Pod stresom ste, želudac vam gori? Vjerojatno imate gastritis, morate ga obavezno liječiti!

by Dalida Tomek

Upala sluznice želuca koju manifestiraju brojni neugodni simptomi može se izliječiti, ali neophodna je promjena životnih navika, adekvatna prehrana i zdrav stil života. Bez toga je trud uložen u liječenje gastritisa uzaludan.

Iako preciznih podataka nema, stručnjaci smatraju da je vrlo malo osoba koje barem jednom u životu nisu imale problema s gastritisom. Riječ je o upali želučane sluznice koja spada među najčešće zdravstvene tegobe suvremenog čovjeka. Bol u gornjem dijelu trbuha, podrigivanje, žgaravica, štucanje, mučnina, povraćanje, nedostatak apetita, brzo zasićenje nakon jela, crna stolica, sve su to simptomi gastritisa.

Najviše problema s gastritisom imaju žene i muškarci između 50 i 60 godina, ali i sve više mladih osoba. Nastanak gastritisa pripisuje se stresu koji se odražava na želudac, nezdravoj prehrani jer preopterećuje probavni sustav. Sjedilački način života i premalo kretanja dodatno pogoršavaju situaciju jer želucu treba gibanje da bi se stimulirao njegov rad.

Kronični ili akutni

Ako se bol javi naglo, radi se o akutnom gastritisu, a kada se razvija postupno radi se o kroničnom. Akutni gastritis je mnogo češći, a osim stresa i neadekvatne prehrane glavni krivci su pretjerano uživanje u alkoholu ili prečesto uzimanje nesteroidnih protuupalnih lijekova. Napadaji kratko traju i simptomi su neugodni i jaki.

I kod kroničnog gastritisa simptomi su slični kao i kod akutnog, s time da ih ponekad prati i slabokrvnost. Koronični gastritisi najjednostavnije se mogu podijeliti na one uzrokovane bakterijom Helicobacter pylori i ostale, iako je stručna podjela mnogo složenija.

Ne zanemarujte simptome!

Siptome se ne smije zanemarivati i vrlo je važno obratiti se liječniku, posebno ako bolovi traju duže od nekoliko dana. Inače može doći do razvoja čira, a u težim i do karcinoma želuca.

Nakon što se odredi točan uzrok nastanka gastritisa, liječnik će najčešće preporučiti uzimanje antacida, a ponekad i lijekove koji smanjuju stvaranje želučane kiseline.

Liječenje kroničnog gastritisa ovisi o podvrsti bolesti. Ukoliko je uzročnik bolova infekcija H. pylori, uz lijekove za smanjenje lučenja želučane kiseline primjenjuju se i različiti antibiotici.

Promijenite životne navike

Bez obzira na uzročnika bolesti koji određuje i specifično liječenje, svi koji pate od gastritisa trebali bi promijeniti životne navike jer bez toga je trud uložen u liječenje gastritisa uzaludan.

Promjene na jelovniku donijet će veliko olakšanje. Iz prehrane treba izbaciti kavu i alkohol, čokoladu, masnu i prženu hranu, citrusno voće, te proizvode od rajčice. Izbjegavajte ​​​​​​​meso, mesne prerađevine, mliječne proizvode, jaja, hranu iz konzerve, grickalice, proizvode od bijelog brašna, životinjske masti, rafinirana ulja i margarin, a prednost dajte voću, povrću, žitaricama. Prestanak pušenja neophodan je korak.

Samo voda i čaj

Dobro je piti puno tekućine, najbolje blagi čaj od kamilice ili vodu, a u dogovoru s liječnikom mogu se uzimati vitaminsko mineralni preparati, A i B12, cink i željezo. Savjetuje se i uzimanje vitamina C, posebno ako je uzročnik bolova bakterija H. pylori.

Tekst: M. M.

Foto: Pexels

 

 

 

 

 

Možda će vam se svidjeti

Želite pratiti novosti vezane za slowliving concept?

Povremeno ćemo vam slati notifikacije sa savjetima kako živjeti bolje, zdravije i sretnije!