4 razloga zašto je važno svakodnevno pohvaliti svoje dijete

by Dalia Žmegač-Kunić

Osim što ju je uvijek lijepo čuti, pohvala je vrlo moćan alat u odgoju djece s kojim itekako vrijedi oblikovati dječji svijet u smjeru pozitivnijeg, boljeg i veselijeg karaktera i emocionalnog razvoja djeteta. Postoje razne vrste pohvala za dijete, a svaka od njih zasigurno će utjecati na izgradnju dječjeg samopouzdanja i sposobnosti da se kreće i djeluje u svijetu. Međutim, najučinkovitija će biti, naravno, upravo ona koja je iskrena, koja ukazuje na napredak zbog kojeg se dijete može i treba osjećati dobro, zatim ona koja valorizira njegove sposobnosti vrijedne divljenja ili one za koje mu je dugo trebalo da ih usvoji. Iskreno oduševljenje roditelja uz pohvalu djetetu bit će najbolji vjetar u leđa koji možemo dati u smjeru podizanja razine samopoštovanja prema kojem plove u životu.

Kako bismo dodatno istaknuli važnost pohvala, popisali smo četiri važna razloga zašto biste baš svaki dan trebali pronaći lijepe riječi i pohvale za svoje mališane. Pročitajte ih u nastavku.

4 razloga zašto češće pohvaliti svoje dijete

Jačanje samopouzdanja

Jasno je da jasnije ne može biti. Kako kod nas odraslih, tako i kod djece – lijepe riječi, posebice one iskrene koje osjetimo dušom, važne su strelice koje podižu naše samopouzdanje te nude dodatno more prihvaćanja i odobravanja. Budući da djeca nisu još u potpunosti svjesna svojih sposobnosti i mnoge od njih svakodnevno nastoje usvojiti, pohvalama ćemo ih svakako uvjeriti da je to što su postigli od velike važnosti, značaja i ponosa, kako za roditelje, tako i za njih same.

Poticanje emotivne povezanosti

Emocionalnu povezanost najlakše je postići kada prema nekome pokažemo veću naklonost i želju da mu se dodatno približimo kroz dublju brigu i osjećajnost. Međutim, moguće ju je postići i uz pohvale usmjerene na dječji trud ili određena (mala ili veća) postignuća koja su važna kako za njihov individualni svijet, tako i za društveni doprinos. Na taj način pokazujemo djeci dodatnu brigu, ljubav i bliskost što može doprinijeti posebnijoj obiteljskog harmoniji.

Razvoj pozitivne percepcije svijeta

Važnost optimizma ne treba posebno naglašavati. Svima je jasno kako to utječe na čovjeka. To ne znači da smo zagovornici gledanja svijeta kroz ružičaste naočale. To znači da se uvijek treba truditi kako bismo u moru svakodnevne negative i boli uspjeli pronaći motivaciju i okidač za novi trud, korak dalje i novi uspjeh u smjeru možebitnog boljeg rješenja i šarenijeg ishoda u sivom svijetu. Onoj djeci kojoj su pohvale svakodnevno upućivane, jasnije je kako prepoznati takva rješenja i pozitivne aspekte u mnogim negativnim događajima koji ih mogu zadesiti.

Razumijevanje socijalnih vještina

Pod definiciju socijalnih vještina može ući mnogo toga, ali bolje razumijevanje međuljudskih odnosa je svakako jedna od najvažnijih kako bismo mogli obavljati svakodnevne poslovne i privatne zadatke sa što manje stresa i nepotrebnih upitnika iznad glave. Činjenica jest da je sto ljudi zaista sto ćudi i da je teško ugoditi svima bez da upadnemo u kakvu prepirku ili nekome stanemo na žulj, ali uz pohvale koje djeca slušaju od malih nogu bit će im jasnije prepoznati i cijeniti različitost karaktera i osjećaja kod drugih ljudi.

Moglo bi vas zanimati i: Prilagodba na vrtić: Kako olakšati djetetu, a i sebi?

Tekst: Dalia Žmegač-Kunić

Foto: Pexels

Možda će vam se svidjeti

Želite pratiti novosti vezane za slowliving concept?

Povremeno ćemo vam slati notifikacije sa savjetima kako živjeti bolje, zdravije i sretnije!