Slow interijeri nisu samo estetski trend ili još jedna hype filozofija uređenja. Slow interijeri su ozračje doma u kojem želimo biti. Filozofija slow living interijera počiva na dizajnu koji reflektira način života usmjeren na usporavanje, ne nužno vremenski, već kvalitetno provođenja vremena. Dom bi za svakoga trebao biti utočište od vanjskog svijeta. Mjesto koje nam pruža osjećaj sigurnosti i bezuvjetnog prihvaćanja. Ipak, mnogi domovi su danas prepuni stvari zbog kojih njihovi vlasnici ne mogu osjećati spokoj na mjestu koje bi ga trebalo podrazumijevati.
Zato se sve više govori o slow interijerima koji ne podrazumijevaju samo odabir namještaja, nego cijelu jednu filozofiju življenja. Slow living interijeri promiču svjesnost, održivost i kvalitetu života. Slow interijeri su domovi koji su doista odraz svojih vlasnika, a uz to je i sve u njima pomno osmišljeno.
Karakteristike slow living interijera
-
Prirodni materijali – Koriste se materijali poput drva, kamena, lana, pamuka, vune i keramike, koji stvaraju osjećaj topline i povezanosti s prirodom.
-
Održivi dizajn – Fokus je na namještaj i dekor izrađen od obnovljivih ili recikliranih materijala te odabir trajnih predmeta koji imaju minimalan utjecaj na okoliš.
-
Minimalizam i funkcionalnost – Prostor je oslobođen suvišnih stvari, a svaki predmet ima svrhu i estetsku vrijednost. Cilj je smanjiti vizualni nered i potaknuti osjećaj mira.
-
Neutralna i umirujuća paleta boja – Često se koriste zemljani tonovi, bijela, bež, sive i pastelne nijanse koje stvaraju opuštajuću atmosferu.
-
Ručni rad i unikatni predmeti – Uključuju se predmeta s pričom, poput ručno izrađenog namještaja, tekstila ili umjetničkih djela, koji prostoru daju osobnost i autentičnost.
-
Povezanost s prirodom – Uređuje se prostor s biljkama, prirodnim svjetlom i otvorenim pogledima na prirodu.
-
Svjesno uređenje – Fokus je na stvaranju prostora koji odražava osobne vrijednosti i podržava harmoničan i kvalitetan način života.
-
Trajnost umjesto trenda – Slow interijeri nisu podložni prolaznim trendovima; dizajniraju se s dugoročnom vizijom kako bi odražavali bezvremensku estetiku.
-
Prostori za regeneraciju –Dizajn uključuje zone za odmor i opuštanje, poput kutaka za čitanje ili meditaciju.
-
Kvaliteta ispred kvantitete – Umjesto da se kupuje puno jeftinog namještaja, ulaže se u nekoliko kvalitetnih, izdržljivih komada.
Prednosti slow interijera
- Povećavaju osjećaj mira i smirenosti u prostoru.
- Potiču održivost kroz promišljene odluke o dizajnu i materijalima.
- Stvaraju dublju povezanost s prostorom, obitelji i prirodom.
- Prilagođeni su osobnim potrebama, što povećava zadovoljstvo u svakodnevnom životu.
Psihologija boja
Prije nego što spontano na temelju fotografija s Pinteresta odaberete boje za svoj dom, dobro razmislite kakve emocije u vama budi koja boja. Najčešće nježni tonovi iz prirode u nama bude mir, ali nitko ne kaže da i jarka boja koja u vama budi radost nije u nekim prostorijama dobrodošla. Osluškujte sebe i svoje želje te odaberite boje koje će na vas iz dana u dan djelovati pozitivno.
Ono što je posebno za slow uređenje doma je činjenica da je to proces koji zahtjeva vrijeme i ne podrazumijeva to da u kratkom vremenu u svom domu imate sve potrebno. Jednostavno si poklonite potrebno vrijeme i za svoj dom birajte samo ono što je doista odraz vas samih. Tako ćete sasvim sigurno dugoročno voljeti svaki pa čak i onaj najmanji detalj svog doma.
Tekst: Slowliving
Foto: Pexels