Dan narcisa i ove godine tradicionalno se održava prve proljetne subote

by Anđela Sabranović

Cvijet narcise je tijekom ožujka prepoznatljivi simbol posvećen podizanju svijesti o raku dojke. Dani su to kada darivanjem stručka narcisa imamo dodatnu priliku naglasiti značaj prevencije i ranog otkrivanja ovog sijela raka, a ujedno i podsjetiti se kako je potrebno na vrijeme početi brinuti o svom zdravlju i u većoj mjeri pomoći onima koji su već oboljeli. 

Po pojavnosti i smrtnosti rak dojke je već dulje vremensko razdoblje među vodećim uzrocima raka u žena. Rak dojke najčešće se pojavljuje u žena iznad pedesete godine života, ali mogu oboljeti i znatno mlađe žene, pri čemu oko 1% oboljelih čine i muškarci. Prema posljednjim dostupnim podatcima Registra za rak HZJZ-a, za 2018. godinu, u gradu Zagrebu su zabilježene 732 novooboljele žene, a u Republici Hrvatskoj njih 2.845. Sukladno podatcima o smrtnosti, u Zagrebu je od raka dojke u 2019. godini umrlo 157 žena, dok su u RH iste godine umrle 752 žene. Prema najnovijim podatcima  o smrtnosti  Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo (HZJZ-a) i u 2019. godini bilježi se daljnji pad umrlih žena na razini RH (2018. – 789 umrlih).

Najznačajniji rizični čimbenici povezani s nastankom i razvojem raka dojke su: genetski čimbenici (rak dojke u obitelji), dob, prva menstruacija prije 12. godine života, zadnja menstruacija iza 50-te godine, nerađanje ili pak rađanje prvog djeteta iza 30-te godine. Uz navedene, postoji i čitav niz čimbenika na koje uz malo truda i dobre volje možemo i te kako utjecati te tako sačuvati vlastito zdravlje, a to su: neujednačena prehrana, nedovoljna tjelesna aktivnost, pušenje, neprimjerena konzumacija alkohola i stres.

U Gradu Zagrebu i Republici Hrvatskoj aktivno se i sustavno provode programi probira raka dojke u čijoj provedbi sudjeluje i Nastavni zavod za javno zdravstvo „Dr. Andrija Štampar“ i to  kroz dva programa koji se međusobno nadopunjuju.

  • Program preventivne mobilne mamografije, namijenjen ženama u dobi od 40 do 50 godina te iznad 70-te godine starosti. Grad Zagreb i NZJZ „Dr. Andrija Štampar“ prepoznali su veličinu javnozdravstvenog izazova raka dojke te je Program pokrenut 2004. godine, a u sklopu istog do danas je pregledano gotovo 50.000 žena.
  • Nacionalni program ranog otkrivanja raka dojke započeo je 2006. godine, a namijenjen je svim ženama u RH u dobi od 50 do 69 godina pa tako i onima s područja grada Zagreba. U tijeku je provođenje petog ciklusa pozivanja.

Ciljevi oba programa su:

–  otkrivanje raka dojke u početnom stadiju, u što većem udjelu,

–  dugoročno smanjenje mortaliteta od raka dojke,

–  stvaranje navike kod žena za potrebom provođenja preventivnih pregleda.

Iako su u podizanju svijesti žena i ukupne javnosti o izazovu raka dojke napravljeni značajni pomaci, mjesta unapređenju još uvijek ima, stoga je ovo poziv svim institucijama, udrugama i pojedincima da se aktivno uključe.

 

Izvor: štampar.hr

Foto: Canva

Možda će vam se svidjeti

Želite pratiti novosti vezane za slowliving concept?

Povremeno ćemo vam slati notifikacije sa savjetima kako živjeti bolje, zdravije i sretnije!