Vikend putovanje: Kako se pametno spakirati i što ponijeti sa sobom?

by Dalida Tomek

“Ne pitaj dvaput, da idemo na put, rođen sam spakovan…” Riječi su to iz Unikatne Đorđa Balaševića koje volim koristiti kad me netko pita hoćemo li negdje otputovati. Kako se spakirati za putovanje? Saznajte u nastavku!

Znam puno ljudi koji vole putovati, ali malo onih koji se vole pakirati za putovanje. Ok, ako volite putovati i znate da idete na put, i spakirat ćete se s veseljem, ali ćete najčešće nastojati to što brže i učinkovitije napraviti.

Spakirati se za vikend putovanje kad znate kamo idete ne bi trebalo biti teško. Pa to su samo 3-4 dana! Ipak, mnogima je teže spakirati se za trodnevno putovanje, nego za trotjedni godišnji odmor. Boje se da neće ponijeti sve što im je potrebno pa se – prepakiraju!

Kako bi izbjegli takav scenarij, kako bi spakirali sve što vam treba za vikend putovanje i kako biste to učinili u što kraćem vremenu, slijedite ove natuknice. Bit ćete ‘ready to go’ i prije nego ste mislili, ništa nećete zaboraviti i baš ništa vam na vikend putovanju neće nedostajati.

Spakirati se dan ranije znači izbjeći nepotreban stres prije putovanja (Foto: Unsplash)

Spakirajte se dan ranije

Putujete li u petak poslije posla ili idete na produženi vikend, pa brišete već u četvrtak poslijepodne, spakirajte sve stvari dan ranije. Učinite li to na vrijeme, noć prije putovanja ćete se naspavati i dobro odmoriti prije puta, a zadnji radni dan na poslu provesti završavajući sve što ste si zacrtali, umjesto razmišljanja što sve trebate uzeti i hoćete li stići. Ili brige jeste li što zaboravili.

Planirajte! Istražite destinaciju na koju idete, provjerite vremensku prognozu i imajte na umu kakav je tip putovanja

Putujete li istražiti novi grad, ponijet ćete odjeću i obuću za gradske ulice, te njihove višekilometarske obilaske (ako to volite), večernje izlaske… Haljine, pa i cipele visokih potpetica mogu se u ovom slučaju naći u vašoj putnoj torbi. Idete li u prirodu, bazirat ćete svoju prtljagu na sportskim odjevnim komadima. Prognozirana temperatura zraka i mogućnost oborina na destinaciji na koju idete usmjerit će vas u odabiru onih komada odjeće koji su vam potrebni da vam bude udobno, toplo, a ne vruće i da ostanete – suhi. Kako se spakirati za putovanje? Sada znate, dobrim planom!

Ostavite stvari ‘za svaki slučaj’ kod kuće

Nakon ne znam koliko putovanja, konačno sam naučila da mi stvari ‘za svaki slučaj’ ne trebaju, a čine mi putnu torbu, a i samo putovanje, težim. Prosvjetljenje se dogodilo na jednom europskom ‘city-breaku’ kad sam ponijela sve za jutarnje hodanje (sportski top, tajice, tenisice) ‘ za svaki slučaj’. Umjesto jutarnjeg hodanja, uživala sam u jutanjoj kavi na terasi gradskog kafića, ništa od navedenog nisam izvadila iz torbe, a na povratku sam imala manje mjesta u njoj za stvari koje sam željela ponijeti kući (kod mene su tad već u putnoj torbi završavali lokalna hrana i pića). U konačnici, ‘za svaki slučaj’ komade uvijek ćete naći i u gradu u koji ste otputovali. A bit ćete daleko neopterećeniji nego sa svom tom nepotrebnom prtljagom.

kako se spakirati

Checklist odjeće i obuće za vikend putovanje (Foto: Canva)

Popis stvari koje ćete staviti u putnu torbu (i naučit ćete kako se spakirati):

  1. Jedan par udobne obuće

Najčešće biramo tenisice, no ako imate udobne čizme ili sandale u kojima možete puno hodati – ‘go for it’. Tri dana na putu uvijek možete provesti u jednom paru obuće, ali ona MORA biti udobna. Osobito ukoliko ste cijelo vrijeme u pokretu.

