Friluftsliv: trend koji naglasak stavlja na boravak i uživanje u prirodi

by Dalida Tomek

Skandinavci su poznati po svom stilu života, ali i po trendovima na tom polju. Boravak u prirodi pozitivno utječe na mentalno i tjelesno zdravlje te smanjuje razinu stresa. Te činjenice su Skandinavci svjesnu pa je friluftsliv trend koji naglasak stavlja na boravak i uživanje u prirodi. Skandinavci ne obraćaju pažnju na godišnja doba i skloni su provoditi vrijeme na otvorenom, uživati u prirodi, njezinim mirisima i bojama te slušati lišće ili pak gledati oblake.

Stanovnici Skandinavije već se godinama nalaze na samom vrhu država u kojima žive najsretniji narodi. Jasno, u obzir ćemo uzeti i uređenost države te financijsku stabilnost, ali na puno toga utječe i način života. Skandinavci živeći hygge naglasak stavljaju na udobnost i opuštanje u ugodno namještnom interijeru dok se koncept lagoma odnosi na to da je u svemu potrebno naći ljepotu. Norveški koncept friluftsliv ljepotu traži u prirodi, prirodi koja ga opušta i u život donosi mir. Svi ovi koncepti se međusobno ne isključuju, oni su ključ za sretniji i zdraviji život. Boravak u prirodi ne mora uvijek uključivati kampiranja, planinarenja i neke daleke lokacije. Dovoljno je otići u najbliži park ili šumu koja će vam omogućiti da se povežete s prirodnom i ispunite pozitivnom energijom. Skandinavcima je odlazak u prirodu sastavni dio svakoga dana, a roditelji takav način života prenose na djecu od najranijih dana. Postoje i friluftsliv vrtići gdje se djeca igraju, rješavaju zadatke i uče na svježem zraku.

Uvedite friluftsliv i u vlastite živote

Isključite se iz digitalnog svijeta

Friluftsliv je odlična prilika da svoje pametne uređaje stavimo na mute, a svim svojim bićem se uključimo u prirodu, zvukove, mirise i boje. Koncept je ovo koji pruža smirenost, smanjuje razinu stresa, daje nam luksuz da usporimo i doživimo sve oko sebe. S druge strane, tehnologija sve više djeluje na način da nas iscrpljuje i ne dopušta nam boravak u trenutku. Stoga, izađite vani i budite zahvalni na svemu oko vas, ali također cijenite trenutke koje ste proveli offline.

Uredite svoje balkone ili vrtove

Temelj friluftsliva jest sjediniti se s prirodom. Da bi se taj trenutak dogodio nije potrebno popeti se na najbliži vrh već s tim procesom možemo započeti i u vlastitom domu. Priroda je svuda oko nas pa obratite pozornost na boje, zvukove, biljke koje vas okružuju te ptice čiji se cvrkut čuje. Učinite svoj balkon ili vrt oazom mira. Ispunite prostor velikim jastucima i svijećama, u upravo je ov primjer da se koncepti hygge i friluftsliv nadopunjuju.

Pametno se spakirajte

U slučaju da se odlučite za neku udaljeniju pustolovinu u prirodi važno je prigodno se odijenuti i spakirati sve potrebne stvari. Birajte slojevit način odijevanja, a ako je pak riječ o toplijim mjesecima ne zaboravite ponijeti rezervnu odjeću. Sa sobom ponesite i dovoljno tekućine kao i hranu koja će vam dati energiju.

Organizirajte igre na otvorenom

Organizirajte mini turnire u kojima će podjednako uživati i djeca i odrasli. Prisjetite se nekih akivnosti kojima ste se bavili u mlađim danima, pozovite prijatelje i omjerite snage. Način je ovo na koji ćete se zabaviti, ali i provesti vrijeme na otvorenome. Jednako tako, odlična je prilika da svi zajedno izađete iz zone komfora i okušate se u nekim novim stvarima.

Obiteljski ručak na drugačiji način

Skandinavci su poznati i po tome što na obiteljski ručak odlaze u park u mjesto kod kuće. Probajte se povesti za njihovim primjerom i barem jednom mjesečno organizirajte ovakav tip obiteljskog druženja.

Moglo bi vas zanimati: Japandi – novi stil u uređenju interijera koji ste sigurno već primijetili

Tekst: Ana Carević

Foto: Pinterest, Canva

Možda će vam se svidjeti

Želite pratiti novosti vezane za slowliving concept?

Povremeno ćemo vam slati notifikacije sa savjetima kako živjeti bolje, zdravije i sretnije!