Prilagodba na vrtić: Kako olakšati djetetu, a i sebi?

by Dalia Žmegač-Kunić

Prilagodba na vrtić po prvi put je vrlo izazovno i teško razdoblje za baš svako dijete i roditelja, a posebno mame. Mame su te koje to dijete nose devet mjeseci u trbuhu, rađaju ga u mukama, ne spavaju noćima, možda trpe nesnosne bolove radi dojenja, muče se i žrtvuju na razne načine i najpovezanija su dva bića u svemiru. Majka i dijete imaju verziju ljubavi koju ne može shvatiti nitko tko to nije prošao. Nakon toliko vremena i svih zajedničkih dana i noći, odjednom dolazi vrijeme za majčin povratak na posao i nužni odlazak djeteta u jaslice. Odjednom se sve promijeni i ne zna se kome od ta dva bića je gore, djetetu (koje je s godinu dana još praktički beba) ili mami koja zna da je njeno dijete još premalo da bi moglo shvatiti razloge zašto mora ostati u novoj sredini s nekim novim ljudima, zašto mora biti bez mame i hoće li se mama sigurno vratiti.

Prilagodba na vrtić

Razumijevanje djetetovih osjećaja i strahova

Dijete ništa od toga ne razumije, ali što se mora, mora se. Zato, mame, zaboravite na suze, težine na srcu i zabrinutost jer zasigurno znate kako vaše dijete itekako osjeća kada ste vi uznemireni. Pokažite mu da ste veseli i da ste tu za njega, da ga nećete ostaviti i da razumijete njegove emocije. Skupite svu snagu svijeta da ne plačete pred djetetom, koliko god to teško i emotivno bilo za vas. Iako sa svojim djetetom u ovoj fazi ne možete imati konverzaciju kakvu biste htjeli, vi mu svejedno pričajte i objašnjavajte. Slušajte ga, osluškujte njegove strahove i osjećaje te pokušajte reagirati u skladu s osobnosti svog djeteta.

Prilagodba

Iskoristite vrijeme prilagodbe na najbolji mogući način. Pružite djetetu željenu emotivnu podršku i neprestano pričajte o vrtiću lijepe stvari. Pokušajte utjecati na njegovu sliku o vrtiću na način da mu ponudite svoju pozitivnu sliku i pozitivne strane ostanka u prostoru u kojem nema mame. Potaknite ga da slobodno istražuje novi prostor i sprijatelji se s drugom djecom. Smijte se i uživajte.

Dijeljenje doživljaja

Iako još možda ne zna u potpunosti to riječima objasniti, potičite dijete da dijeli s vama svoja iskustva u vrtiću. Neprestano ga ohrabrujte i potičite u cilju izgradnje samopouzdanja i osjećaja sigurnosti i ugode. Kod kuće mu pričajte o vrtiću i pokušajte vikendom raditi s njim aktivnosti koje se rade i u vrtiću kako biste simulirali vrtićko iskustvo te na taj način pokazali kako je to nešto što vas oduševljava. Djeca oponašaju i slijede primjer svojih roditelja, stoga bi ovo trebalo pomoći kod same adaptacije.

Kakvo god iskustvo imali, ne zaboravite da se u svakom trenutku od mame traži veliko strpljenje, podrška i razumijevanje roditelja jer je svako dijete posebno i ima svoj ritam prilagodbe.

Moglo bi vas zanimati i: Marina Ecimović: „Svaka rutina spavanja treba biti prilagođena individualnim potrebama djeteta i obiteljskoj dinamici“

Tekst: Dalia Žmegač-kunić

Foto: Pexels

 

Možda će vam se svidjeti

Želite pratiti novosti vezane za slowliving concept?

Povremeno ćemo vam slati notifikacije sa savjetima kako živjeti bolje, zdravije i sretnije!