Pogledali smo film „It Ends with Us“: Bilo bi idealno kada bismo mogli tako lako prekinuti toksične emotivne odnose

by Petra Šafranko

Film „It Ends With Us“ (Završava s nama) u kategoriji žanra ljubavne drame i s ljubavnom vezom u fokusu je prije svega film o ljubavi prema sebi i vlastitoj vrijednosti za koju se treba izboriti kada u vezi ne ide sve kako treba. Prihvaćanje i otpuštanje emocija koje glavni lik Lily Blossom Bloom (Blake Lively) vuče iz djetinjstva odrastajući u obitelji u kojoj je otac bio nasilan prema majci, ogleda se naravno u njenim ljubavnim odnosima kao mlade žene. Životne lekcije o samoprihvaćanju i prekidanje lanca obiteljskog nasilja (otuda i naslov filma) kao mračnih elemenata filma, ovdje je prije svega odlično dočarano emocijom zaljubljivanja dvoje mladih ljudi. Ali, i odlično je dočarana emocija negiranja zlostavljane osobe, kada si ona zamagljuju nasilne događaje ili si ne želi priznati brutalnost realnosti, sve pod krinkom ljubavi.

Film je ekranizacija romana

„It ends with Us“ je ekranizacija prvog romana Colleen Hoover adaptiran za veliko platno, a govori priču o lijepoj i simpatičnoj Lily Bloom koja se nosi s nedavnom smrću oca zlostavljača te za kojeg prilikom govora na karminama ne može pronaći nikakvu stvarnu tugu. Ona usmjerava svoj život na otvaranje cvjećarnice, dugogodišnjeg sna koji konačno postaje stvarnost. Kad upozna neurokirurga Rylea Kincaida, kojeg glumi Justin Baldoni, a također i režira film, stvori se kemija između njih dvoje. Daljnjim razvojem radnje i Rylejeve upornosti da osvoji Lily, njihovi pažljivo izgrađeni zidovi se polako ruše. U narativ priče ispreplete se paralelno i Lilyna mladost, kroz koju gledatelj polako saznaje da je u igri i njezina prva ljubav iz djetinjstva Atlas Corrigan (Brandon Sklenar), koji se pojavljuje ponovno u njenom životu (i komplicira situaciju), ali i odnos roditelja s prizvukom obiteljskog nasilja.

Obiteljsko nasilje u fokusu radnje filma

Kada se počinju elementi zlostavljanja iz prošlosti pojavljivati i u Lilynoj vezi s Rylejim koja postaje sve ozbiljnija, s pomalo zamagljenim situacijama u kojima isprva gledatelj nije siguran je li riječ o nezgodi ili je stvarno riječ o nasilju, odlično je prikazano kako zlostavljanja osoba negira ili umanjuje takve situacije. Ali te situacije ustvari pozivaju na buđenje sadašnjosti jer realnost je  daleko mračnija nego što Lily shvaća.

Možemo li izaći iz toksičnih emotivnih veza tako lako?

Kada Lily shvati da se mora naučiti oslanjati na vlastitu snagu, ona pokušava pronaći način kako donijeti skoro nemoguću odluku za svoju budućnost. I je li uopće moguće tako lako prekinuti toksičan odnos, saznajemo u završnici filma, ali i detaljnije u drugom romanu Colleen Hoover (koji je nastavak prvog), a koji očigledno neće biti snimljen s obzirom na skandal i suđenje koje čeka Lively i Baldoni. Iako je film baziran na ljubavnoj drami s potencijalom da bude sličan sapunici, postoji stvarna zrelost u tome kako se radnja razvija kao i stvarna a ne tako rijetka priča o obiteljskom zlostavljanju koja je daleko manje očigledna nego što smo navikli.

Zaključak

S obzirom na to da je Baldoni ujedno i režirao film, s te strane bismo rekli da je odlično odradio svoj redateljski dio, a dobre su i kritike na „The Gurdian“ koje ističu da je Baldonijeva režija velika i sjajna: „On čini da film od 25 milijuna dolara izgleda dvostruko više“. Dobre kritike publike na Rotten Tomato također hvale film: „Vjerna i dobro odrađena adaptacija knjige Colleen Hoover, „It Ends With Us“ je emotivan i vidljiv prikaz loše romanse.“ Neki uspoređuju film s popularnim „Pedeset nijansi sive“, no kako god, jedno je sigurno – Blake Lively je odlično odradila svoj dio, kao topla i instinktivna Lily koja je vjerno prikazala kemiju s muškim likovima i vlastitim borbama u toksičnoj vezi iz koje se osoba može izvući ako stavi sebe na prvo mjesto. Ako nemamo ljubavi prema sebi, nećemo se moći za nju izboriti niti u (lošim) vezama.

Film se može pogledati na HBO televizijskoj mreži.

Moglo bi vas zanimati i: Za filmsku večer (ili bilo koju drugu) bitna je i dobra atmosfera, a evo kako ju kreirati.

Tekst: Petra Šafranko

Foto: IMDb

Možda će vam se svidjeti

Želite pratiti novosti vezane za slowliving concept?

Povremeno ćemo vam slati notifikacije sa savjetima kako živjeti bolje, zdravije i sretnije!