  1. Jedne hlače (ili kratke hlače)

Ovisno o temperaturi i prognozi vremena odlučite trebaju li vam kratke ili duge hlače. U njima ćete provesti sva tri dana, pa neka budu udobne i nosive u svakoj prilici.

  1. 2 + 1 majice ili košulje ili tank topovi

Ponovno, ovisno o vremenskoj prognozi i vlastitim preferencijama, odaberite majice, košulje i(li) tank topove u kojima se osjećate dobro. Dva komada odjeće za dnevni look i eventualno jedan za večernji izlazak ako ga planirate.

  1. Jedna hoodie (ili kardigan)

Meni je putovati bez hoodie kao putovati bez putovnice. Ona je ‘mala crna haljina’ putovanja. Za ispijanje jutarnje kave dok ste još sneni iz kreveta, za utopliti se kad navečer zahladi, za iznenadan pad temperatura, za vjetrovite dane… Ukoliko se u vaš stil bolje uklapa topla duža vesta, ponesite nju.

  1. Jakna

Ako je vremenska prognoza zove, neka bude topla i lagana jakna. Ne treba ništa dodati.

  1. Donje rublje + pidžama

U putnu torbu ubaciti gaćice i čarape za svaki dan puta, dodajte jedan grudnjak (ili sportski grudnjak), te pidžamu. Ili umjesto pidžame jedan udoban T-shirt za spavanje.

  1. Haljina i još jedne cipele

Ukoliko planirate večernji izlazak ili je razlog putovanja neka svečanost, u putnu torbu ubacite haljinu i cipele visokih potpetica. Neka to bude provjerena kobinacija – haljina koja se ne gužva i cipele koje ne zauzimaju puno mjesta.

Prije polaska istražite destinaciju i provjerite vremensku prognozu, pa se onda pakirajte (Foto: Denisse Leon / Unsplash)

Što još ubaciti u torbu:

  1. Dokumenti: osobna iskaznica i(li) putovnica, vozačka dozvola, bankovna kartica, zdravstvena iskaznica, nešto gotovine
  2. Mobitel, laptop, eksternu bateriju i punjače za sve.
  3. Sadržaj kozmetičke torbice: proizvodi koje koristite u dnevnoj i noćnoj rutini u travel size pakiranjima (dnevna i noćna krema, čistač, serum, proizvod za tuširanje, losion ili mlijeko za tijelo, šampon, regenerator, dezodorans), četkica i pasta za zube, četka za kosu, dnevni i večernji make-up proizvodi u travel size pakiranjima. Ovdje ubacite i flastere, te tablete protiv bolova, zlu ne trebalo ?
  4. Opcionalno: nakit i drugi asesoar poput šala, šešira, večernje torbice, sunčanih naočala, proizvodi za zaštitu od sunca ako ćete biti puno u prirodi… Kako koristim priliku hodati bosa kad god mogu, nemam papuče. No u mojoj su putnoj torbi uvijek japanke, jer mijenjaju papuče gdje god došla.

Na svoju prtljagu obavezno stavite ime i prezime, te adresu kako bi našla svoj put doma u slučaju da se negdje zagubi.

I… Bon voyage!

Moglo bi vas zanimati: Koje su najčešće greške koje radimo dok planinarimo

Tekst: Lucija Biondić aka Gušterica

Naslovna fotografija: Pexels

Možda će vam se svidjeti

Želite pratiti novosti vezane za slowliving concept?

Povremeno ćemo vam slati notifikacije sa savjetima kako živjeti bolje, zdravije i sretnije!