Suze su dobre za dušu, a mogu li biti i za kožu?

by Anđela Sabranović

Od djetinjstva suze doživljavamo kao nešto loše. Razlog je vrlo vjerojatno u tome što su nam govorili da nismo baš lijepi dok plačemo te da je to za “slabiće”… Kao da su podsvjesno svi oko nas željeli da izrastemo u osobe koje vješto skrivaju emocije… Srećom, danas se zna kako i nije baš najbolje djeci govoriti da ne plaču jer barem oni bi trebali moći slobodno iskazati emocije.

Također, danas se zna kako je plakanje čak dobro za nas i ima mnoštvo benefita za zdravlje…  Ipak, zapitali smo se kako to suze djeluju na našu kožu?

Plakanje je neophodno za zdravlje očiju. To je prirodni biološki proces koji vam pomaže izraziti i obraditi bol i emocije.
Ipak, poslije malo dužeg plakanja možemo primijetiti i da je naše lice dosta iritirano.
Dermatolozi kažu da do toga dolazi jer je pH vrijednost naših suza viša od pH vrijednosti kože.
Kada poslije poslije plakanja obrišete lice maramicama, dolazi do još većih iritacija. Ono što dermatolozi savjetuju je umivanje hladnom vodom. Osim toga savjetuju i nanošenje kreme s hijaluronskom kiselinom i nitko neće vidjeti da ste plakali.

Zašto je plakanje dobro za nas?

Iako se u početku možete osjećati iscrpljeno nakon što suze prestanu teći, dugo se vjeruje da plač ima brojne prednosti za fizičko i mentalno zdravlje .

To uključuje:

  • ublažavanje stresa
  • podizanje raspoloženja
  • detoksikaciju organizma
  • oslobađanje endorfina (hormona sreće)

Za kraj možemo zaključiti kako je plakanje dio života. Nekim se ljudima to događa redovito, dok drugi mogu zaplakati samo s vremena na vrijeme. Bez obzira na to koliko često pustite suzu činjenica je da briga o koži oko očiju tijekom (i nakon) plakanja može utjecati na reakciju vaše kože. Kad god je moguće, izbjegavajte trljanje očiju. To može povećati natečenost i promjenu boje područja oko očiju.

Dakle, uz pravu reakciju suze nisu štetne čak ni za našu kožu. Stoga, dajte si oduška i dopustite si ponekad i suze jer njihovim zaustavljanjem često bježimo od sebe i svojih istinskih osjećaja.

Moglo bi vas zanimati i: Najčešće pogreške u njezi kože zimi

Tekst: Anđela Sabranović

Foto: istockphotosu

Možda će vam se svidjeti

Želite pratiti novosti vezane za slowliving concept?

Povremeno ćemo vam slati notifikacije sa savjetima kako živjeti bolje, zdravije i sretnije!