualizacija, pranayama i mantre stimulirajuće djeluju na naš endokrini sustav i lučenje hormona.

Meditacijom možemo znato umanjiti stres. Upravo stres uzrokuje pad imuniteta koji onda može dovesti do raznih fizičkih i mentalnih bolesti.

Ne čemu se može raditi joga terapijom?

Rekla bi da i ne postoji područje na kojem se ne može raditi, samo ovisi što i na koji način možemo primijeniti, a sam rezultat ovisi i o samom pojedincu i uloženom trudu. Može se raditi s osobama koje imaju razne fizičke izazove kao što su bolovi u leđima, problemi s kralježnicom, koljenima i slično. Napadaji panike, anksioznost, depresija i slični izazovi na mentalnoj razini.

Yoga za stariju dob. Yoga praksa za ublažavanje simptoma MS-a. Ublažavanje stresa i posljedica istog, kao i brojna druga fizička i mentalna stanja.

Individualni pristup

Joga terapija odnosi se na individualni pristup pojedincu koji pati od nekog poremećaja, bolesti ili ozljede, a cilj terapije je ublažavanje simptoma, usporavanje progresije ili vraćanje u stanje potpuno zdrave osobe. Iznimno je važno prilagoditi cijelu praksu joge pojedincu s kojim radimo u ovisnosti o problemu s kojim se klijent susreće. Pritom je zaista važno poznavanje anatomije i energetske anatomije, kao i znanje o pravilnoj prehrani, osnovnim ayurvedskim principima, te sam pristupanje klijentu.

Edukacija joga učitelje koji krene tim putem nikada ne prestaje i od izuzetnog je značaja iskustvo u vođenju grupnih i individualnih joga satova.

Prije svega joga učitelj koji se bavi terapijom mora znati da je svako tijelo drugačije, svaki pojedinac ima drugačije navike, genetske predispozicije, kao i obrasce ponašanja.

Svaki joga učitelj, joga terapeut prije svega treba se držati etičkih i moralnih načela. Objasniti klijentu da on nije liječnik i jasno dati do znanja što klijent može očekivati od joga terapije.

Joga terapeut radi dobrobiti klijenta može preporučiti i  suradnju s drugim provjerenim terapeutima iz područja ayurvede, osteopatima, nutricionistima i slično, ako za to vidi potrebu.

Moglo bi vas zanimati:Kolumna: Joga i ljeto

Tekst: Sandra Ratković, (zapratite Sandru na njenom Facebook i Instagram profilu!)

Foto: Pexels

Možda će vam se svidjeti

Želite pratiti novosti vezane za slowliving concept?

Povremeno ćemo vam slati notifikacije sa savjetima kako živjeti bolje, zdravije i sretnije!