Dok se još uvijek borimo s posljedicama rodnih stereotipova, ne propustite današnju tribinu koja ruši biološke mitove o ženama i prirodi

by Slowliving uredništvo

U društvu u kojem se još uvijek borimo s posljedicama rodnih stereotipa, teško je zamisliti da bi odgovor na neka od ključnih pitanja o spolu, moći i identitetu mogao doći baš iz prirode. Upravo to nudi britanska zoologinja Lucy Cooke u knjizi Bitch: revolucionarni vodič kroz spol, evoluciju i moć žen(k)e – neustrašivu, duhovitu i znanstveno utemeljenu dekonstrukciju bioloških (i društvenih) zabluda koje su oblikovale naše razumijevanje ženskosti.

U sklopu ovogodišnje Noći knjige, koja se odvija pod temom O životinjama i ljudima, zagrebačka publika imat će priliku sudjelovati u tribini “Krotke i divlje: priroda i rodni stereotipi”, inspiriranoj upravo Cookeinim radom.

O čemu se radi u knjizi “Krotke i divlje: priroda i rodni stereotipi”

Cooke u svojoj knjizi oduševljeno i temeljito razotkriva niz duboko ukorijenjenih predrasuda o ponašanju ženki u životinjskom carstvu – od tvrdnje da su ženke pasivne i monogamne do ideje da su mužjaci uvijek dominantni, seksualno aktivniji i kompetitivniji.

Umjesto toga, otkriva raznoliku i buntovnu stvarnost koja je biološki daleko složenija od binarnih podjela: ženke koje preuzimaju vodstvo, koje se bore za partnere, koje kontroliraju vlastitu reprodukciju, pa i one koje – poput britanske močvarne paučice – doslovno pojedu svog partnera odmah nakon parenja, čime osiguravaju bolju prehranu za svoja jajašca.

Zvuči ekstremno? Možda. No upravo ta “ekstremnost” služi kao protuotrov ideji da priroda ima samo jedno lice, jedno pravilo, jedan “normalan” način postojanja.

Tribina na kojoj se ruše mitovi o rodnim stereotipovima

Na tribini će o ovim temama govoriti znanstvenice Maja Mucko (PMF) i Ivana Hromatko (FFZG), prevoditeljica knjige Lidija Milenković-Ečimović, a tribinu će moderirati novinarka Tena Razumović Žmara.

U vremenu kada redefiniramo što znači biti žena, što znači biti slobodna, a što znači biti u skladu s prirodom, Bitch nas uči kako i priroda sama ima mnogo više za reći nego što su to mnogi znanstveni narativi do sada dopuštali.

Balans, o kojem često govorimo, ne postoji bez istine. A istina je često mnogo neurednija, divljija i ljepša nego od onoga u što vjerujemo. Tribina se održava u srijedu, 23. travnja u 18 sati u Knjižnici Bogdana Ogrizovića.

Moglo bi vas zanimati i: Asian Street Food Festival od 23. do 29. travnja donosi gastro premijere, hit radionice i dobru glazbu.

Tekst: PR, Martina Kolarić

Foto: Znanje

Možda će vam se svidjeti

Želite pratiti novosti vezane za slowliving concept?

Povremeno ćemo vam slati notifikacije sa savjetima kako živjeti bolje, zdravije i sretnije!