Kako nedostatak sna utječe na funkcioniranje štitnjače?

by Dalia Žmegač-Kunić

Zdravlje štitnjače je jako povezana sa stresom i snom. U nastavku otkrijte kako unaprijediti kvalitetu sna.

Koliko ste se samo puta našli u situaciji u kojoj ste spavali cijelu noć u komadu, a i dalje ste imali osjećaj neispavanosti? Digitalno doba u kojem živimo u tome svakako ima svoje prste. Izloženost ekranima i plavom svjetlu te konstantna napetost i multitasking dovode nas do manjka koncentracije i povećanog umora, kao i veće razine kortizola u krvi, do anksioznosti, a posljedično i do neravnoteže u funkcioniranju štitne žlijezde.

Kada je san u pitanju, mnogi i dalje ne shvaćaju koliko je važno da san bude kvalitetan. Nije dovoljno sklopiti oči na nekoliko sati i krenuti dalje istim intenzitetom. Dobra usporedba za to je punjenje baterije mobitela. Ako ga ne napunite do kraja i uporno na mahove nadopunjavate tu bateriju, ona će s vremenom prestati dobro raditi. Isto je i s ljudskom potrebom punjenja baterije uz san.

Pravilna higijena sna baza je za normalno funkcioniranje organizma, a samim time i hormonalne slike, osobito hormona štitnjače.

Štitna žlijezda je posebno povezana sa stresom i snom jer dugotrajno izlaganje stresu bez vremena za konkretan odmor neminovno donosi hormonalni disbalans. Naime, štitnjača funkcionira u bliskoj interakciji s hipotalamusom i hipofizom, dijelovima mozga koji kontroliraju proizvodnju njenih hormona. Konkretnije, hormoni trijodtironin (T3) i tiroksin (T4) mijenjaju se ovisno o ciklusima kada smo budni ili kada spavamo. Ukoliko organizmu ne pružimo dovoljno sna, ova ravnoteža se automatski poljulja i tako posljedično može dovesti do smanjene ili povećane funkcije štitnjače.

Kako biste svjesno utjecali na pravilan rad štitne žlijezde te održali hormonalnu sliku stabilnom, pokušajte uspostaviti pravilnu higijenu sna uz sljedeće savjete.

Pravilan ritam spavanja

Uz sve obaveze koje moramo napraviti u samo jednom danu, ponekad je zaista neizvedivo da svaki dan ustajete i idete spavati u isto vrijeme, ali svakako to možemo pokušati činiti kada god za to bude prilika. Kada svoj organizam naviknete na određeni ritam spavanja, automatski utječete na kvalitetu sna i podržavate zdravlje organizma, kao i pravilan rad štitnjače.

Navike prije spavanja

Ukoliko prije spavanja prakticirate aktivnosti koje razbuđuju organizam, bit će vam teško zaspati. Dakle, neposredno pred odlazak na spavanje, zaboravite na rad za računalom, dugo gledanje televizije, skrolanje po društvenim mrežama, konzumiranje kofeina i slično. Pokušajte uvesti opuštajuće tehnike disanja u svoju večernju rutinu, pročitajte nekoliko stranica knjige koju već dugo želite pročitati i zatvorenih očiju poslušajte opuštajuće melodije namijenjene poboljšanju sna.

Oprema za spavanje

Kratko i jasno – investirajte u udoban krevet, madrac i jastuk. Ako se ujutro budite s ukočenim vratom i bolovima u leđima, što treba više reći. Stvorite opuštajuću atmosferu u prostoriji u kojoj spavate tako da vam odlazak u krevet počne predstavljati iznimnu zonu ugode i regeneracije kakvoj težite.

Moglo bi vas zanimati i: Jesmo li zaboravili biti spontani i opušteni?!

Tekst: Dalia Žmegač-Kunić

Foto: Canva

Možda će vam se svidjeti

Želite pratiti novosti vezane za slowliving concept?

Povremeno ćemo vam slati notifikacije sa savjetima kako živjeti bolje, zdravije i sretnije!