5 grešaka koje gotovo svi radimo za doručkom

by Anđela Sabranović

Možda se ne možete rastati od svog omiljenog doručka, ali donosimo vam savjete koji će vam pomoći u mršavljenju, ali i održavanju zdrave tjelesne težine. Ako ste gladni, osjećate nadutost i umor već par sati nakon doručka, možda je vrijeme da promijenite svoj prvi obrok u danu.


1. Previše šećera – zaboravite pekare!

Slanci, kifle i ostali pekarski proizvodi neupitno su ukusni, ali neće vam pomoći u dobivanu tankog struka niti održavanju zdravog života. Sadrže puno šećera, koji povisuje rizik od debljanjem i nastanka dijabetesa. Kada jedete šećer njegova razina u našem tijelu naglo poraste, ali se i velikom brzinom spušta, a to nas tjera da potražimo slatku hranu koja će nas iznova podići. U pekarskim proizvodima, ali i onima koji se predstavljaju kao zdravi zna mnogo skrivenih šećera, kojih ljudi nisu svjesni sve dok ne pročitaju deklaraciju na proizvodu.


2. Previše kalorija (na koje ne mislite)!

Važno je paziti na unos kalorija, posebice na one koje se zbrajaju. Ako pojedete krafnu za doručak i popijete cappuccino, vi možda mislite da ste pojeli samo kavu i krafnu za doručak, ali radi se o namirnicama koje kriju puno kalorija i nemaju nutritivnu vrijednost. Zdravija opcija je omlet, ili tost sa lososom i avokado namazom. Za ručak vam predlažemo osvježavajuću salatu s piletinom i povrćem koja je hranjiva i ukusna te možete biti sigurni da niste prekoračili dnevni unos kalorija.

doručak-slowliving-hr


3. (Pre)malo masti i proteina

Ključ zdravog doručka je osigurati da ima malo svega – proteina, masti i ugljikohidrata. To su tri glavne skupine hrane i svaka je potrebna u prehrani. Mnogi u doručak ne uključuje sve tri, ili uključe previše ugljikohidrata što može dovesti do gladi ili žudnje u roku od nekoliko sati nakon doručka. Nemojte samo razmišljati o kalorijama, već i o kvaliteti hrane. Opće pravilo dobrog doručka glasi je ravnomjeran omjer proteina, masti i minerala te umjerenu dozu ugljikohidrata? Jogurt s voćem i zobenim pahuljicama ili omlet s crnom kavom dobar su izbor doručka. Komadić voća dat će vam potrebne vitamine, a proteini u jogurtu ili jajima duže će održavati sitost.


4. Jedete u pokretu

Mnogi od nas jedu na putu do posla, ili za kompjuterom dok pregledavaju pristiglu poštu, ili novosti na portalima. Brzo jedenje koje nije osvješteno loše djeluje na naš organizam. Osvjestite svoju prehranu i sjedite za stol te se usredotočite na to koliko ste pojeli. SVatko od nas ima petnaestak minuta u danu da sjednemo i pojedemo.

dorucak-1-slowliving-hr


5. Ne stignete doručkovati i pregladnite do ručka

Trebate li doručkovati ili preskočiti doručak ovisi isključivo o vama. Kroz dan se trošite, a energija vam dolazi iz hrane – nije važno kada jedete, sve dok tu istu energiju ne skaldištite već ju trošite. Ipak, savjetujemo vam da ne čekate s obrokom, jer kad pregladnite uglavnom posežete za nezdravom hranom poput grickalica ili brze hrane. Pokušajte se organizirati kroz dan i imati tri obroka te jedan do dva međuobroka.

Moglo bi vas zanimati: 6 odličnih zdravstvenih prednosti marelice

Tekst: Vjera Pađen

Foto: Unsplash

Možda će vam se svidjeti

Želite pratiti novosti vezane za slowliving concept?

Povremeno ćemo vam slati notifikacije sa savjetima kako živjeti bolje, zdravije i sretnije!