Varivo s tikvom i tempehom odobreno od „old school tate“

by Anđela Sabranović

Ana Verbanac s IG profila @siroveslasti koja je inače inženjerka kemije i velika zaljubljenica u zdravu prehranu, posebno voli Annapurnin tofu, tempeh i ostale sojine proizvode.

Na poziv Annapurne za suradnju, kaže da je htjela napraviti jelo u kojem se koristi baš tempeh jer često zna pročitati kako ga ljudi baš i ne vole i da je gorkast. A posebno za ovu priliku, pozvala je svoga tatu na ručak – kao žiri. 

„Rekoh ajde neka jedan okorjeli Dalmoš od svoje 83 godine to isproba, čovik koji je ostarija na old school dalmatinskoj spizi i koji nije baš sklon eksperimentiranju u kužini.“ – kaže Ana.

Za tu prigodu pripremila je jedno pravo jesensko jelo, varivo s hokaido tikvom i batatom uz dodatak Annapurna tempeha. Tempeh je fermentirani proizvod od soje, izuzetno bogat biljnim proteinima i Ani najdraži proizvod od soje.

Najavili smo do sada suradnju Annapurna brenda veganskih proizvoda i gastro blogera, a u ovom članku nastavljamo s objavom novih recepata. Annapurna je jedan od prvih brendova u Hrvatskoj koji su počeli s proizvodnjom tofua, da bi danas u svom portfoliju imali mnoštvo proizvoda od tofua, seitana i tempeha, bogati izbor omiljenih maslaca od 100 % orašastih plodova te razne ready-to-eat proizvode poput vege burgera, tofu medaljona, vege hrenovki ili kobasice te mnogih drugih proizvoda.

Hrvatska obiteljska tvrtka koja se iz ljubavi prema veganstvu i kvaliteti namirnica (koriste isključivo ekološku soju) održala više od 20 godina na tržištu na kojem se sve više populariziraju veganski proizvodi, dokaz je da trud, vjera u misiju i rad zaista donose rezultate. A prepoznali su to i mnogobrojni gastro blogeri koji su prijatelji brenda i koriste Annapurnine namirnice, pa ćemo ih imati prilike upoznati kroz daljnja druženja u raznim verzijama slatkih i slanih jela.

A što je tata rekao na jelo, morat ćete pročitati do kraja teksta 😊

Varivo s tikvom i tempehom

Sastojci:

  • 1 poriluk
  • 2-3 češnja češnjaka
  • Komadić đumbira
  • 1 batat
  • Pola manje hokaido tikve
  • 1 mrkva
  • Kokosovo mlijeko
  • Dimljena paprika, kurkuma, čili
  • 2 šake mladog špinata ( ja sam koristila tatsoi)
  • 2 žlice tamarija
  • Žlica miso paste
  • Žlica kikiriki maslaca
  • 200 gr tempeha

Postupak:

Poriluk narezati na kolutiće i popržiti na maslinovom ulju. Dodati nasjeckani češnjak, žličicu dimljene slatke paprike, žličicu kurkume i komadić naribanog đumbira. Sve kratko popržiti i dodati na kockice narezani batat, mrkvu i hokaido tikvu. Promiješati i dodati konzervu kokosovog mlijeka. Kuhati na laganoj vatri desetak minuta i pred kraj dodati špinat. Nakon još minutu dodati tamari i žlicu miso paste razmućenu u malo tople vode i maknuti s vatre. Za ekstra kremoznost dodati žlicu maslaca od kikirikija (može i bez). Sol nisam dodavala jer su tamari i miso dosta slani i meni nije bilo potrebe.

Tempeh narezati na šnite, dodati dimljenu papriku, češnjak u prahu i luk u prahu, pa popržiti na malo maslinovog ulja s obje strane. Zaliti s malo vode i kad voda ispari dodati po žličicu tamarija, javorovog sirupa i rižinog octa. Pržiti dok tekućina ne ispari i tempeh se lagano zapeče. Sve zajedno poslužiti uz kuhanu rižu. Kao salatu uz jelo preporučujem kiseli kupus jer fermentiranog nikad dosta!

A što se tiče tate, kaže Ana: „Kakav već je, nije od puno govorancije, vadio je jelo dva puta, pomazao tanjur i završio riječima: ne znan šta san jeo, neću te pitat recept, ali slobodno skuvaj opet i zovi me!“

Čini se dovoljno dobar razlog da i vi isprobate ovo jelo, a po tempeh možete skoknuti na Annapurnin web shop.

Moglo bi vas zanimati i: Brzo gotovo fine dining jelo za impresionirati nenajavljene goste

Tekst: PR

PR

 

Možda će vam se svidjeti

Želite pratiti novosti vezane za slowliving concept?

Povremeno ćemo vam slati notifikacije sa savjetima kako živjeti bolje, zdravije i sretnije!