ljeto-slowliving

U iščekivanju ljeta: pripremite se za plažu

by Dalida Tomek

Iako se vrijeme poigrava s nama, svjesni smo da je ljeto pred vratima i jedva ga čekamo. Otvorene cipele, prozračna odjeća i puno sunca su sve što priželjkujemo, a za sve to je potrebno pripremiti kožu. Naravno, koža se ne priprema isključivo u trenutcima prije ljeta već tijekom cijele godine, ali bez obzira na to donosimo vam neke od savjeta s kojima nikada nije kasno krenuti.

HIDRATACIJA

Kada je riječ o hidrataciji, pod time mislimo na hidrataciju iznutra kao i na hidrataciju izvana.  Sunce je faktor koji dodatno utječe na isušivanje kože, ali i pojačano znojenje. S obzirom na to da katkad zanemarimo utjecaj sunca moguća je pojava dehidracije. Kako bismo to spriječili najbolje je unositi u organizam vodu čiji je zadatak očuvanje kože i sprječavanje ranih znakova starenja. Hidratizirana koža je svježa, glatka, sjajna i ne guli se. Sve te procese pospješit ćemo i linijama losiona koji su namijenjeni za obilnu hidrataciju kože.

PILING

Poznato je da pilinzi uklanjaju mrtve stanice kože i čine ju glatkom i blistavom. Uz to je njegov zadatak u ljetnim mjesecima i bolje upijanje kozmetike, zaštitnih krema kao i ravnomjernije tamnjenje. Piling možete napraviti sami pomiješate li primjerice sol i maslinovo ulje, a možete ga i kupiti. Bilo da je riječ o domaćem ili kupljenom pilingu potrebno ga je kružnim pokretima koji nisu grubi umasirati u kožu te nakon toga isprati mlakom vodom. Iako neki izbjegavaju pilinge u ljetnim mjesecima kako ne bi izgubili boju, razloga za brigu nema jer će piling djelovati na gornji sloj kože koji omogućuje da sunčeve zrake dopiru do svježijih stanica kože i na taj način pruža još bolju boju.

HRANA

Ono što se nalazi na našemu tanjuru također ima ulogu u tomu koliko i kako ćemo pripremiti kožu za ljeto i sunčane dane. Sezonske namirnice uvijek su prednost, a sezona pred nama bogata je raznim voćem i povrćem koje je poželjno pronaći na svakom meniju. Najvažnije je konzumirati namirnic koje su bogate prirodnim antioksidansima, a posebno beta karotenom koji se nalazi u narančastom i crvenom voću i povrću. Iz toga razloga nutricionisti predlažu što više konzumacije marelica, mrkve, dinje, naranče, manga i papaje dok je što češće potrebno uključiti i rajčicu, špinat i kelj. Ove namirnice bogate su beta karotenom koji koži omogućuje brže tamnjenje te sporije starenje.

Kako bismo spriječili nadutost i vjetrove važno je ne preskakati probiotike koji održavaju dobre bakterije u našim crijevima u ravnoteži. Usredotočite se na žvakanje hrane i nemojte žvakati otvorenih usta kako ne bi došlo do nepotrebnog gutanja zraka što uzrokuje nadutost. Birajte lagane i osvježavajuće obroke koji ne sadržavaju velike količine soli, a bogati su vodom. Potrudite se da što više konzumirate juhe, svježe voće i povrće.

PEDIKURA

Ovom ritualu najčešće se vraćamo s dolaskom otvorene obuće iako to nije u potpunosti ispravno. Naime, dok je noga u zatvorenoj obući veća je mogućnost urastanja noktiju u meso i grube kože. Za to je najbolje rješenje medicinska pedikura koja osim na nokte i njihovo pravilno rezanje, djeluje i na kožu koju ostavlja zdravom i njegovanom. Za razliku od manikure, pedikuru je dovoljno ponavljati jednom u tri do pet tjedana. Ako se ipak odlučite za kućnu pedikuru imajte na umu da ne smijete biti pregrubi već da tvrdu i suhu kožu nježno i temeljito uklonite. Nakon pedikure potrebna joj je i njega hranjivim kremama koje će produljiti njezinu svježinu.

DEPILACIJA

Ako se do sada niste odlučili ni za jedan tretman koji bi na dulje vrijeme uklonio sve vidljive (a i one nevidljive) dlačice, sada je posljednji poziv na to. Međutim, ako ste pobornik klasičnijih metoda uvijek možete izabrati i depilaciju šećernom pastom. Za razliku od depilacije voskom ova metoda je bez aditiva i ljepila pa je tako posebno prilagođena osjetljivoj koži. Učinkovita je i zbog činjenice da uklanja dlačice već od svega nekoliko milimetara dok je posljedica mekana koža bez crvenila i uraslih dlaka.

NJEGA KOSE

Često ju zanemarujemo u ljetnim mjesecima kada je posebno izložena štetnim utjecajima kao što su sunce, sol i klor. Iako ju najčešće ne sušimo i ne peglamo tijekom ljetnih mjeseci, sklona je isušivanju i dehidraciji. To možemo priječiti pravilnom njegom koja nalaže šišanje prije ljeta i potom njegu proizvodima koji nisu na bazi alkohola. Ulja s UV zaštitom dobitna su kombinacija, a ne zaboravite da nakon mazanja tijela zaštitnim faktorom ostatak kreme uvijek možete umasirati u kosu.

vehanska-prehrana-2-slowliving

Moglo bi vas zanimati: Feng Shui i uređenje doma: ovo je 10 pravila za ravnotežu doma

Tekst: Ana Carević

Foto: Unsplash

Možda će vam se svidjeti

Želite pratiti novosti vezane za slowliving concept?

Povremeno ćemo vam slati notifikacije sa savjetima kako živjeti bolje, zdravije i sretnije!