Gastritis – bolest kojoj stresan život ne pomaže

by Anđela Sabranović
gastritis-slowliving

Današnji užurbani način života, sve češće brza prehrana, nedostatak vremena da temeljito proučimo sastojke hrane koju konzumiramo – sve to lako nas može dovesti do bolova u želucu, a s vremenom se može javiti i gastritis.

Gastritis je upala, iritacija ili erozija želučane sluznice. To se može dogoditi odjednom ili postupno. Ako se dogodi odjednom, govorimo o akutnom gastritisu, a postupno se javlja kronični gastritis.

Gastritis može uzrokovati iritacija zbog prekomjerne konzumacije alkohola, kronično povraćanje, stres ili korištenje nekih lijekova kao što je aspirin ili drugi protuupalni lijekovi. Osim tog, gastritis mogu uzrokovati i:

  • Bakterija Helicobacter pylori – nalazi se u tvari koja oblaže želučanu sluznicu, a ako se ne liječi može dovesti do čira na želucu, a u nekim slučajevima i do raka želuca.
  • Infekcije uzrokovane virusima i bakterijama

Koji su simptomi gastritisa?

Simptomi koje osjećaju osobe koje imaju gastritis mogu varirati, a kod puno ljudi simptoma niti nema. No, najčešće su to:

  • Mučnina ili nelagoda u želucu
  • Nadutost
  • Bol u želucu
  • Povraćanje
  • Loša probava
  • Osjećaj pečenja u želucu između obroka ili noću
  • Štucavica
  • Gubitak teka
  • Povraćanje krvi
  • Tamna stolica

Dijagnoza gastritisa

Da bi vam mogao dijagnosticirati gastritis, liječnik će vas svakako pregledati, te uzeti anamnezu. No, uz to bi vam mogao propisati neke od sljedećih pretraga:

  • Gastroskopija – nelagodna pretraga tijekom koje vam se u kroz ždrijelo do želuca umeće cijev na kojoj je kamera, uz pomoć koje se ispituje želučana sluznica. Traže se znakovi upale, a vjerojatno će vam tijekom pretrage uzeti i komadić sluznice za biopsiju.
  • Pretrage krvi – rade se da bi se ustanovilo imate li anemiju, između ostalog, jer ako krvarite zbog gastritisa mogli biste gubiti crvene krvne stanice prekomjerno. No, ovako se može ustanoviti i prisustvo bakterije Helicobacteri pylori.
  • Ultrazvuk trbuha
  • Test na okultno krvarenje – provjerava se ima li krvi u stolici.

Kako se liječi gastritis?

Liječenje prije svega ovisi o uzroku gastritisa koji je u pitanju. U svakom slučaju ne preporučuje se uzimati antireumatike i alkohol. Ono što svakako morate činiti jest izbjegavati masnu i začinjenu hranu, jesti više manjih obroka, te izbjegavati ono što vam – ne paše za želudac. Neka hrana univerzalno nije dobra za osobe s gastritisom, ali često osoba sama primijeti što joj „teško pada“ na želudac.

Možete problem pokušati svakako riješiti prirodnim putem, na primjer slatkim korijenom. Protuupalno djelovanje ima i kurkuma, pa se osim sladića, može i ona koristiti kao pomoć.  Ako imate osjećaj da vam je ključni problem peristaltika crijeva i da vam hrana predugo “stoji” u želucu, pomoći će vam ekstrakt đumbira. Ako pak znate da imate i problema sa žuči, te je smanjena njezina funkcija, pomoći će vam kombinacija artičoka/crna rotkva.

Ako je uzrok gastritisa bakterija Helicobacter pylori, tada ćete dobiti dvije vrste antibiotika, koje se kombinirano uzimaju kako bi se smanjila želučana kiselina. Ako je uzrok, pak, anemija, dobit ćete vjerojatno vitamin B12.

Stres ne pomaže

Da stres ne pomaže gastritisu, to nije neka tajna. Gastritis “proradi” čim se javi kakva stresnija situacija – a to je samo ono što osjetimo kao bol ili izrazitu nelagodu. Bezbolne posljedice stresa talože se s vremenom i čine gastritis sve gorim. Upravo je želudac nešto što nas najčešće zaboli kad smo u nekom težem razdoblju što se stresa tiče. Nije loše zato prije svega pokušati riješiti taj stres.

Naravno, to ne ide tek tako. Ponekad je, umjesto čaše vina, dobro malo pomoći organizmu u toj borbi sa stresom. Ako vidite da vam slijedi razdoblje povećanog stresa, pokušajte s biljnim preparatima koji će vam donekle smanjiti osjećaj tjeskobe. Možete isprobati nekoliko, pa vidjeti koja vam najbolje odgovara.

Ako ništa ne upali, možete pokušati s “pravim” lijekovima. Neki lijekovi za gastritis mogu se dobiti i bez recepta, ali nije ih preporučljivo uzimati. Njima možete „zamaskirati“ pravi uzrok i odgoditi, pa čak i otežati si liječenje. A uz pravu terapiju, prognoze su vrlo dobre i gastritisa se možete ubrzo riješiti.

Moglo bi vas zanimati i: Post usporava proces starenja i produljuje životni vijek

Tekst: Nataša Krstičević

Foto: Canva, Unsplash, Pexels

Možda će vam se svidjeti

Želite pratiti novosti vezane za slowliving concept?

Povremeno ćemo vam slati notifikacije sa savjetima kako živjeti bolje, zdravije i sretnije!